ترک اعتیاد

آیا طب سوزنی برای ترک اعتیاد موثر است؟

 • آیا طب سوزنی برای ترک اعتیاد موثر است؟

  ترک اعتیاد به مواد مخدر مانند یک سفر طولانی و فوق العاده دشوار است که شاید نیاز باشد برای موفقیت به انواع روش های مختلف متوسل شوید. با این حال، تعداد زیادی از پژوهش ها و مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد که طب سوزنی می تواند بالقوه ابزاری موثر در درمان اعتیاد به مواد مخدر و کمک به روند سم زدایی باشد. طب سوزنی علاوه بر درمان روان، مانند مشاوره و گروه درمانی، می تواند به بیماران کمک کند تا به هوس خود برای مصرف مواد غلبه کنند و پس از ترک اعتیاد نیز در جلوگیری از عود کمک کننده باشند.

  طب سوزنی به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به روشی محبوب برای درمان تعدادی از بیماری ها است و برای ترک اعتیاد نیز کاربرد دارد.

  درمان با طب سوزنی اشتیاق بیمار به دارو را کاهش می دهد و در عین حال احساس آرامش و رهایی از علائم ترک را ایجاد می کنند. کاملاً مشخص نشده است که طب سوزنی در درمان اعتیاد به مواد مخدر چگونه موثر است. اما بعضی از شواهد علمی نشان می دهد که طب سوزنی سطح اندورفین طبیعی بدن در سیستم عصبی را افزایش می دهد و با افزایش سطح اندورفین، ولع و اشتیاق برای مصرف کمتر شده و علائم ترک می تواند کاهش یابد. با این حال، طب چینی کارایی طب سوزنی را به روشی دیگر توضیح می دهد و طب سوزنی را راهی برای متعادل سازی انرژی های بدن توصیف می کند. فردی که با ترک مواد دست و پنجه نرم می کند با طب سوزنی، انرژی بدن را افزایش می دهد و تعادل را به انرژی طبیعی خود باز می گرداند.

  ترک اعتیاد

  ترک اعتیاد

  روش انجام طب سوزنی برای ترک اعتیاد 

  در طی یک جلسه طب سوزنی، سوزن های نازک در پنج نقطه مختلف گوش قرار می گیرند. حدود 1-2 دقیقه طول می کشد تا پزشک سوزن ها را وارد کند. سپس، بیمار به مدت 30-45 دقیقه بی صدا می نشیند، معمولاً با نور کم. یک محیط آرام و ساکت برای بیمار فراهم می شود که باعث احساس عمیق آرامش می شود. کسانی که در حال حاضر با علائم ترک دارو روبرو هستند، غالباً احساس می کنند پس از درمان مقداری از علائم ترک در آنها از بین می رود.  تحریک این پنج نقطه در گوش منبع انرژی بیمار  را تقویت می کند و به فرد در رفع ترس ، تقویت اراده و بهبود اعضای بدن کمک می کند.

  مطالعات در مورد طب سوزنی برای ترک اعتیاد

   طب سوزنی هنوز به عنوان نوعی روش کمکی و مکمل تلقی می شود، اما به هر حال مراكز درمانی و توانبخشی برای ترک اعتیاد مسلما موثر تر هستند. در یک مطالعه 1989، پزشکان، 80 فرد دارای اعتیاد به الکل را مورد مطالعه قرار دادند به طوریکه نیمی از آنها را تحت درمان مشاوره و طب سوزنی قرار دادند، و نیم دیگر شرکت کنندگان فقط روش مشاوره دریافت کردند. بیمارانی که هر دو روش مشاوره و طب سوزنی را با هم دریافت کرده بودند، دو برابر بیشتر از گروه دیگر در ترک الکل مانند.  هنگامی که بیمارستان لینکلن مموریال، اولین کلینیک سم زدایی به روش طب سوزنی در ایالات متحده، در 1974 افتتاح شد، نتایج درمان طب سوزنی در میان بیماران بسیار خوب بود به طوری که بیمارستان تمام درمان های متادون را که قبلاً به عنوان مکمل استفاده می شد، رها کرد. متخصصان مدرن طب سوزنی با تحریک سیستم های مختلف بدن (از جمله سیستم های قلبی عروقی، غدد درون ریز، ایمنی، عصبی و گوارشی) اثرات مثبتی از جریان انرژی در بدن بوجود می آورند.

   متادون در نوع خود ماده ای بسیار اعتیاد آور است و در درجه اول به عنوان جایگزین هروئین برای معتادان به هروئین برای افزایش عملکرد و مهار علائم ترک استفاده می شود. کسانی که برای درمان اعتیاد خود از متادون استفاده می کنند، معمولاً در عوض دچار اعتیاد به متادون می شوند. بنابراین، درمان های طب سوزنی ممکن است از درمان های متادون پیشی می گیرند زیرا هیچ عارضه جانبی وجود ندارد و طب سوزنی می تواند انواع مختلفی از اعتیاد را درمان کند و به همان اندازه برای معتادان به کوکائین، هروئین، آمفتامین ها و داروهای روانگردان به خوبی کار می کند.

   طب سوزنی به عنوان روش مکمل و کمکی

  اگرچه ثابت شده که طب سوزنی توانایی بالایی در کمک به بیمارانی دارد که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، اما باید بدانید که این روش یک درمان نیست. برای موفقیت واقعی در غلبه بر اعتیاد، افراد باید به دنبال درمان های اضافی سلامت روان و پزشکی نیز باشند. طب سوزنی باید به عنوان یک ابزار مفید و کمکی برای بهبودی محسوب شود که در کنار سایر درمان های اثر بخشی آن بیشتر است و هرگز به صورت مستقل نمی تواند در درمان اعتیاد کارا باشند. با این حال، اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حال ترک اعتیاد هستید، می توانید به دنبال درمان طب سوزنی برای کاهش علائم و وسوسه برای مصرف باشید و این روش را نیز در کنار سایر روش های درمانی امتحان کنید.

  ترک اعتیاد

  ترک اعتیاد

  منابع :

  https://lifelineconnections.org/can-acupuncture-be-beneficial-in-treating-drug-addiction/

  https://www.treehouserehab.org/holistic-therapies-acupuncture/

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۹ رای
  مراحل عود بعد از ترک مواد مخدر چیست
  مزایا و معایب ترک اعتیاد به روش بوقلمون سرد

  نظرات (1)

  1. مهدی

   lمن برای ترک شیشه از پشت گوشم انجام دادم واقعا یک معجزه بود هنوزم باورم نمیشه انقدر تاثیر مثبت داشت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button