انواع داروهای روانشناسی

آشنایی با انواع داروهای روانشناسی

آشنایی با انواع داروهای روانشناسی

تمام مردم کشور که از مشکلات عصبی رنج می برند، امروزه به سراغ تهیه انواع داروهای روانشناسی و روانپزشکی می روند. این مسئله منجر شده است تا بگوییم داروهای روانپزشکی امروزه به پرفروش ترین داروها در میان مردم تبدیل شده اند. همه ما می دانیم که این داروها باید توسط پزشک متخصص اعصاب و روان تجویز شوند.

اما بسیاری از مردم به صورت خود درمانی اقدام به تهیه انواع داروهای روانشناسی نموده و بدون کسب اطلاعات در مورد میزان مصرف و طول دوره مصرف، اقدام به استفاده از آنها می نمایند که مشکلات زیادی را برای آنها به وجود می آورد. اصولا داروهای روانپزشکی داروهایی هستند که در شخص وابستگی ایجاد می کنند. به همین دلیل باید به میزان لازم و در یک طول دوره درمان خاص از آنها استفاده شود.

پس به هیچ عنوان نباید داروهای روانشناسی را بدون تجویز پزشک تهیه و استفاده کرد. در صورت عدم توجه به این مسئله افراد نه تنها مشکلات اعصاب و روان خود را برطرف نخواهند کرد، بلکه خود را درگیر مشکلات دیگری نیز خواهند نمود. شاید تصور کنید که بیماران اعصاب و روان نیز همچون بیماری های دیگر از جمله دیابت، فشار خون بالا و … باید برای مدت زمان طولانی دارو مصرف کنند.

اما باید بگوییم بیماران اعصاب و روان اگر برای مدت زمان طولانی اقدام به مصرف انواع داروهای روانشناسی نمایند، به بیماری های دیگری نیز مبتلا خواهند شد. حال اجازه دهید با برخی از این داروهای پرطرفدار و پرفروش روانپزشکی آشنا شویم.

انواع داروهای روانشناسی

انواع داروهای روانشناسی

انواع داروهای روانشناسی کدامند؟

داروهایی که از آنها با نام داروهای روانپزشکی یاد می شوند، دارای تنوع بسیار بالایی هستند. این داروها را باید در نوع داروهای آرام بخش و ضد اضطراب، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد جنون و … دسته بندی کنیم.

  • داروهای ضد جنون:

داروهای آنتی سایکوتیک یا ضد جنون داروهایی هستند که دارای کاربردهای مختلفی هستند. از این رو نمی توانیم بگوییم که این نوع داروها تنها برای افرادی تجویز می شود که دچار توهم یا هذیان گویی هستند. پزشکان انواع داروهای روانشناسی را به مقدار لازم برای بیماری های گوناگون تجویز می کنند. مثلا افرادی که دچار بی خوابی و اضطراب هستند، لازم است مقدار کمی از داروی کوئتیاپین استفاده کنند. که در واقع این دارو از نمونه داروهای ضد جنون به شمار می رود.

داروی کوئتیاپین برای افرادی که به بیماری افسردگی، یا اختلالات رفتاری و حتی آلزایمر دچار می شوند نیز تجویز می شود. البته باید بگوییم استفاده از این نوع داروها می تواند منجر به بروز بیماری های قلبی در شخص گردد. از این رو باید با احتیاط و زیر نظر پزشک اقدام به استفاده از آنها نمود.

  • داروهای آرام بخش و ضد اضطراب:

نمونه دیگری از انواع داروهای روانشناسی که باید به آنها اشاره کنیم، داروهای ضد اضطراب و آرام بخش هستند. این داروها به راحتی توسط افراد خریداری شده و مورد استفاده قرار می گیرند. می توانیم از نمونه داروهای آرام بخش به خانواده داروهای بنزودیازپین ها، داروی زولپیدم، بوسپیرون و بتا بلوکرها اشاره کنیم.

استفاده از این نوع داروها در طولانی مدت می تواند وابستگی و عوارض زیادی برای بدن به همراه داشته باشد. از این رو تنها زمانی اقدام به استفاده از آنها نمایید که توسط پزشک برای شما تجویز شده باشند. در غیر این صورت ممکن است پس از مصرف داروهای ضد اضطراب در مدت زمان مشخص، با مشکلات زیادی مواجه شوید.

از میان این داروها باید به داروهای دیازپام، آلپرازولام و کلردیازپوکساید به عنوان داروهای پرطرفدار اشاره کنیم. که مردم کشور ما به راحتی آنها را تهیه و استفاده می کنند.

  • داروهای ضد افسردگی:

در انتها باید به داروهای ضد افسردگی به عنوان نمونه ای از انواع داروهای روانشناسی اشاره کنیم. این داروها خود به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که از جمله آنها باید به داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین، داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین، داروی بوپروپیون، داروهای سه حلقه ای، داروی میرتازاپین و داروی ترازودون اشاره کنیم.

به طور کلی داروهایی همچون داروهای میرتازاپین خواب آور بوده و برای افرادی تجویز می شوند که با اختلالات خواب مواجه هستند. در حالی که داروی ترازودون یک نوع داروی کم عارضه است و احتمال وابستگی بیمار به آن نیز کمتر است. افرادی که دارای اختلالات گوارشی هستند نیز، بهتر است از داروهای سه حلقه ای استفاده کنند.

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که تهیه انواع داروهای روانشناسی و مصرف آنها، حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود. در غیر این صورت عوارض بسیار زیادی می تواند برای بدن در پی داشته باشد. پس به هیچ عنوان این داروها را از داروخانه ها بدون تجویز پزشک تهیه نکنید.

مفهوم خانواده چه اهمیتی دارد؟
اختلال دو قطبی؛ دلایل بروز آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button