اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنیا چیست؟

 • اسکیزوفرنیا چیست؟

  اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) یا روان گسیختگی:

  یک بیماری روانی است که در آن مرز میان خیال و واقعیت مخدوش می­شود. فرد مبتلا معمولا خودش از بیماریش آگاهی ندارد. و این امر باعث دشواری معالجه میشود؛.

  علایم بیماری بسیار متنوع بوده و در نزد بيماران مختلف تفاوتهای زیادی دارند. علایم بیماری به دو دسته کلی مثبت و منفی تقسیم میشوند. علایم مثبت عبارتند از:

  هذيان :

  افکاری هستند که واقعیت ندارند و با توجیه، نصیحت و آوردن دلیل نیز اصلاح نمیشود. بعنوان مثال بیمار فکر می کند که «دیگران سعی در آزار و اذیت او دارند» و یا اینکه «دیگران فکرش را میخوانند» و یا «رادیو و تلویزیون پیام خاصي به وی منتقل میکند». این افکار به نام افکار هذیانی خوانده میشوند.

  توهم :

  توهمات میتواند در تمام حواس پنجگانه رخ دهد.

  بیمار صدا یا صداهایی را می شنود که دیگران نمیشنوند، چیزها،موجودات و صحنه هایی را می بیند. که دیگران نمیبینند و بوهایی را حس می کند که برای کسی قابل درک نیست و …

  انکار بیماری:

  علی رغم تلاش اعضاء خانواده، بیمار خيالي بودن افکار و توهمات خود را انکار میکند و از برنامههای درمانی خودداری میورزد. انکار بیماری به معنی لجبازی بیمار نیست، بلکه او واقعاً خود را بیمار نمیداند و از اینکه دیگران رفتارهای وی را بیمار گونه تلقی میکنند تعجب کرده و ناراحت میشود

  اختلال در خواب:

  در بسیاری از موارد بخصوص در مراحل اولیه، بیداریهای شبانه، راه رفتن در اطاق و احتمالاً سیگار کشیدنهای شبانه از علائم آن می باشد.

  بيمار ممکن است تمایل بیشتری به خواب در روز پیدا کند و نظم طبیعی خواب مختل گردد. ادامه این بیخوابیها باعث تشدید و یا عود بیماری میگردد

  اختلال درهیجان:

  اختلال در واکنشهای هیجانی به صورت گریه و خندههای بیمورد، کرختی و بیحوصلگی، عصبانیت و پرخاشگری از علائم شایعی است که در این بیماران دیده میشوند.

  .

  رفتارهای عجیب و غریب:

  گاهی بیماران وضعیتهای خاصی به خود میگیرند، خیره شدن به یک نقطه، با خود حرف زدن، انجام کارهای تکراری ساعتها روي یک پا ايستادن، از دیگر رفتارهای بیمار میباشند.

  توجه به علائم فوق میتواند ما را به تشخیص زودرس بیماری و یا عود بيماري راهنمایی نموده و درمان به موقع را برای بیمار فراهم نماید. / اسکیزوفرنی

  منابع مرتبط:

  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/schizophrenia/symptoms-causes/syc-20354443

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  چگونه به شیوه درست انتقاد کنیم؟
  کتامین تراپی چیست ؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button