باورهای منفی

باورهای منفی یا همان مه مغزی را چگونه از بین ببریم؟

 • باورهای منفی یا همان مه مغزی را چگونه از بین ببریم؟

  همیشه اینگونه نیست که شرایط و عوامل خارجی مه مغزی را برای افراد مختلف ایجاد کنند، بلکه در بیشتر اوقات باور هایی وجود دارند که عامل ایجاد کردن مه مغزی می شوند. باورهای منفی یکی از اعتقادات بسیار مضری است که می تواند آرزوها و رویاهای تان را از بین ببرد و به طور دائمی به شما بقبولاند که توانایی انجام کوچکترین کارها را هم ندارید. زمانی که این باور شکل گرفت نه تنها برای بهتر شدن و رشد خود هیچ تلاشی نخواهید کرد بلکه توانایی هایی که دارید نیز تحلیل رفته و به مرور زمان به طور کلی از دست خواهند رفت. در مقابل این باورهای منفی باید باورهای مثبت را در ذهن خود ایجاد کنید اما باید این نکته را لحاظ کنید که این باورهای مثبت در حد سیاه‌ نمایی و اغراق نباشند.

  آیا باورهای منفی اجازه زندگی کردن را به ما میدهند؟

  متاسفانه بعضی از انسان ها تفکراتی غیر منطقی و غیر قابل قبول دارند؛ یعنی نوع تفکر آنها در مورد اشیا و موضوعات مختلف کاربردی و مفید نمی باشد. برای مثال اگر بخواهیم مسئولیت ایجاد خط لوله آبیاری تحت فشار پارکی را به این دسته بدهیم؛ آنها قسمتی را درست، قسمتی را خراب و قسمتی را هم اصلاً  لوله گذاری نخواهد کرد؛ زیرا نوع تفکر این دسته چنین است که اگر آب در قسمتی از زمین فرو برود، ریشه ی سایر گیاهان می توانند خودشان به آن آب دسترسی پیدا کنند. همین دسته دقیقاً همین تفکر خود را در مورد زندگی نیز دارند. یعنی اگر کسی دچار باورهای منفی درباره استعداد های خود شده باشد، نه تنها او را درمان نمی‌ کنند بلکه می‌ گویند خودش به مرور زمان خودش را درست خواهد کرد. این غلط ترین باوری است که در مورد تمام بیماری های جسمی و روانی وجود دارد. ما انسان ها که تمام رفتار ها و به طور کلی واکنش هایی که نشان می دهیم بر اساس عقیده و باورهای مان است، اگر این باورها دچار ضعف و اختلال شده باشند قطعاً رفتارهایی که از سوی ما بروز داده می‌ شوند نیز صحیح نخواهند بود و اگر در بلند مدت این شرایط بد ادامه دار باشد زندگی کردن برای دارندگان این تفکرات مختل خواهد شد. بعضی از این اختلالات عبارتند از:

  • عدم توانایی تصمیم گیری
  • عدم توانایی تمرکز کردن
  • عدم کنترل رفتارها، گفتارها و به طور کلی عملکرد ها
  • کاهش محبوبیت نزد دیگران
  • بهم ریختگی در ساعات خواب
  باورهای منفی

  باورهای منفی

  چگونه باورهای منفی را از بین ببریم؟

  با توجه به مواردی که در در قسمت بالا ذکر شدند، خودتان فهمیدید که عملاً توانایی زندگی کردن از افرادی که نتوانستند باورهای مخرب خود را از بین ببرند، گرفته شده است. اما بالاخره چه باید کرد؟ راه درمان و یا حداقل جایگزین کردن این باورها چگونه ممکن است؟ برای اینکه بتوانیم این موضوع، یعنی از بین بردن عادات بد را به خوبی انجام دهیم میتوانیم از طریق دو حوزه اقدام کنیم. این دو مورد عبارتند از:

  • کاهش عادات ناسالم :

  معلم اول (ارسطو) می گوید: انسان عبارت است از کارهایی که به طور مداوم انجام می دهد. برای اینکه بتوانید باورهای ناسالم خود را از بین ببرید باید به سراغ عادت های خود بروید؛ این عادات هستند که به مرور زمان تبدیل به باور می شوند. اگر به‌ طور یک دفعه ای نمی توانید عادات ناسالم یا همان باورهای ناسالم خود را از بین ببرید، می توانید در یک پروسه زمانی آن را حذف کنید. در این پروسه در ابتدا باورهای بد و منفی خود را به مرور زمان کاهش دهید سپس تا آخر مدت زمان برنامه ی خود، به طور کلی آن را حذف نمایید.

  • ایجاد باورهای مثبت :

  یکی از راه های فوق العاده موثر و خوب برای از بین بردن باورهای غلط، ایجاد کردن باورهای مثبت است. در تمام زمینه هایی که با نگرش منفی به آنها نگاه می کنید، عکس این حالت منفی را در نظر بگیرید و با داشتن نگرش جدید به همان موضوعات فکر کنید. برای مثال اگر تا به الان برای اینکه یک ساعت به بیرون بروید، با خود می گفتید که: چه حس بدی دارد رفتن به خیابان های تکراری. از این به بعد با خود بگویید که: چه حس خوبی دارد به بیرون بروم و انسان های جدیدی را ببینم. این مورد مثال بسیار کوچکی برای از بین بردن باورهای منفی در مورد بیرون رفتن بود، با توجه به روان درمانگر یا پزشک معالج خود می توانید از عادات بهتری استفاده نمایید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  به اشتراک گذاری این صفحه در :
  چگونه عدم کنترل خشم به مه مغزی ختم می شود؟
  آیا ترس از ازدواج منجر به مه مغزی می شود؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button