اختلال دو قطبی؛ دلایل بروز آن

اختلال دو قطبی؛ دلایل بروز آن

آیا تاکنون در مورد افسردگی شیدایی یا اختلال دو قطبی مطلبی شنیده اید؟ آیا می دانید این اختلال چگونه و در چه افرادی ظاهر می شود؟ باید بگوییم افسردگی شیدایی در اصل نوعی اختلال روانی است که منجر به تغییر در خلق و خوی شخص می شود. هر شخصی در زندگی خود درگیر اتفاقات خوش یا ناخوشی می شود، که ناامیدی و سرخوشی را در او به وجود می آورد.

ممکن است روزی خوشحال و روز دیگر ناراحت و گریان باشد. این تغییر حالت ها طبیعی بوده و نمی توانیم بیان کنیم که بروز چنین حالت هایی نشانه ای از اختلال دو قطبی است. اما زمانی که شخصی اقدام به انجام رفتارهایی متفاوت از حالات عادی می کند، وارد دوره ای از افسردگی یا شیدایی شده است. اصولا افراد در چنین زمانی درگیر حالت های دوگانه ای می شوند. به این صورت که در یک زمان بیش از حد شاد هستند و در برخی زمان های دیگر بیش از حد غمگین و افسرده.

افرادی که به اختلال دو قطبی مبتلا هستند، نمی توانند رفتارهای روزانه خود را کنترل کنند. از این رو حرکت هایی از خود نشان می دهند که منجر می شود اشخاص دیگر در محیط های مختلف از جمله مدرسه، محل کار و … از آنها دوری کنند. اما آیا می دانید دلایل بروز چنین اختلالی در اشخاص چیست؟

علل و دلایل بروز اختلال دو قطبی 

محققان بسیاری در سراسر جهان بر روی بروز افسردگی شیدایی تحقیقات انجام داده اند. اما هیچ کدام موفق نشدند دلیل یا علت خاصی را برای بروز این اختلال در انسان ها بیابند. پس باید بگوییم افسردگی شیدایی تنها با یک دلیل در بدن انسان ایجاد نمی شود. بلکه عوامل مختلفی با یکدیگر ترکیب شده و منجر به بروز این اختلال در بدن می شوند.

با این حال نباید در مورد اختلال دو قطبی، مسئله ژنتیک را نادیده بگیریم. زیرا یکی از مهمترین دلایلی که می تواند اختلالات روانی را در انسان ها به وجود آورد، مسئله ژنتیک است. اگر شخصی در میان اقوام درجه یک یا حتی درجه دو خود شخصی را دارد که به چنین اختلالی دچار است، باید بگوییم احتمال ابتلای خود آن شخص به این بیماری نیز زیاد خواهد بود.

البته نمی توانیم بگوییم تنها یک ژن خاص در بروز چنین اختلالی در بدن موثر است. بلکه ژن های مختلفی با یکدیگر ترکیب می شوند و اختلال دو قطبی را در بدن ایجاد می کنند. در کنار این مسئله باید به اختلالات روحی و روانی نیز اشاره کنیم که ممکن است بروز افسردگی شیدایی را در بدن تشدید کند. پس هر شخصی که با مشکلات روحی و روانی دست به گریبان است، ممکن است در آینده به این نوع اختلال روانی نیز دچار شود.

معرفی انواع اختلالات دو قطبی در اشخاص

افسردگی شیدایی را می توان در نمونه های مختلفی در بدن افراد مشاهده کرد. برخی از این اختلالات از شدت بیشتری برخوردار هستند، در حالی که برخی دیگر از شدت کمتری برخوردار می باشند. از جمله انواع اختلالات دو قطبی باید به اختلالات دو قطبی همزمان نوع اول و دوم، اختلالات دو قطبی نوع اول و نوع دوم با دوره سریع، اختلالات دو قطبی با الگوهای تکرار شونده فصلی و … اشاره کنیم.

در کنار این نوع اختلالات دو قطبی، باید به معروف ترین آنها با نام اختلال دو قطبی نوع اول و دوم اشاره کنیم. اختلال نوع اول دو قطبی شامل دوره مانیا یا شیدایی است. معمولا این اختلال در بدن 7 روز طول می کشد و علائم آن آنقدر شدید است که حتی ممکن است شخص مبتلا در بیمارستان نیز بستری شود. افرادی که به این نوع اختلال مبتلا می شوند، دوره ای از افسردگی را نیز پیش از آن تجربه کرده اند. از این رو علت شدت یافتن افسردگی شیدایی در آنها می تواند افسردگی روانی نیز باشد.

نوع دوم اختلال دو قطبی با نام دوره نیمه شیدایی یا هیپومانیا شناخته می شود. در این دوره فرد مبتلا حداقل یک دوره افسردگی را سپری کرده است. پس از آن علائم اختلال در او مشاهده شده است.

در نهایت نیز باید به اختلال دوره ای دو قطبی یا سیکلوتایمیا اشاره کنیم. این اختلال به صورت دوره ای علائم نیمه شیدایی و افسردگی را در فرد نشان می دهد. علاوه بر آن مدت نشان دادن علائم بیماری در این نوع اختلال کوتاه است و به همین دلیل نیز نسبت به دو اختلال نوع اول و دوم، ضعیف تر است.

آشنایی با انواع داروهای روانشناسی
معرفی داروهای ضد روان پریشی یا آنتی سایکوتیک ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button