logo (1)

اعتماد به نفس

 • افزایش اعتمادبه نفس در گفتگو و سخنرانی با 4نکته کاربردی

  ۱. قبل از آغاز گفتگو، جملاتی را با خود تکرار کنید:یکی از راه‌های افزایش اعتماد به نفس در گفتگو، این است که شما پیش از شروع به سخن گفتن، جملاتی که می‌خواهید بر زبان آورید را با خود تکرار کرده و آن‌ها را چندبار بازگو کنید. نگران نباشید، قرار نیست اتفاق بدی رخ دهد. در این حالت شما آغاز کار خود را با جملاتی صورت خواهید داد که می‌خواهید.اگر نگرانید که موضوع بحث به چه صورت آغاز می‌شود، خود دست به کار شده و آغاز کننده گفتگو باشید. با این کار خیال شما از نحوه شروع گفتگو آسوده خواهد بود و این بقیه افراد هستند که باید خود را برای ادامه صحبت آماده کنند، نه شما.

  ۲. به خود ایمان داشته باشید:عزت نفس در اولین قدم، در درون انسان شکل می‌گیرد. به خود اطمینان داشته و خود را دوست بدارید. تا زمانی که به خود ایمان ندارید، نمی‌توانید اعتماد به نفس را در خود تقویت کنید. همواره به خود بگویید که هیچ کس بی‌عیب و بدون خطا نیست و شما هم جز همین دسته از افراد هستید. حتی موفق‌ترین افراد نیز طی زندگی خود، بارها مرتکب اشتباهات بزرگی شده‌اند و حتی نمی‌توانستند در جمع‌های کوچک، کلمه‌ای به زبان آورند. این‌ها را با خود تکرار کنید و ایمان به خود را تقویت نمایید.

  ۳. برای افزایش به نفس در گفتگو باید روی نقاط مثبت خود تمرکز کنید:عدم اعتماد به نفس، از نداشتن ایمان به خود سرچشمه می‌گیرد. افرادی که فکر می‌کنند هیچ چیز مثبتی برای ارائه ندارند، اغلب نمی‌توانند در گفتگو، سخنرانی و … به خوبی عمل کنند. برای افزایش اعتماد به نفس در گفتگو، روی نقاط مثبت خود تمرکز کنید. این را با خود تکرار کنید که شما هم ایده‌های جذابی برای مطرح کردن دارید و حتما سخنان شما نیز برای سایر افراد شنیدنی خواهد بود. مطمئنا شما نیز نقاط مثبتی در صحبت‌های خود دارید. پس حتما به آن‌ها تکیه کنید.

  ۴. در بحث و گفتگو مشارکت داشته باشید:گاهی برای فرار از فشارهای وارد شده در گفتگوها، برخی از افراد گوشه‌گیری را در جمع انتخاب می‌کنند. اما گوشه‌گیری نه تنها سبب افزایش اعتماد به نفس در گفتگو نخواهد شد، بلکه این حس را مستقیما به سایر افراد القا می‌کنید که شما در جمع احساس راحتی ندارید و قطعا از کمبود اعتماد به خود رنج می‌برید.هیچ چیز بیشتر از این نمی‌تواند وجهه شما را در جمع‌های بزرگ و تجاری و حتی در دورهمی‌های صمیمی و دوستانه خراب کند. برای غلبه بر هراس در گفتگو، حتما در بجث مشارکت کنید. اگر ایده‌ای ندارید که به نظر جذاب برسد، با سوال پرسیدن درباره بحث پیش آمده، خود را مشتاق و درگیر صحبت‌ها نشان دهید. این کار می‌تواند به شما کمک بزرگی کند.

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button