مشاوره ترک اعتیاد

آیا مشاوره ترک اعتیاد مفید است؟

مشاوره ترک اعتیاد چیست؟

بیش از 10٪ از جمعیت ایالات متحده هر ساله با انواع اختلالات سوء مصرف مواد دست و پنجه نرم می کنند. بیماری اعتیاد می‌تواند هر انسانی را بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، پیشینه قبلی یا تحصیلات تحت تاثیر قرار دهد.

اینکه منشا اعتیاد از کجاست و چرا بعضی نسبت به آن آسیب پذیرترند همچنان ناشناخته است. به این معنی که هر فرد بعد از حتی یکبار استفاده از مواد مخدر یا الکل می تواند در معرض خطر ابتلا به اختلال سوء مصرف قرار گیرد. از آنجایی که اعتیاد یک بیماری است اولین قدم انجام مشاوره ترک اعتیاد برای شروع یک درمان اساسی است.

بر اساس تحقیقات دانشمندان تاثیر مواد مخدر و الکل بر روی هر فرد می تواند متفاوت باشد. اگرچه شباهت‌های زیادی در اغلب مصرف‌کنندگان به چشم می‌خورد؛ علائم ترک، محرک ها، علل زمینه ای سوء مصرف و فیزیولوژی بدن در هر بیمار متفاوت خواهد بود. در نتیجه هیچ رویکرد واحد و یکسانی برای درمان وجود ندارد. در حین مشاوره ترک اعتیاد، یک برنامه درمانی منحصر به فرد نسبت به نیازها و اهداف بیمار طراحی می‌شود. مشاوره ترک اعتیاد تنها به دوره رهایی از بیماری اختصاص پیدا نمی کند. پس از تکمیل درمان، کلینیک مربوطه باید مشاوره های گسترده ای جهت حفظ هوشیاری بیمار و پایداری بهبودی ارائه کند.

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

علائم شروع اعتیاد

 • صرف بیشتر وقت و پول فرد برای تهیه ماده مورد نظر
 • ناتوانی در توقف یا کنترل مصرف
 • تجربه علائم ترک بعد از توقف مصرف یا در زمان فاصله انداختن بین دو نوبت
 • کناره گیری از دوستان یا خانواده
 • نادیده گرفتن مسئولیت ها
 • احساس گناه یا شرم در مورد مصرف و داشتن افکار خود ویرانگری

با بیان احساسات، نگرانی ها و محرک ها در حین گروه درمانی، می توان به شناخت فردی مناسب دست یافت

در اختلالات سوء مصرف مواد شخص برای روبرو نشدن با پیامدهای ترک، ناچار به ادامه مصرف مواد مخدر یا الکل است. در موارد شدید بیماری با وجود اینکه بیمار از عواقب مصرف آگاه است باز هم اولویت اصلی زندگی‌اش یافتن ماده مورد نظر است. این می‌تواند تا حد زیادی باعث خشم یا نفرت اطرافیان شود اما واقعیت این است که اعتیاد شیمی مغز را تغییر می دهد. مغز همه ما برای ادامه فعالیت خود نیاز به انتقال دهنده های عصبی دارد. به زبان ساده در یک فرد معتاد، مغز برای آزاد کردن انتقال دهنده های عصبی به مواد مخدر یا الکل وابسته می شود. در این حالت فرد بعد از مصرف به دلیل بالا رفتن ناگهانی انتقال دهنده های عصبی، احساس سرخوشی، عملکرد بالا و انرژی فراوان می کند. در نتیجه هنگامی که سطح ماده مربوطه در خون پایین می آید؛ مغز پیدا کردن آن را در اولویت اصلی قرار می دهد.

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد چگونه عمل می کند؟

مشاوره ترک اعتیاد یک درمان مبتنی بر شواهد است که توانایی شما را برای شناسایی و تغییر افکار، احساسات و رفتارهای منفی بهبود می بخشد.

رفتاردرمانی شناختی و دیالکتیکی در درمان سوء مصرف مواد بسیار مؤثر است. به اشتراک گذاشتن عواطف و احساسات خود در یک محیط حمایتی می تواند به شما در برقراری ارتباط و مقابله با عوامل استرس زا یاری برساند.

مشاوره ترک اعتیاد همچنین کمک می کند تا بیمار متناسب با وضعیت خود اهداف بلند مدت تعریف کند. منظور از این اهداف، برنامه های ارتقای شغلی، تحصیلی و… است. یکی دیگر از بخش های مهم درمان اعتیاد، توسعه فردی برای داشتن یک زندگی مفید و سالم است.

هرگز برای کمک گرفتن و شروع یک زندگی سالم دیر نیست

بارها عنوان کردیم که مهمترین عامل در بهبود و شکست بیماری اعتیاد ریشه یابی است. مشاوره ترک اعتیاد، می‌تواند عواملی را که سبب سوء مصرف در فرد شده را کشف، پردازش و درمان کند. همچنین الگوهای رفتاری و شخصیتی منفی را شناسایی و مهارت مقابله سالم با آنها را آموزش دهد.

جمع بندی اهداف و عملکرد مشاوره ترک اعتیاد

 • انجام ارزیابی های کلی
 • ایجاد بستری برای حمایت عاطفی بی طرفانه
 • برگزاری جلسات انفرادی، زوج درمانی و خانواده درمانی با هدف ریشه یابی مشکل
 • ارائه آموزش های شناختی و رفتاری
 • ارائه تمرین های گروهی
 • انجام آزمایشات دوره ای مواد مخدر و الکل
 • طراحی یک برنامه درمانی تخصصی

عوامل استرس زا مانند احساسات منفی یا تغییرات مهم زندگی می توانند شما را در معرض خطر عود مجدد بیماری قرار دهند. مشاوره ترک اعتیاد با مجهز کردن فرد به ابزار و تکنیک های خاص، به او برای مقابله با عوامل استرس زا و حفظ آرامش کمک می کند. با استفاده از مشاوره ترک اعتیاد در کلینیک اعصاب و روان راه احیا، آرامش و سلامت را به زندگی خود بازگردانید. همین امروز از خدمات مشاوره رایگان بهره مند شوید.

معرفی کلینیک ترک اعتیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button