logo (1)

اختلال شخصیت مرزی

 • اختلال “شخصیت مرزی”، یک پایه ارثی زیستی به نام “بدتنظیمی هیجانی” دارد.

  “شخصیت مرزی” یک اختلال شایع دوران نوجوانی است که به صورت بی ثباتی و ناپایداری عاطفی، اختلال در خودانگاره یا مفهوم فردی، اختلال در مواجهه با هیجانات و روابط بین فردی خود را نشان می‌دهد.

  اغلب مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی را زنان تشکیل می‌دهند، در این راستا یک زن به مردی که به تازگی با آن آشنا شده، خیلی زود وابسته‌ می‌شود، اما به محض این‌که احساس کند آن مرد نسبت به ادامه رابطه بی میل شده و قصد ترک رابطه را دارد، دست به هر کاری می‌زند تا مانع طرد شود. یک شخصیت مرزی تحمل درد طرد شدن را ندارد و حاضر است تا برای جلوگیری از قطع رابطه دست به هر کاری حتی سوءاستفاده‌های مالی، جنسی و عاطفی، بزند.

  گاهی اوقات میزان استرس در این افراد بسیار بالا می‌رود که حتی منجر به بروز علائم جنون یا سایکوز می‌شود، البته این حالت موقتی و برای چند ساعت تا چند روز ادامه می‌یابد که معمولا در طی این مدت، افکار پارانوییدی نیز در بیمار ایجاد می‌شود و به همه چیز و همه کس سوءظن دارند.افراط و تفریط و تجربه حالات اوج عاطفه از ویژگی‌های بسیار مهم این افراد است به طوری که یک فرد دارای اختلال شخصیت مرزی‌، یا از کسی به شدت متنفر می‌شود چون آدم بسیار بدی است و یا عاشق او می‌شود زیرا آدم بسیار خوبی است، به عبارتی آن فرد، گزینه‌ای بین عشق و نفرت را ندارد.

  خودزنی، علامت شاخص در این افراد است. به طوری‌که می‌توان آثار خودزنی در بازو، گردن و سینه این افراد مشاهده کرد؛ برخی حتی تن خود را با سیگار می‌سوزانند و علاقه خاصی به خالکوبی‌های افراطی دارند.

  این اختلال، یک پایه ارثی زیستی به نام “بدتنظیمی هیجانی” دارد که باعث می‌شود فرد در مقابل موقعیت‌های هیجانی جزئی‌، پاسخ شدید بدهد و یک عامل محیطی به نام “بی اعتبارساز” دارد.عامل بی اعتبارساز در واقع به والدین و سایر انسان‌های مهم زندگی فرد اطلاق می‌شود، پدر و مادر بی اعتبارساز، تمامی اصالت، هیجان‌ها، انتخاب‌ها، افکار و یا حتی حس‌های جنسی فرزند خود را زیر سوال می‌برد.

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button