logo (1)

اوتیسم و رباط ها

بهبود زندگی کودکان اوتیسمی با ربات اجتماعی انسان‌نما

ربات اجتماعی انسان‌نما به کودکان مبتلا به اوتیسم در کشور لوکزامبورگ در اروپا کمک می‌کند. رفتار این ربات اجتماعی از طریق حرکات صورت و حالات چهره، برای کودکان قابل‌فهم است و به آنان کمک می‌کند مهارت‌های اساسی اجتماعی و ارتباطی زندگی با دیگران را پرورش دهند.

بیماری اوتیسم، همان اندازه که عادی است، اختلالی کاملا پیچیده است و بر ارتباطات کلامی و غیرکلامی، فرصت‌ها و فعالیت‌های خلاقانه تأثیر دارد.از دست دادن مهارت‌های مربوط به زبان و تعامل اجتماعی در حدود 20 درصد از کودکان اوتیسمی مشاهده می‌شود و این ربات قادر به آموزش مهارت‌ها به کودکان و بهبود دیدگاه‌های آنان برای برقراری ارتباط در آینده است.

محققان اظهار کردند: اگر بر روی آموزش کودکان اوتیسمی سرمایه‌گذاری شود در زندگی آنان به طرز چشمگیری بهبودی حاصل خواهد شد.دانشمندان بر این باورند که ربات QTrobot می‌تواند در تغییر این وضعیت کمک‌کننده باشد. شرکت Lux AI سازنده این ربات است.آموزش احساسات و رفتار اجتماعی مثبت از طریق هوش مصنوعی در این ربات انجام می‌شود.

این ربات، پیش‌ازاین در چندین مرکز اوتیسم در کشورهای مختلف ازجمله فرانسه و لوکزامبورگ مورداستفاده قرارگرفته است.برنامه درسی آن شامل مهارت‌های اجتماعی، عاطفی و شناختی است و قرار است که آموزش مهارت‌های خودیاری، خودمختاری، تقلید و مفهوم فضایی هم به آن اضافه شود.این ربات مطابق با استانداردهای امنیتی و حریم خصوصی است، ازاین‌رو، به دوربین و میکروفون مجهز است و اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند.

بنابراین، پیش‌بینی می‌شود که این رویکرد نوآورانه در حوزه مراقبت‌های بهداشتی به‌صورت گسترده مورداستفاده قرار گیرد.ربات اجتماعی، ربات خودمختاری است که با پیروی کردن از رفتارها و قوانین مرتبط با نقش خود با انسان‌ها یا سایر واحدهای فیزیکی خودمختار ارتباط برقرار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button