داروهای زوال عقل

آشنایی با نمونه داروهای زوال عقل

 • آشنایی با نمونه داروهای زوال عقل

  بیماری زوال عقل یا دمانس، یکی از بیماری هایی است که در بیشتر موارد منجر به اختلال در خواب فرد می شود. این مسئله می تواند بیدار شدن های مکرر، کاهش خواب شبانه، خواب زیاد در طول روز، سرگردانی در شب و … را برای بیمار به همراه داشته باشد. البته برای درمان این بیماری داروهای زوال عقل وجود دارند که لازم است توسط پزشک متخصص تجویز شوند. البته بهتر آن است که بتوانید از روش های غیردارویی این بیماری را درمان کنید.

  اما در صورتی که بیماری مبتلا به زوال عقل شده باشد، یا رفتارهای استرس آمیز داشته باشد، به گونه ای که باید همیشه از ایشان مراقبت کنید، بهتر است از برای ایشان داروهای زوال عقل تهیه نمایید. تا بتوانید در خانه از ایشان مراقبت نمایید. علاوه بر آن در بیشتر مواقع استفاده از روش های غیر دارویی، هیچگونه کمکی به بیمار نمی کند. پس لازم است حتما از این داروها تهیه نموده و استفاده کرد.

  همانطور که می دانیم بیشتر مشکلات خواب ناشی از تغییراتی است که در مغز ایجاد شده است. از این رو نمی توان تشخیص داد که آیا استفاده از قرص های طبیعی خواب می تواند به درمان زوال عقل کمک کند یا خیر. علاوه بر آن این نگرانی نیز وجود دارد که آیا استفاده از این داروها می تواند منجر به بروز مشکلات دیگری برای بیمار گردد یا خیر؟ پس ساده ترین روش مراجعه به پزشک و تهیه داروهای بیمار دمانس است.

  معرفی نمونه داروهای زوال عقل

  باید این مسئله را بدانید که بیشتر نمونه بیماری های زوال عقل قابلیت درمان شدن ندارند. اما می توان با استفاده از برخی داروها، این بیماری ها را مدیریت کرد. از نمونه داروهایی که برای درمان بیماری زوال عقل استفاده می شوند، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • داروی ممانتین:

  این نوع دارو فعالیت گلوتامات را به عنوان یکی دیگر از پیام آوران شیمیایی مغز تنظیم می کند. که در عملکرد یادگیری و حافظه بسیار تاثیرگذار است. البته در برخی موارد نیز، این دارو با مهارکنندهای کولین استراز تجویز می شود، تا تاثیر بیشتری برای بهبود بیمار در بر داشته باشد.

  • داروهای مهارکننده کولین استراز:

  نمونه دیگری از داروهای زوال عقل، داروهای مهارکننده کولین استراز هستند. از جمله این داروها باید به ریواستیگمین (اگزلون)، دونپزیل (اریسپت) و گالانتامین (رازادین) اشاره کنیم. این نمونه از داروها پیام آور شیمیایی که در حافظه دخیل است را افزایش داده و منجر به مدیریت زوال عقل می شود.

  لازم است این نکته را بدانید که داروهای مهارکننده کولین استراز بیشتر برای درمان آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرند. اما می توانند برای دیگر بیماری های زوال عقل همچون زوال عقل عروقی، زوال عقل با اجسام لویی، زوال عقل ناشی از بیماری پارکینسون و … نیز تجویز شوند. بهتر است بدانید استفاده از این نوع داروها می تواند برای بدن عوارضی را نیز به همراه داشته باشد. از جمله مهمترین عوارض مصرف مهارکننده های کولین استراز باید به حالت استفراغ، تهوع، اسهال، اختلالات خواب، غش و کندی ضربان قلب اشاره کنیم.

  • نمونه داروهای دیگر:

  در برخی مواد ممکن است پزشک به جای تجویز داروهایی همچون ممانتین و مهارکننده های کولین استراز، اقدام به تجویز نمونه های دیگری از داروهای زوال عقل نماید. این داروها بیشتر برای بهبود اختلالات خواب، افسردگی، آشفتگی، توهم و پارکینسونیسم تجویز می شوند. اما می توانند زوال عقل را نیز مدیریت نمایند.

  داروهای زوال عقل

  داروهای زوال عقل

  روش های غیر دارویی درمان زوال عقل 

  در کنار تمامی داروهایی که برای درمان زوال عقل معرفی نمودیم، برخی ممکن است ترجیح دهند از روش های غیر دارو درمانی استفاده کنند. تا به درمان زوال عقل و مشکلات رفتاری بیمار کمک کنند. از جمله این روش ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  اصلاح محیط زندگی:

  به راحتی می توان با اصلاح محیط زندگی به درمان و کنترل زوال عقل کمک نمود. زیرا سروصدا و شلوغی محیط، می تواند عملکرد و تمرکز مغز را در افرادی که به بیماری دمانس مبتلا هستند، تحت تاثیر قرار دهد. از این رو اگر این افراد در یک محیط آرام و بی سر و صدا زندگی نمایند، کمتر دچار اختلال مغز شده و به سرگردانی دچار خواهند شد.

  مراجعه به کاردرمانگر:

  یکی دیگر از روش های جایگزین داروهای زوال عقل، کاردرمانی است. می توان از کاردرمانگر کمک گرفت که چگونه محیط خانه را برای بیماری که به دمانس مبتلا است، ایمن نمود. در اصل هدف از انجام این کار مدیریت بیماری و جلوگیری از بروز مشکلاتی است که بیمار زوال عقل ممکن است اقدام به انجام آنها نماید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  به اشتراک گذاری این صفحه در :
  معرفی داروهای ضد روان پریشی یا آنتی سایکوتیک ها
  تثبیت کننده‌های خلق چه نوع داروهایی هستند؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button