متاورس

اصطلاحات و لغات به کار رفته در دنیای متاورس

معنای متاورس

از آنجایی که در حال حاضر دنیای متاورس را تنها از روی صحبت‌های رد و بدل شده و اطلاعات جست و گریخته می‌شناسیم درک کامل آن کاری پیچیده است. با این وجود به نظر می رسد که کلمات و اصطلاحات جدید این جهان از همین حالا راه خود را به فرهنگ لغات ما باز کرده اند.

متاورس در لغت به یک نسخه جهان شمول و سه بعدی اینترنت اشاره دارد که در آن واقعیت افزوده و واقعیت مجازی برای بهبود تجربه کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند. مشخص نیست که آیا متاورس یک دنیای یگانه خواهد بود یا مدل‌های متنوعی از آن ارائه می‌شود اما مشخص است که برای ورود به آن به سوپر گجت‌های خاصی مانند عینک، هدست گوشی هوشمند و مواردی از قبیل نیاز خواهیم داشت.

اصطلاحات رایج در دنیای دیجیتال

از هنگامی که جرقه پروژه اینترنت برای اولین بار زده شد تا  وقتی که سرانجام به شکل امروزی در آمد و تمام زوایای زندگی بشر را احاطه کرد؛ زمان زیادی نمی گذرد. در دنیای امروزی حتی تصور نبود اینترنت غیرممکن است. در همان دوران اصطلاحاتی به گویش مردم دنیا اضافه شد که قبلا وجود نداشت و بعدها به کلمات رایج بدل گردید. لغاتی مانند چت، نت، کامپیوتر، تلفن هوشمند، شبکه‌های اجتماعی و … که هرکدام با لغات بسیار دیگری مرتبط بودند. در ادامه تعدادی از اصطلاحات شنیده شده در رابطه با دنیای متاورس را معرفی خواهیم کرد:

متاورس

متاورس

۱. دنیای آینه ای

منظور دنیایی کاملا مشابه دنیای واقعی ولی در پلتفرم مجازی است. امکانات و تجربیات این دنیا در سطحی برابر و حتی بالاتر از دنیای واقعی قرار می‌گیرند و در لحظه، دانستن اینکه در کدام دنیا حضور داریم مشکل است. نمونه جهان آینه ای را در رمان‌ها و فیلم‌های علمی تخیلی مانند ماتریکس شاهد بودیم. جهان آینه ای یکی از اهداف سوپر بازی‌های ویدئویی است.

دوقلوی دیجیتال شما مسئولیت انجام کارها در متاورس را بر عهده خواهد گرفت

۲. طراحی اسکیومورفیک

به معنی طراحی و شبیه سازی اشیا فیزیکی در دنیای دیجیتال به گونه ای است که تا حد امکان مشابه باشند اما ماهیت متفاوتی داشته باشند. این عناصر گرافیکی احتمالا در متاورس بسیار معمول خواهند بود.

۳. دوقلو دیجیتال

دوقلو دیجیتال نسخه مجازی یک موجود یا کاربر است. این اصطلاح اولین بار در رمان “جهان های آینه ای” نوشته دیوید گلرنتر معرفی شد و بعد ها الهام بخش ناسا در ساخت کپسول‌های فضایی با متد شبیه سازی گردید. بسیاری از ابر شرکت های فناوری بر لزوم ایجاد دوقلو دیجیتال در پروژه متاورس تأکید کرده‌اند.

۴. آواتار

آواتار شخصیت شما در دنیای مجازی است. این نمود دیجیتالی ممکن است کاملا شبیه شما باشد یا حالت کارتونی صورت شما را به خود بگیرد (مانند ایموجی‌هایی که توسط Bitmoji اسنپ چت یا Memoji اپل ارائه می شود)، یا مانند پوسته‌های Fortnite فوق العاده به نظر برسد. شما در متاورس می توانید توانایی‌های آواتار خودتان را ارتقا دهید، آن را هرچه بیشتر شبیه خود کنید یا ظاهری ایجاد کنید که در دنیای واقعی دوست داشتید داشته باشید.

۵. واقعیت مجازی (VR)

یک تجربه فراموش نشدنی که در آن فرد هدستی را بر سر می گذارد و دنیای دیجیتال را می بیند و می تواند در آن تفریح یا کار کند. با کمک این فناوری شما می توانید در محیط مجازی با دید ۳۶۰ درجه حضور پیدا کرده و به شکل نامحدود حرکت کنید. (البته مادامی که به یک مانع در دنیای واقعی برخورد نکرده اید.)

۶. واقعیت افزوده (AR)

یک جلوه دیجیتالی است که در دنیای واقعی نمود پیدا کرده است. Pokemon،‌‌ هات داگ رقصنده Snapchat یا حتی گجت‌هایی مانند Google Glass را در نظر بگیرید. با اینکه Google Glass هرگز به همه‌گیری که تصور می‌شد نرسید؛ به زودی می‌توانیم شاهد مدل‌های بروز شده آن در قالب عینک‌های متصل به واقعیت افزوده برای ورود به جهان متاورس باشیم.

با کمک واقعیت افزوده، جهان را به شکلی متفاوت خواهیم دید

متاورس

متاورس

۷. واقعیت ترکیبی (MR)

واقعیت ترکیبی عناصر VR و AR را در خود جای داده است، اما تعریف دقیقی از آن موجود نیست. با کمک MR یک شخص می تواند با داده‌های مجازی ارتباط بگیرد و این داده ها در دنیای واقعی هم نمود پیدا کنند. به عنوان مثال،‌ هات داگ اسنپ چت می تواند روی میز برقصد بدون اینکه از از لبه‌های آن سقوط کند.

۸. واقعیت توسعه یافته (XR)

 واقعیت توسعه یافته یک اصطلاح جامع برای سه مفهوم قبلی است و شامل تعاریفی است که اغلب با هم همپوشانی دارند. در نهایت تلفیق واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی با ایجاد متاورس، اصطلاح واقعیت توسعه یافته را قابل درک‌ تر خواهند کرد.

۹. توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)

به زبان ساده NFT واحدی از داده‌های ذخیره شده در یک دفتر فروش دیجیتال به نام بلاک چین است که می‌تواند فروخته و معامله شود‌.

کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

چرا متاورس ایده بدی است؟
5 قانون تاثیرگذار اعتماد به نفس که مانع از بی ثباتی و مه مغزی می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button