logo (1)

آشنایی با راه های پیشگیری از اعتیاد

پیشگیری از اعتیاد
 • آشنایی با راه های پیشگیری از اعتیاد

  امروزه اعتیاد یکی از دغدغه های بسیار مهم خانواده ها است. زیرا امروزه اعتیاد در میان نوجوانان و جوانان بیش از سایر گروه های سنی شایع می باشد. به همین دلیل اکثر والدین به دنبال راه هایی هستند تا بتوانند رفتن فرزند خود به سمت اعتیاد جلوگیری نمایند. اما باید گفت که روش های سختگیرانه و قانون مند نه تنها نمی تواند به پیشگیری از اعتیاد کمک نماید. بلکه ممکن است فرد را به سمت آن سوق دهد. بنابراین باید     روش های آگاهانه تری را جهت پیشگیری از اعتیاد فرزند خود امتحان کنید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با روش های آگاهانه پیشگیری از اعتیاد، بیشتر آشنا کنیم.

  پیشگیری از اعتیاد

  پیشگیری از اعتیاد

  روش های پیشگیری از اعتیاد

  متاسفانه امروزه شرایط سخت اقتصادی، مشکلات مالی، دغدغه های شروع زندگی مشترک، کمبود اعتماد به نفس، اختلاف میان والدین، شکست در زندگی، طلاق، بیکاری و … همگی از عواملی هستند که فرد را به سمت اعتیاد هدایت می نمایند. با وجود این عوامل وسوسه نشدن و نرفتن به سمت آن کار بسیار دشواری می باشد. از طرفی هرچه آمار اعتیاد در جامعه بالاتر رود، نیاز به پیشگیری های اساسی تر و پرقدرت تری می باشد.        روش های پیشگیری از اعتیاد عبارتند از:

  • آگاهی داشتن نسبت به اعتیاد: یکی از ابتدایی ترین و اساسی ترین اقدامات جهت پیشگیری نمودن از اعتیاد، آگاهی داشتن در رابطه با مقوله اعتیاد است. مصرف مواد مخدر شاید در ابتدا کنترل شده باشد. اما پس از مدت کوتاهی از اولین مصرف، دیگر قادر به کنترل آن نخواهید بود. همچنین آشنایی با عواقب اعتیاد، می تواند فرد را از اعتیاد دور نماید.
  • داشتن برنامه زندگی سالم: از دیگر مواردی که می تواند در پیشگیری از اعتیاد موثر باشد. داشتن زندگی سالم است. زندگی سالم به معنای تغذیه درست، خواب کافی، ورزش و … می باشد. با توجه به آمارهای گرفته شده در رابطه با اعتیاد افرادی که ورزش را به صورت حرفه ای و سالم دنبال می کنند، معمولا نسبت به اعتیاد موضع قوی تری دارند.
  پیشگیری از اعتیاد

  پیشگیری از اعتیاد

  • رفاقت فرد با خانواده: یکی از دلایل اصلی اعتیاد نوجوانان فاصله ای است که متاسفانه امروزه میان والدین و فرزندان ایجاد شده است. این فاصله موجب می شود تا فرزندان نیازهای عاطفی خود را به جای خانه در میان دوستان و فضای بیرون برطرف نماید. از آنجایی که جامعه را نمی توان به طور کامل کنترل نمود. نمی توانید تمامی دوستان فرزند خود را آگاهانه انتخاب نمایید. بنابراین وجود یک دوست بد برای معتاد کردن فرزند شما، کفایت می نماید.

  .

  به همین دلیل اگر می خواهید از بروز اعتیاد در فرزند خود جلوگیری نمایید. سعی کنید محبت و نیازهای عاطفی فرزند خود را در خانه برطرف نمایید. در این صورت فرزند شما به دنبال یافتن محبت در میان آدم های غریبه نیست. در نهایت کمتر از دیگر افراد در معرض اعتیاد قرار خواهد گرفت.

  • بیش از حد به فرد فشار نیاورید: یکی از زنگ خطرهای اعتیاد، وسواس و ترس بیش از والدین نسبت به اعتیاد فرزندشان است. بسیاری از والدین به دلیل اینکه می ترسند فرزندشان به سمت اعتیاد روی آورد. دائما در حال چک کردن او و گذاشتن قوانین سفت و سخت برای پیشگیری نمودن از معتاد شدن فرزندشان هستند. اما این رفتار می تواند برای فرزند آزاردهنده بوده و غرور او را خدشه دار نماید. که در این صورت احتمال معتاد شدن فرزند بیشتر می شود.
  • افزایش اعتماد به نفس: یکی از دلایل اصلی اعتیاد در نوجوانان، کمبود اعتماد به نفس در آن ها است. که بخش عمده ای از آن به دلیل رفتار نادرست والدین و مقداری از آن به دلیل رفتار اطرافیان فرد ایجاد می شود. به همین دلیل با افزایش اعتماد به نفس در فرد می توان از ابتلا فرد به اعتیاد تا حد زیادی پیشگیری نمود.
  • توانایی مقابله با مشکلات زندگی: از آنجایی که مشکلات اقتصادی و اجتماعی از جمله دلایل سوق پیدا کردن فرد به اعتیاد می باشد. از دیگر راه های پیشگیری از اعتیاد می توان به تقویت مهارت های فردی جهت مقابله با مشکلات زندگی اشاره نمود. توانایی برنامه ریزی، افزایش مهارت برقراری ارتباط، انتخاب شغل مناسب، برنامه ریزی اقتصادی، مدیریت نمودن هزینه ها و … همگی از مهارت هایی هستند که می توانند در تقویت توانایی فرد در برابر مشکلات موثر باشند. افرادی که در برابر مشکلات گذران زندگی انسان های قوی تری هستند، می تواند روشی موثر در پیشگیری نمودن از اعتیاد فرد محسوب شود.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button