logo (1)

بدبینی پارانویا

 • نشانه های پارانویا به زبان ساده

  پارانویا یعنی احساس کنید به نحوی در معرض تهدید هستید، مثلاً تصور کنید کسی شما را زیر نظر گرفته یا کاری بر علیه شما انجام می دهد، گرچه هیچ مدرکی که این موضوع را اثبات کند وجود نداشته باشد. بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود دچار این مشکل می شوند. حتی اگر خودتان هم آگاه باشید که نگرانی هایتان بر اساس واقعیت نیستند، اگر اغلب درگیر چنین افکاری باشید، این مسأله می تواند برای شما مشکل ساز شود.

  پارنویای بالینی از شدت بیشتری برخوردار است. این مشکل نوعی اختلال روانی است که باعث می شود فرد تصور کند دیگران رفتاری مغرضانه دارند، دروغ می گویند یا سعی دارند به او آسیب زنند، در حالی که هیچ مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد. در این حالت فرد خود اصلاً نمی داند که دچار پارانویا است چون از صحت افکار خود اطمینان دارد.

  رابطه میان اضطراب و افکار پارانوئید: افکار پارانوئید نوعی افکار اضطرابی هستند. اضطراب می تواند باعث پارانویا شود و روی آنچه که شما نسبت به آن دچار پارانویا شده اید و میزان دوام افکار تأثیر بگذارد. اما افکار پارنوئید هم می توانند باعث اضطراب شوند.تجربه گاه به گاه اضطراب امری طبیعی است، به ویژه اگر درگیر شرایط سختی مثل بیکاری یا به هم خوردن رابطه عاطفی شده باشید. ممکن است در جمع های بزرگ نگران قضاوت دیگران در مورد حرف ها، نحوه لباس پوشیدن یا رفتارتان باشید. ممکن است به تنهایی به یک مهمانی بروید و با خودتان فکر کنید که حتماً حالا همه به این فکر می کنند که شما چرا تنها هستید.

  بعضی چنین فکرهایی را پارانوئید می دانند اما همه ما گهگاه درگیر چنین افکاری می شویم. فقط به این خاطر که نگران هستید شاید سوژه صحبت های دیگران شده باشید، معنی اش آن نیست که شما دچار بیماری روانی هستید. پارانویای بالینی زمانی رخ می دهد که شما صد در صد از افکار خود مطمئن باشید، حتی زمانی که شواهد و مدارک عدم درستی آن ها را ثابت می کند.

  اگر نگران هستید که افکارتان پارانوئید باشد، احتمالاً مشکل شما اضطراب است نه پارانویا. اگر اضطراب شما به چیز بدیهی ای مربوط نمی شود و هرگز هیچ نشانه ای مبنی بر بهبود یا از میان رفتن آن وجود ندارد، شاید لازم باشد با یک پزشک متخصص درباره آن صحبت کنید. اضطراب و وحشتی که مدت طولانی ای ادامه داشته باشد یا در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند، ممکن است نشانه وجود یک اختلال اضطرابی باشد. پارانویا ممکن است با نشانه های شدیدتری همراه باشد.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button