logo (1)

افکار منفی

افکار مزاحم و تکراری چرا به وجود می‌آیند؟

افکار مزاحم اندیشه‌هایی هستند که به نظر می‌رسد در ذهن گیر کرده‌اند.آن‌ها می‌توانند باعث پریشانی شوند، زیرا ممکن است ماهیت فکر ناراحت کننده باشد.این افکار اندیشه‌هایی هستند که به نظر می‌رسد در ذهن گیر کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند باعث پریشانی شوند، زیرا ممکن است ماهیت فکر ناراحت کننده باشد.افکار مزاحم ممکن است خشن یا مزاحم باشند. آن‌ها ممکن است افکار یک ماهیت جنسی باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند در مورد رفتارهایی که شما آن‌ها را غیرقابل قبول و تحقیر آمیز هستند، باشند.

افکار مزاحم همیشه نتیجه یک مشکل پزشکی نیستند.با این حال، برای برخی از افراد، افکار مزاحم می‌تواند نشانه یک وضعیت سلامت روان باشد:

۱. اختلال وسواس فکری عملی:اختلال وسواس فکری (OCD) هنگامی اتفاق می‌افتد که افکار مزاحم غیر قابل کنترل شوند.این افکار مزاحم یا وسواس ممکن است باعث شود فرد به تکرار رفتارها (اجبارها) به امید اینکه بتواند افکار را خاتمه دهد و از بروز آن‌ها در آینده جلوگیری کند، پناه ببرد.نمونه‌هایی از این نوع فکر سرزده شامل نگرانی در مورد قفل کردن درها و خاموش کردن اجاق‌ها یا ترس از باکتری‌ها روی سطوح است.فرد مبتلا به OCD ممکن است روال چندین بار چک کردن و بازرسی قفل‌ها یا شستن دست‌های خود را چند بار در روز ایجاد کند.در هر دو مورد، این یک نتیجه ناسالم است که در کیفیت زندگی آن‌ها اختلال ایجاد می کند.

۲. اختلال استرس پس از سانحه (PTSD): افرادی که مبتلا به اختلال استرس پس از آسیب (PTSD) هستند، اغلب افکار مزاحم را تجربه می‌کنند که ممکن است به یک رویداد آسیب‌زا وصل شود.این افکار ممکن است علائم PTSD آن‌ها را مانند افزایش ضربان قلب و تعریق ایجاد کنند.در بعضی موارد، این افکار می‌توانند آنقدر شدید باشند که منجر به فلاش‌بک‌ها و پریشانی شدید روانی شوند.

. اختلالات اشتها: افرادی که به اختلال خوردن مبتلا شده‌اند ممکن است افکار مزاحم و مضراتی را برای سلامت روان خود تجربه کنند.این افکار در نهایت می‌تواند به سلامت جسمی آن‌ها آسیب برساند.مبتلایان به اختلال خوردن اغلب از تأثیر جسمی مواد غذایی بر بدنشان نگران هستند.این به نوبه خود منجر به ناراحتی زیادی در مورد خوردن غذا می‌شود. همچنین ممکن است در تلاش برای متوقف کردن افکار، باعث ایجاد رفتارهای اضافی مانند پاکسازی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button