logo (1)

آیا وجود استرس در فرد می تواند تاثیرات مثبتی در زندگی انسان داشته باشد؟

استرس

آیا وجود استرس در فرد می تواند تاثیرات مثبتی در زندگی انسان داشته باشد؟

استرس یکی از واکنش های هیجانی انسان ها است، که معمولا در شرایط بحرانی رخ می دهد. اما این استرس تا میزان بسیار محدودی نه تنها موجب ناراحتی و اختلال در روند زندگی نمی شود. بلکه می تواند در بسیاری از مواقع موثر نیز واقع شود. اما در صورتی که این میزان از حد نرمال عبور نماید، می تواند موجب اختلال در روند زندگی فرد شود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با تاثیرات مثبت استرس در زندگی انسان، بیشتر آشنا کنیم.

تاثیرات مثبت استرس در زندگی انسان

 1. افزایش هوشیاری: یکی از ابتدایی ترین مزایای استرس در حالت نرمال، افزایش هوشیاری و دقت فرد است. افرادی که موضوعات و جزئیات آن ها را در شلوغی فراموش می کنند. یا اینکه دچار فراموشی های کوتاه مدت هستند. این واکنش هیجانی در صورتی که بسیار خفیف باشد، می تواند موجب افزایش دقت و هوشیاری فرد در به خاطر سپردن موضوعات و جزئیات آن ها شود. به طور مثال زمانی که فرد در محل کار خود برای انجام مسئولیت ها ممکن است دچار استرس و اضطراب شود. این اضطراب در صورتی که حد نرمال داشته باشد می تواند موجب افزایش تمرکز و هوشیاری فرد در یادآوری کارها شود. اما توجه داشته باشید که این اضطراب در صورتی که از حد نرمال خود عبور نماید، می تواند موجب اختلال در روند تمرکز و فعالیت های کاری فرد شود.

.

استرس

استرس

 1. مشخص کردن اهمیت موضوع: اضطراب و واکنش هیجانی نسبت به یک موضوع نشان دهنده میزان اهمیت یک موضوع می باشد. بنابراین در رابطه با آن موضوع دقت و مهارت بیشتری به کار خواهید برد. به طور کلی اضطراب داشتن در رابطه با یک موضوع به معنای اهمیت نتیجه کار برای شما است. به همین دلیل مهارت و تلاش بیشتری در رابطه با روند آن کار خواهید داشت. بنابراین احتمال رضایت بخش شدن نتیجه کار افزایش می یابد. بنابراین می تواند این میزان از اضطراب موثر واقع شود. اما در صورتی که این میزان افزایش یابد، می تواند به طور کلی موجب بروز رفتارهای غیرمنطقی و در نهایت نتیجه منفی خواهد شد.
 2. لذت بردن را به شما می آموزد: از دیگر تاثیرات مثبت استرس در زندگی روزمره می توان به قدردانی بیشتر نسبت به لحظات زندگی اشاره نمود. معمولا افرادی که دچار اضطراب می شوند. قدر روزهای شاد و آرام خود را بیشتر از سایر افراد می دانند. به طور مثال گرسنگی در طولانی مدت موجب می شود تا از غذا خوردن لذت بیشتری ببرید. افراد بیمار پس از بهبودی، قدر زمان سلامتی خود را بیشتر از دیگران می دانند. انجام کارهای زیاد در مدت زمان کوتاه نیز موجب می شود تا فرد برای هر لحظه زندگی خود برنامه ریزی داشته باشد و از زمان آزاد خود بیشتری لذت را ببرد و …

.

استرس

استرس

 1. کمک به یافتن راه حل: از دیگر تاثیرات مثبت استرس در زندگی انسان ها، کمک به شما در رابطه با یافتن راه حل مشکل است. به طور مثال وجود اضطراب نرمال در صورت بروز یک مشکل، می تواند به شما کمک کند تا برای پیدا کردن راه حل و اقدام برای رفع مشکل، سریعتر اقدام نمایید. به طور کلی این میزان از استرس به شما کمک می نماید تا راه های برطرف نمودن مشکل را با دقت و تمرکز بیشتری بررسی نمایید. سپس بهترین و منطقی ترین روش را اجرایی کنید. به همین دلیل است که در زندگی کاری این میزان از اضطراب و استرس می تواند یک نقطه قوت محسوب شود. زیرا فرد در صورت مواجهه با چالش در حوزه کاری خود، می تواند راه حل درست و منطقی ارائه دهد. اما توجه داشته باشید که در صورت افزایش میزان اضطراب نه تنها قادر به پیدا کردن راه حل نخواهید بود. بلکه نمی توانید به درستی در رابطه با مشکل فکر کنید. بنابراین امکان یافتن راه حل درست و منطقی نیز وجود نخواهد داشت.

نکته: نکته قابل توجه در رابطه با میزان استرس این است که در صورت بروز هر کدام از علائم زیر، میزان اضطراب شما از حد نرمال عبور نموده است. بنابراین بهتر است هر چه سریع تر برای درمان آن اقدام نمایید.

 • دشواری در تمرکز
 • احساس خستگی مفرط
 • ضعف سیستم عصبی
 • انقباض عضلات
 • حملات پانیک
 • ترس های غیر طبیعی
 • اجتناب از موقعیت های اجتماعی
 • و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button