مراقبت از خود

اگر مراقبت از خود را درست انجام ندهیم دچار مه مغزی می شویم؟

اگر مراقبت از خود را درست انجام ندهیم دچار مه مغزی می شویم؟

اگر قرار باشد که از کسی مراقبت کنید، چگونه این کار را انجام دهید؟ اگر قرار باشد مراقبت از خود را به بهترین نحو انجام دهید، چگونه این کار را انجام میدهید؟ من نمیدانم کسانی که نمی توانند از خود مراقبت کنند چگونه میخواهند به مه مغزی دچار نشوند. اگر جز کسانی هستید که خودتان را نمی بینید، باید بگویم که مه مغزی کوچکترین اتفاقی است که برایتان می افتد. اما این سخن چه معنایی دارد؟ یعنی چه که برخی انسان ها خودشان را نادیده می گیرند، مگر نادیده گرفتن اتفاق بدی است؟ با توجه به فرهنگ عمومی که در کشور ما حاکم است گاهی اوقات در مورد مفهوم مراقبت از خود و نادیده گیری خود، تعارض و جهالت شدیدی به وجود می آید که نیازمند توضیح می باشد تا افراد بتوانند با استعانت از علم خود را از تاریکی نجات دهد.

ارتباط میان مراقبت از خود با ایجاد نشدن مه مغزی چیست؟

اجازه دهید خیلی راحت و بدون مقدمه، حقیقتی که در این دنیا وجود دارد را به شما بگویم. اگر مراقبتی در این دنیا وجود نداشته باشد، نابودی و زوال قطعی است. اما این سخن به چه معناست؟ دنیای خودمان را ببینید اگر یک روز خورشید بر خلاف نظم همیشگی اش از سمت دیگری (مغرب) طلوع کند به نظرتان زمین ما دچار چه بحران هایی خواهد شد؟ آیا می بینید؟ حتی خورشید هم به نوعی در حال مراقبت از ماست! حال چگونه نباید خودمان از خودمان مراقبت کنیم؟! بنده به صراحت می گویم حتی بسیاری از کسانی که فکر می کنند که مراقبت از خود را به بهترین وجه در حال انجام دادن هستند نیز نتوانسته اند به خوبی این کار را انجام دهند. بدن مانند یک ساختمان هوشمند زمانی که نتواند دستورات خود را اجرایی کند در حالت سایه به زندگی ادامه میدهد و ما اختیار کمی در کنترل این ساختمان خواهیم داشت. خب احتمالاً برایتان سوال پیش آید که بگویید: چگونه می توانم مراقبت خوبی از خودم داشته باشم و اصولاً چه بخش هایی از زندگی نیاز به مراقبت دارند؟

مراقبت از خود

مراقبت از خود

مراقبت از خود شامل چه بخش هایی می شود؟

 هر انسانی دو بخش و دو بُعد دارد. یک بخش مربوط به جسم دنیایی ما می شود و بُعد دیگر مرتبط به روح ما است که خود این بخش نیز به دو بخش دیگر تقسیم شده و دقیقاً در همین جاست که خیلی ها دچار بدفهمی می شوند. اما اجازه دهید در ابتدا به بخش جسمی خودمان بپردازم سپس هر کدام از تقسیم بندی ها را ذکر کرده و توضیح خواهم داد.

  • بُعد جسمی :

این بخش مربوط به ظاهر است. یعنی هر آنچه نیاز های مادی ما محسوب می شوند در این بخش قرار گرفته و بخش مهمی از جهت دهی روحی را بر عهده دارد. در قالب یک مثال توضیحات بیشتری می دهم تا بهتر متوجه موضوع شوید. زمانی که دلتان میخواهد به بیرون بروید و در خیابانی قدم بردارید، زمانی که بوی غذایی به مشامتان می رسد و دلتان می خواهد یک قاشق از آن را تست کنید و هر زمانی که چیز مادی را نیاز دارید و یا به عنوان خواسته آن را مطرح می کنید، قالباً در بُعد جسمانی هستند. این نیاز ها را به طور متعادل و نه افراطی پاسخ دهید.

مراقبت از خود

  • بُعد روحانی خود :

منظور از این بخش یعنی توجه به دغدغه های روحی و روانی که برایتان ایجاد شده است. این خواسته های روحی برای همه یکسان نیست و هر کس بر اساس نوع شخصیتی که دارد به دنبال خواسته ای است. برای مثال: شخصی دوست دارد خواننده شود، شخصی دوست دارد تمام دنیا را سفر کند یا حتی شخصی دوست دارد کتابی را بنویسد که دنیا را تحت تاثیر بگذارد. پیگیری و انجام هر کدام از این قبیل خواسته ها برای زنده و سالم نگه داشتن وضعیت ذهنی به شدت مورد نیاز هستند. در زندگیتان اجازه دهید خواسته هایتان با آنچه که توانسته اید انجام دهید یکسان باشند. هر مقدار که بتوانید این بخش را به خوبی انجام دهید درصد احتمال ابتلا به مه مغزی کمتر خواهد بود.

بُعد سومی که باید به آن توجه کنیم چیست؟

بخش مهمی که تقریباً همه نسبت به آن بی تفاوت هستیم، توجه به دیگران می باشد. در این بخش بسیاری ها دچار بدفهمی می شوند و مراقبت از خود را با نادیده گرفتن خود اشتباه میگیرند و بعد از مدتی دچار مه مغزی میشوند. این بخش در توجه و پاسخ دهی به نیاز مستمندان خلاصه می شود؛ برای کمک به خودتان در حد امکان این مسئله را مجدانه پیگیری کنید و انجام دهید.

چگونه دستگاه آر تی ام اس به بیماران امید دوباره به زندگی می دهد؟
چه بستر هایی عامل ایجاد کردن مه مغزی محسوب میشوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button