تاثیر داروهای محرک بر روی مغز انسان

 • تاثیر داروهای محرک بر روی مغز انسان

  همانطور که از نام داروهای محرک مشخص است، استفاده از آنها می تواند منجر به تحریک توجه، انرژی و هوشیاری مغز انسان شود. پزشکان این نمونه از داروها را بیشتر برای کودکانی که به مشکل ADHD مبتلا هستند، تجویز می کنند. البته برای درمان بزرگسالان و جوانان نیز می توان از این دارو استفاده کرد. زیرا محرک ها می توانند ضربان قلب، فشار خون و تنفس را نیز در بدن افزایش دهند.

  به طور کلی باید بگوییم داروهای محرک که برای درمان ADHD تجویز می شوند، به چهار نوع تقسیم می شوند. که هر یک از آنها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. از جمله این داروها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • داروی آمفتامین:

  این نمونه از دارو، سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و برای درمان بیماری هایی همچون نارکولپسی و ADHD مناسب است. افرادی که این دارو را مصرف می کنند ممکن است با عوارض جانبی همچون آکنه، بی قراری و تاری دید مواجه شوند. علاوه بر آن در برخی موارد نادر نیز ممکن است بیمار با مشکلاتی همچون روان پریشی، تشنج و مشکلات قلبی مواجه شود.

  باید در مورد داروی آمفتامین این نکته را بیان نماییم، که مصرف این دارو اعتیاد آور بوده و جوانان بیشتر از آن برای تفریح استفاده می کند. آمفتامین به عنوان یکی از داروهای محرک، گیرنده های مغز را فعال نموده و منجر می شود تا تعدادی از انتقال دهندگان عصبی همچون دوپامین و نفرین در بدن افزایش یابند.

  • داروی لیز دگزامفتامین:

  از دیگر نمونه داروهای محرک باید به داروی لیز دگزامفتامین اشاره کنیم. این دارو بیشتر برای کودکان بیش فعال، کودکان بیش از 6 سال و جوانان تجویز می شود. استفاده از این دارو می تواند منجر به افزایش ماده شیمیایی طبیعی به نام نورآدرنالین در مغز شود. که این مسئله منجر به افزایش توجه و کاهش بیش فعالی در کودکان می شود. البته در برخی موارد استفاده از این نمونه داروها، می تواند مشکلاتی همچون افزایش تعداد ضربان قلب،  سردرد، کاهش وزن، سرگیجه، درد شکم، مشکلات خواب، اسهال، تهوع و … را نیز به همراه داشته باشد.

  • داروی متیل فنیدات:

  نوع دیگری از داروهای تحریک کننده مغز، داروی متیل فنیدات است. از این دارو نیز برای درمان بیش فعالی در کودکان استفاده می شود. اما باید بگوییم این دارو اعتیاد آور بوده و در صورتی که برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند فرد را دچار مشکل کند. علاوه بر آن استفاده از این داروی محرک ممکن است مشکلات دیگری همچون مشکلات قلبی، مشکلات گوارشی و ایجاد اختلالات روانی را نیز برای مصرف کننده به همراه داشته باشد.

  • داروی دکستروآمفتامین:

  در انتها نیز باید به داروی دکستروآمفتامین به عنوان یکی دیگر از داروهای محرک اشاره کنیم. از این دارو نیز همچون داروهای دیگر، برای درمان نارکولپسی و بیش فعالی در کودکان استفاده می کنند. استفاده از دکستروآمفتامین می تواند منجر به افزایش توانایی توجه در بیمار شود تا بتواند بر روی مشکلات رفتاری خود کنترل و تمرکز بیشتری داشته باشد.

  اما مسلما استفاده از این نوع داروها می تواند با برخی عوارض در بدن همراه باشد. از جمله: سرگیجه، خشکی دهان، تب، افزایش فشار خون، ناراحتی معده و … .

   

  عوارض احتمالی استفاده از داروهای محرک

  محرک ها به عنوان داروهای درمان کننده، ممکن است عوارض احتمالی خاصی با خود به همراه داشته باشند. که با کاهش سطح دوز استفاده از این داروها، ممکن است این عوارض از بین روند. از جمله عوارض احتمالی استفاده از این داروها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • تغییر شخصیت در فرد همچون بی احساس شدن یا تغییر خلق و خو
  • تیک های کلامی یا حرکتی به گونه ای که صداها و حرکت های تکراری و ناگهانی توسط بیمار انجام شود.

  در صورت مشاهده هر یک از این عوارض، لازم است بیمار به سرعت به پزشک خود مراجعه نماید. به ویژه اگر هر یک از این علائم جدید، بدتر شوند که منجر به ایجاد نگرانی در دیگر افراد خانواده نمایند. در کنار این عوارض، برخی عوارض شایع دیگری نیز وجود دارد که ممکن است افراد در زمان استفاده از محرک ها با آنها مواجه شوند.

  از جمله عوارض شایع استفاده از این داروها باید به سردرد، خواب ماندن یا مشکل خوابیدن زیاد، دل درد و از دست دادن اشتها برای خوردن غذا اشاره کنیم. با وجود آنکه این عوارض چندان نگران کننده نیستند، اما بهتر است در صورت مشاهده، بیمار به پزشک متخصص مراجعه نماید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  به اشتراک گذاری این صفحه در :
  تثبیت کننده‌های خلق چه نوع داروهایی هستند؟
  معرفی بهترین قرص اعصاب روان بدون عوارض

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button