اعتماد به نفس

 • احساس ارزشمندی و توانمندی دو مولفه مهم self – confidence

  عزت نفس در کودکی افراد شکل می­‌گیرد و این شکل‌گیری برای ادامه زندگی هر فرد بسیار مهم و تاثیر گذار است.تجربه‌های دوران کودکی‌ که باعث رشد عزت نفس می‌شود:به حرف های شما گوش می­‌دهند. با شما با احترام صحبت می‌­کنند. از پدر و مادر خود توجه و احترام دریافت می­‌کنید. به دست‌آوردهای شما اهمیت داده می­‌شود. می‌توانید اشتباهات خود را بازگو کنید. این عوامل در کودکی منجر به افزایش عزت نفس می‌شود.

  تجربه‌های دوران کودکی‌ای که عزت نفس را کاهش می‌دهد:شما را مورد انتقاد قرار می‌­دهند. شما را به شکل فیزیکی و یا احساسی تنبیه کرده‌اند. نادیده گرفته شدن توسط خانواده. شما را مسخره و یا تحقیر کرده‌اند. همیشه از شما انتظار داشته‌اند بی‌نقص و کامل باشید. این عوامل باعث می‌­شود فرد در سنین کودکی دچار کاهش عزت نفس و در نتیجه رشد مخرب عزت نفس وی واقع شود.

  عموما افرادی که عزت نفس پایینی دارند، معمولا این پیام را از والدین، معلمان و … دریافت می‌کنند که تجربه‌های ناموفق (مانند شکست در یک بازی، کسب نمره‌ای پایین و …) ناکامی می‌باشد.

  عزت نفس پایین چگونه شما را آزار می­‌دهد؟احساس اضطراب، استرس و تنهایی کرده و ممکن است شما را در بلندمدت دچار افسردگی کند. در روابط دوستی و به‌خصوص عاشقانه دچار مشکلات متعددی می‌­شوید. به کار شما و به تحصیلات شما ضربه سنگینی می‌زند. در برابر مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی آسیب‌پذیر می‌­شوید. زمانی که از عزت نفس پایین رنج می‌برید دائما با خود منفی فکر می‌کنید

  نخستین گام مهم برای افزایش عزت نفس، ایستادگی در برابر پیام‌های منفی‌ است. انتقادهای درونی خشن و انتقادهای مخرب دیگران می‌تواند باعث تخریب عزت نفس شود. صدای درونی‌ای که به شکلی غیرواقعی، همه چیز را به هم ربط می‌دهد را متوقف کنید.هرگونه اشتباه یا شکستی که رخ می دهد تقصیر شما نیست و شما شکست‌خورده نیستید. خودتان را قربانی نکنید. احساسات و عواطف و بدن خود را دوست بدارید و به آنها احترام بگذارید. شما لایق بهترین ها هستید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  کرونا ونقاشی
  رابطه پیری و هوش کودکی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button