ادیتیوفوتوفوبیا additive photophobia

 • از قضاوت شدن در شبکه‌های اجتماعی می‌ترسید؟

  «ادیتیوفوتوفوبیا» یا همان هراس از رسانه‌های اجتماعی و ترس از قضاوت شدن در فضاهای مجازی است که با گسترش شبکه‌های اجتماعی برخی افراد را با خود درگیر کرده است؛ نوعی از فوبیا که به نظر می‌رسد زنان را به دلیل نوع احساسات و توجه بیشتر به زیبایی‌های ظاهری بیش از مردان دچار خود کرده است.

  مبتلایان به این فوبیا از اینکه با حضور و فعالیت خود در فضاهای مجازی چطور و چگونه مورد قضاوت قرار می‌گیرند بسیار می‌ترسند و این ترس در حدی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد که ممکن است آنها تا چند روز خانه‌نشین کند.

  فوبیاها هراس‌هایی هستند که دردسرهای زیادی برای افراد ایجاد کرده و زندگی آنها را مختل می‌کند؛ در واقع شاید همه افراد در زندگی از موضوع یا مسئله خاصی بترسند اما این ترس‌ها زمانی که باعث شوند فرد دچار تنگی نفس، تعریق شدید کف دست، افزایش میزان آدرنالین به میزان قابل توجه شود نوعی فوبیا است.

  ادیتیوفوتوفوبیا در دسته اختلالات اضطراب اجتماعی دسته‌بندی می‌شوند و اغلب افرادی که دچار اضطراب فراگیر و اضطراب‌های اجتماعی هستند دچار آن هستند که با گسترش شبکه‌های مجازی تعداد مبتلایان به این فوبیا افزایش یافته است و زنان به دلیل نوع احساسات و توجه به زیبایی‌های ظاهری بیش از مردان دچار آن می‌شوند.

  در واقع ادیتیوفوتوفوبیا نوعی هراس اجتماعی است که افراد منزوی و خجالتی که از قضاوت شدن در فضاهای مجازی می‌هراسند، دچار آن می‌شوند. در واقع مبتلایان به این فوبیا همان افرادی هستند که در دنیای واقعی از صحبت و حضور در جمع‌های ناآشنا می‌ترسند. شاید آنها همان افرادی باشند که در جامعه و از سوی بالادستی‌های خود دچار تمسخر و تحقیر شده باشد و این رفتارها جرقه‌ای برای بروز ادیتیوفوتوفوبیا باشد.

  از آنجایی که ادیتیوفوتوفوبیا ریشه در دوران کودکی دارد، «طرحواره درمانی» مهم‌ترین و موثرترین روش درمانی است، در این روش از دیدگاه‌های روان تحلیل‌گرایانه استفاده می‌شود تا از این طریق نقطه عطف بروز این فوبیا مشخص و سپس مراحل درمانی طی می‌شود. در هر حال اگر از هر روشی برای درمان ادیتیوولتافوبیا استفاده می‌شود باید از «حساسیت‌زدایی منظم» و «تصویرسازی ذهنی» استفاده شود.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  تاریکی و ترس
  افسردگی در زنان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button