logo (1)

استفاده از داروی کتامین هنگام افسردگی

کتامین
 • استفاده از داروی کتامین هنگام افسردگی

  امروزه افسردگی از جمله اختلالات روحی و ذهنی است که، بسیاری از مردم دنیا در هر جایگاه و شرایطی ممکن است به آن دچار شوند. اما با گسترش علم در حوزه خودشناسی و پزشکی، روش های درمانی بسیاری نیز برای آن تعریف شده است. در ابتدا استفاده از روش های خود درمانی و خانواده درمانی بهترین روش های درمان افسردگی می باشند. اما در صورتی که آن را دیر تشخیص دهید و یا دچار افسردگی حاد شده باشید. برای درمان نیاز است تا از روش دارو درمانی نیز استفاده نمایید. داروهای بسیاری وجود دارند که می توانند در درمان افسردگی موثر باشند. امروزه با توجه به تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که استفاده نمودن از کتامین نیز تاثیرات مثبت روی اشخاصی که دچار افسردگی هستند دارد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با تاثیرات کتامین روی افرادی که دچار افسردگی می باشند، بیشتر آشنا کنیم.

  کتامین

  کتامین

  تاثیر کتامین در درمان افسردگی

  با تحقیقات انجام شده روی این دارو، مشخص شده است که می تواند موجب سرخوشی و احساس رویاگونه ای در فرد شود. به همین دلیل است که استفاده از آن می تواند در درمان افسردگی نیز موثر باشد. ترکیبات این دارو همان تاثیراتی را روی افسردگی می گذارد، که داروهای افسردگی دارند. به همین دلیل ایالات متحده آمریکا، در حال حاضر کتامین را یکی از موثرترین داروهای درمان افسردگی می نامند.

  البته اثرات قوی تر این دارو روی مغز انسان ها، موجب شده تا در رابطه با استفاده از این دارو حساسیت هایی نیز وجود داشته باشد. به همین دلیل است که این دارو را بدون تجویز و نسخه پزشک متخصص نمی توانید تهیه نمایید. اما در سال 2019 این دارو به طور رسمی، تحت عنوان داروی درمان افسردگی در جهان شناخته شد.

  چگونگی عملکرد داروی کتامین

  عملکرد این دارو به گونه ای است که موجب می شود، آن را از دیگر داروهای استاندارد و معمول افسردگی جدا نمود. اما با وجود تفاوت های بسیاری که میان عملکرد آن و دیگر داروهای افسردگی است. با بررسی تاثیرات آن روی مکانیزم بدن و مغز می توان آن را دارویی موثر جهت رفع افسردگی دانست. با توجه به بررسی های پزشکان سلامت، داروی کتامین می تواند سیستم اعصاب انسان را مجددا تنظیم نماید. که به معنای رشد مجدد       نورون های عصبی و تقویت مسیر آن ها می باشد.

  به همین دلیل استفاده از این دارو موجب کاهش درد التهابی و درد عصبی در فرد می گردد. میزان تاثیر گذاری این دارو به قدری بالا می باشد که، چند ساعت پس از مصرف آن می توان به راحتی نتیجه آن را مشاهده نمود. بنابراین افرادی که حتی با استفاده نمودن از قوی ترین داروهای ضد افسردگی قادر به درمان آن نبوده اند. در بسیاری از مواقع می توانند با استفاده از این دارو، افسردگی خود را درمان نمایند. با بررسی آزمایش افرادی که دچار اختلال افسردگی بسیار شدید بوده اند. در دو نوبت قبل و بعد از استفاده از این دارو، مشخص شده است که داروی کتامین می تواند افسردگی را در افرادی که در معرض خطر خودکشی هستند را نیز کاهش دهد و درمان نماید.

  کتامین

  کتامین

  نحوه استفاده از کتامین جهت درمان افسردگی

  استفاده از کتامین را می توان به سه صورت استنشاقی، قرص و یا تزریق انجام داد. اما معمولا پزشکان این دارو را به صورت تزریقی برای بیماران خود تجویز می نمایند. تزریق این دارو حداقل 45 دقیقه و حداکثر یک ساعت طول می کشد. معمولا افرادی که دچار افسردگی هستند هفته ای یکبار با توجه به میزان افسردگی این دارو را تزریق می نمایند. تزریق این دارو می تواند تا 10 هفته ادامه داشته باشد.

  معمولا پس از تزریق داروی کتامین، فرد دچار علائمی مانند بی حسی و انقباض عضلات دست، احساس سوزن زدن انگشتان پا، تار شدن دید، اختلال در حفظ تعادل، احساس مسمومیت شدید، دیدن نورهای زننده و شدید و … خواهد شد. معمولا این علائم پس از حدود 10 تا 20 دقیقه به طور کامل از بین خواهد رفت. به همین دلیل بهتر است پس از تزریق داروی کتامین از بلند شدن بلافاصله پس از تزریق اجتناب نمایید و اجازه دهید علائم پس از تزریق به طور کامل رفع شوند. هنگام استفاده از این دارو توجه داشته باشید که، دوز مصرفی آن باید کاملا مطابق با گفته پزشک باشد. همچنین از مصرف خودسرانه این دارو بدون مشورت با پزشک به طور جدی خودداری نمایید.

  منابع مرتبط:

  https://www.health.harvard.edu/blog/ketamine-for-major-depression-new-tool-new-questions-2019052216673

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۹ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button