logo (1)

بعد از ترک سیگار برای بدن چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

سیگار یک عادت زشت!

 سیگار کشیدن از آن عادت های وحشتناکی است که می تواند زندگی هر شخصی را مختل کند و ترک سیگار را برای افراد سیگاری سخت ترین کار دنیا  کند.

شاید درسال های اول شروع کشیدن سیگار ؛  متوجه تغییراتی که در بدن می افتد نشوید اما بدون شک با گذر زمان تغییراتی را در بدن و همچنین اعصاب و روان خود خواهید دید .در زندگی وابسته بودن به هیچ چیز خوب نیست . سیگار هم یک نوع وابستگی خاص برای هرکسی که به سمتش می رود ایجاد می کند و ترک سیگار یک مقوله کاملا سخت برای افراد سیگاری محسوب می شود.

اما با توجه به مشکلاتی که سیگار برای بدن شما به وجود می آورد ؛ راه هایی که برای ترک سیگار بیان کردیم و در مقالات بعد هم بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد ؛ دیگر وقت آن رسیده است که با این عادت نسبتا زشت مبارزه کنید و آن را کنار بگذارید .

درست حدس زدید ! سیگار یک عادت است و ترک عادت نیازمند یک بازه زمانی و برنامه ریزی دقیق می باشد.

شما بعد از آخرین سیگار یک قدم به سمت سلامتی برداشته اید و هرزمان که آخرین سیگار را کشیدید احتمال بروز بیماری های روحی و انواع سرطان ها و… را در بدن خود کاهش داده اید و این اولین و بزرگترین مزیت ترک سیگار می باشد.

بعد از ترک سیگار چه اتفاقی برای بدن می افتد ؟

همانطور که اشاره کردیم زمانی که آخرین سیگار را کشیدید روند گردش خون شما بعد از بیست دقیقه بسیار بهبود پیدا می کند و ضربان قلبتان نیز کاهش پیدا می کند .

هنگامی که نصف روز را بدون سیگار گذراندید سطح اکسیژن خون شما بالا می رود و مونواکسید کربنی که در نتیجه کشیدن سیگار وارد خون شما شده بود ؛ کاهش پیدا می کند و سلول های خونی به میزان بیشتری از خون شما اکسیژن دریافت می کنند.

ترک سیگار در چند روز اول کمی سخت است اما هنگامی که شما متوجه تغییراتی در بدن خود شوید دیگر خودتان از استعمال سیگار دوری می کنید .

دو روز بعد ازترک سیگار حس می کنید که طعم و بوی مواد غذایی را بسیار بهتر درک می کنیدو از خوردن غذا و میوه و قوی شدن حس بویایی و چشایی خود احساس لذت بیشتری خواهید برد.

اما روز سوم ترک سیگار اکسیژن کاملتری وارد ریه های شما خواهد شد و با آرامش بیشتر بدون تپش قلب نفس خواهید کشید . ولی کم کم نشانه های ترک سیگار به سراغتان می آید .

سردرد ؛ حالت تهوع ؛ بالارفتن اشتها و… می تواند از نتایج ترک سیگار چند روز پس از اقدام به ترک باشد.

این جا است که ممکن است کمی وسوسه به کشیدن دوباره سیگار شوید که باید هر طور شده تصمیمی که گرفته اید را زیر پا له نکنید و با کارهای مختلف خود را سرگرم کنید تا این دوره سخت هم با موفقیت بگذرد.

فراموش نکنید که بدن شما در حال جان گرفتن است پس همه چیز را خراب نکنید!

پس از اینکه چند ماه از ترک سیگار گذشت ؛‌بدن شما بسیار مقاوم تر شده و شش ها به میزان بسیار بیشتری اکسیژن دریافت می کنند و گردش خون شما بسیار بهبود پیدا خواهد کرد و پرزهای درون شش ها برای مراقبت از بدن دوباره رشد می کنند .

یک سال بعد از ترک سیگار شما موفق ترین آدم روی زمین هستید ؛ احساس خوبی که از این موفقیت دارید را با دیگران به اشتراک بگذارید و حال خوب خودتان را خوب تر کنید.

یک سال بعد از نکشیدن سیگار احتمال بروز بیماری های قلب و عروق تا ۵۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

و بعد از ۱۰ سال ؛ احتمال ابتلا شما به سرطان ریه نسبت به افراد سیگاری نصف می شود.

به هرحال بایداین را قبول کنیم که بدن افراد سیگاری حتی بعد از ترک هم مانند افراد غیرسیگاری سالم نیست اما خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها بعد از ۱۵ سال نسبت به افراد سیگاری بسیار کمتر است و البته بعضی از مححقان و پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که زمانی که ۱۵ سال از ترک سیگار می گذرد ؛‌بدن فرد طوری تنظیم می شود که گویی هیچ وقت سیگار نکشیده است و خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز مانند فردی است که هیچ وقت سیگار نکشیده.

حتی برای کنارگذاشتن تدریجی سیگار نیز می توانید از طب سوزنی و برچسب های نیکوتین استفاده کنید تا زمینه ای برای ترک سیگار فراهم شود و بتوانید به هدف نهایی خود یعنی سلامتی برسید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button