افکار منفی

افکار منفی سبب تلخی زندگی می شود!

 • افکار منفی چیست و چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

  افکار منفی به نوعی از عادات ذهنی منفی گفته می شود که فرد را در خود غرق می کند. لذا تا زمانی که فرد مورد نظر اقدام به رهایی از آن نکند، این افکار پایان نمی یابند. اما نکته ای بسیار جالب در این بحث پنهان شده است. اصرار برای فکر نکردن به افکار منفی، سبب هجوم بیشتر آن ها به مغز انسان می شود. لذا برای مقاومت در برابر آن ها باید راه چاره ای اندیشید. ریشه ی این افکار در تجربیات تلخ و منفی زندگی می باشد. شکست های عاطفی، شغلی، تحصیلی و … همگی از عوامل ایجاد این افکار هستند.

  با توجه به این که وقوع چنین مشکلاتی در عرصه ی زندگی اجتناب ناپذیر است، باید به فکر راه حلی برای رهایی از این مشکل باشیم. چرا که افزایش این افکار سبب افسردگی و یا سایر اختلالات خلقی خواهد شد. منفی بافی ها نه تنها روی ذهن و روان بلکه روی جسم افراد نیز موثر واقع می شود. به طوری که ممکن است سبب ایجاد سردرد، آسیب های قلبی و تنفسی، مشکلات گوارشی، کاهش یا افزایش فشار خون و … شود.

  همچنین شما عزیزان می توانید جهت کم کردن اضطراب و استرس از راههای جدیدتریم همچون دستگاه آر تی ام اس در کلینیک اعصاب و روان راه احیا استفاده نمایید .

   

  افکار منفی

  افکار منفی

  تغییر زبان بدن و از بین بردن فکر منفی

  برای مبارزه با افکار منفی باید زبان بدن خود را تغییر دهید. زبان بدن بد، سبب تخریب تصویر ذهنی شما شده و اعتماد به نفس شما را از بین می برد. لذا بهتر است بیشتر لبخند زده و وضعیت ظاهری خود را به خوبی حفظ کنید. فکر منفی باید کشف شده و سپس برای دیگران بازگو شود. یعنی اگر در مواقعی نیاز است تا فرد دیگری فکر و احساس ناخوشایند شما را بشنود هرگز از آن اجتناب نکنید. این کار به شما کمک می کند تا از شر منفی بافی های مداوم خلاص شوید.

  آرام سازی ذهن برای مبارزه با افکار منفی

  آرام سازی ذهنی کمک زیادی به مبارزه با افکار منفی خواهد کرد. لذا بهتر است ذهن را که با سرعت زیادی در حال حرکت است کمی آرام کنید. کاملا قابل درک است که کنترل افکار کاری بسیار سخت خواهد بود. اما برای خارج سازی آن ها از مغزتان، بهتر است از تمرینات یوگا و مدیتیشن استفاده کنید. این تمرینات به شدت روی بهبودی شما موثر هستند. با این کار هم با افکار بد مبارزه می شود و هم آهنگ افکار تغییر می کند. مثلا به جای فکر به این که موقعیت شما بسیار دردناک و سخت است و غیر قابل حل می باشد، به این فکر کنید که گرچه موقعیت سختی است اما با تلاش بیشتر موفقیت حاصل می شود. در واقع باید بدبینی را از خود دور کنید.

  خلاقیت راهی برای رهایی از فکرهای منفی

  خلاقیت به ویژه به صورت هنری می تواند روی فکرهای منفی موثر باشد. مثلا فکرهای ناخوشایند را نقاشی کرده و با مداد رنگی به طرز زیبایی رنگ آمیزی کنید. بدین ترتیب از ناخوشایندی و سیاهی این افکار کاسته شده و راحت تر از ذهن شما بیرون می روند. تهیه ی یک فهرست از خوبی های زندگی و دارایی های شما نیز یک ایده ی خلاقانه ی دیگر خواهد بود. بدین ترتیب شما درمی یابید که همه چیز منفی، تیره و سیاه نیست و امیدهای زیادی در زندگی شما وجود دارد. لذا فکرهای مثبت نیز به ذهن شما وارد شده و رفته رفته جایگزین افکار منفی می شود.

  تغییر محیط و عدم تعمیم برای کمک به رهایی از افکار منفی

  محیط و انسان های اطراف نیز در ایجاد افکار منفی بسیار موثر هستند. لذا اگر تعداد انسان های منفی در اطراف شما زیاد است، سعی کنید محیط خود را تغییر داده و از آن ها دوری کنید. در ضمن سعی کنید از تعمیم دادن حوادث ناگوار و ناخوشایند نیز پرهیز نمایید. مثلا اگر یک بار در یک مصاحبه ی شغلی رد شدید، عدم موفقیت خود را همیشگی ندانید. بلکه به این فکر کنید که شاید این شغل مناسب شما نیست و باید به فکر موقعیت دیگری باشید.

  برای مبارزه با فکرهای منفی، ذهن خوانی ممنوع است!

  ابهام در ندانستن واقعیت های ذهنی افراد، نباید شما را در دام افکار منفی گرفتار کند. لذا سعی نکنید علت رفتار یا حرکات دیگران را به صورت منفی تفسیر کرده و مدام این تفسیر را در ذهن خود مرور کنید. همواره بنا را مثبت قرار داده و احتمالات خوشایند را در نظر بگیرید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  5 قانون تاثیرگذار اعتماد به نفس که مانع از بی ثباتی و مه مغزی می شود
  با روش های افزایش اعتماد به نفس آشنا شوید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button