آشنایی با انواع افسردگی

آشنایی با انواع افسردگی

 • آشنایی با انواع افسردگی

  افسردگی از جمله واکنش های روحی و روانی است. که در زندگی هر فردی یکبار اتفاق خواهد افتاد. انواع افسردگی با توجه به دوران غم و اندوه و بحران های زندگی، تعیین می شود. برخی از انسان ها در طول زندگی خود بیش از یکبار دچار افسردگی می شوند. که معمولا با توجه به شرایط و بحران های فرد، این افسردگی می تواند شدت متفاوتی داشته باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با انواع افسردگی به طور کامل آشنا کنیم.

  آشنایی با انواع افسردگی

  آشنایی با انواع افسردگی

  انواع افسردگی کدامند؟

  افسردگی موقعیتی:

  این نوع از انواع افسردگی ها به دلیل مشخصی رخ می دهند. مرگ یک عزیز، شکست در امتحانی مهم، اخراج شدن از کار مورد علاقه و دلایل این چنینی می تواند عامل اصلی بروز این افسردگی باشد. زمان این افسردگی معمولا خیلی طولانی نیست. اما اختلالاتی جدی در روند زندگی روزانه فرد ایجاد خواهد نمود.

  افسردگی فصلی:

  افسردگی های فصلی از دیگر انواع افسردگی می باشد. که روانشناسان بالینی آن را افسردگی عاطفی نیز می نامند. این افسردگی در فصل خاصی از سال برای فرد به وجود می آید. که بیشترین افراد در فصل های پاییز و زمستان به آن دچار می شوند. معمولا هم با رسیدن به اواخر فصل علائم این افسردگی کم رنگ شده و از بین می روند.

  افسردگی های بارداری و پس از زایمان:

  تغییرات هورمونی در طول بارداری و یا پس از زایمان       می تواند نوعی دیگر از افسردگی را ایجاد نماید. افسردگی در دوران بارداری در صورت درمان نشدن    می تواند تا پس از زایمان نیز ادامه پیدا کند. همچنین افسردگی های پس از زایمان معمولا یک تا دو ماه پس از زایمان به وجود می آید. همچنین در صورت درمان نشدن ممکن است تا یک سال هم ادامه پیدا کند.

  آشنایی با انواع افسردگی

  آشنایی با انواع افسردگی

  افسردگی ناشی از قاعدگی:

  این اختلال از دیگر انواع افسردگی می باشد. که معمولا در کوتاه مدت رفع خواهد شد. همچنین علائم آن به گونه ای است که فرد می تواند فعالیت های روزمره خود را مانند قبل انجام دهد. این افسردگی حدودا سه تا چهار روز قبل از قاعدگی در خانم ها به وجود می آید و نهایتا تا اتمام قاعدگی ادامه دارد.

  افسردگی مداوم:

  افسردگی خویی و یا همان افسردگی مداوم از دیگر انواع افسردگی می باشد. که نوعی اختلال مزمن است و معمولا بیش از دو سال به طول می انجامد. این نوع از افسردگی معمولا علائم خیلی شدیدی را به همراه ندارد. اما علائم ضعیف آن می تواند به دلیل بروز در طولانی مدت، در انجام روند زندگی روزانه فرد، اختلال ایجاد نماید. علائم این افسردگی در ماه های اول ممکن است شدت داشته باشند. اما به مرور زمان از شدت آنها کاسته می شود. مدت زمان این افسردگی در برخی از مواقع به قدری طولانی می شود، که فرد این اختلال را در زندگی خود می پذیرد.

  افسردگی دو قطبی:

  از دیگر انواع افسردگی می توان به افسردگی دو قطبی اشاره نمود. همانگونه که از نام این اختلال مشخص است، فرد دچار اختلال دو شخصیتی خواهد شد. به طور مثال فرد در برخی مواقع بدون هیچ دلیلی به شدت خوشحال می باشد. همچنین ممکن است بدون دلیل مشخصی بسیار ناراحت و غمگین می شود. معمولا مدت زمان ابتلا به این افسردگی حدودا 7 روز می باشد. برای درمان نمودن این اختلال بهتر است به پزشک مراجعه شود. زیرا در صورت شدت پیدا کردن آن، ممکن است موجب توهم فرد شود.

  افسردگی اساسی:

  از انواع افسردگی می توان به نوع اساسی آن اشاره نمود. که از شایع ترین نوع این اختلال می باشد. این افسردگی را با نام های تک قطبی و یا کلاسیک نیز می شناسند. علائم این نوع از افسردگی به مرور زمان پر رنگ تر خواهد شد. بنابراین با بروز علائم، در مدت زمان چند روز می توانید تشخیص دهید که به افسردگی دچار شده اید. این نوع از افسردگی معمولا به دلیل خاصی به وجود    نمی آید. یعنی ممکن است شما در شرایط خانوادگی، شغلی، تحصیلی، جسمی و روحی بسیار مناسبی قرار داشته باشید. اما باز هم به این اختلال دچار شوید.

  افسردگی های غیر عادی:

  از دیگر انواع افسردگی می توان به افسردگی های غیر طبیعی اشاره نمود. این نوع از افسردگی معمولا به طور غیر طبیعی و بدون دلیل مشخصی به وجود می آیند. اما با بروز یک اتفاق خوشحال کننده، رفع خواهند شد.

   

  منابع مرتبط :

  https://www.camh.ca/-/media/files/guides-and-publications/depression-guide-en.pdf

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  شناخت علائم اضطراب
  افسردگی دو قطبی چیست

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button