سیگار الکترونیکی

تاثیر سیگار الکترونیکی برای ترک اعتیاد به سیگار

 • تاثیر سیگار الکترونیکی برای ترک اعتیاد به سیگار

  اگر تا به حالا سعی کرده باشید سیگاره الکترونیکی را امتحان کنید، ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا واقعاً این سیگارها گزینه ایمن یا سالم تری هستند و یا اینکه آیا می توانند به شما در ترک اعتیاد به سیگار کمک کنند.

  سیگار الکترونیکی

  سیگار الکترونیکی

  سیگار الکترونیکی چطور کار می کند؟

  سیگارهای الکترونیکی دستگاههایی هستند که با باتری کار می کنند و محلول مایع که معمولاً حاوی نیکوتین است را با گرم کردن تبدیل به بخار قابل استنشاق می کنند. در واقع این سیگارهای الکترونیکی، بخار کننده های الکترونیکی نیکوتین نیز نامیده می شوند. این سیگارهای همچنین حاوی سایر طعم دهنده ها و مواد شیمیایی هستند.

   چه نوع سیگار الکترونیکی برای ترک اعتیاد وجود دارد؟

  • شبه سیگار ( Cigalike ) شبیه سیگارهای تنباکو است و می تواند یکبار مصرف یا قابل شارژ باشد.
  • قلم های بخار (Vape pen )مانند یک قلم یا یک لوله کوچک است و دارای یک مخزن برای ذخیره مایع الکترونیکی،فندک قابل تعویض و باتری های قابل شارژ است.
  • سیگار الکترونیکی پاد ( Pod systems) دستگاه های قابل شارژ جمع و جوری هستند که غالباً به شکل یک فلش مموری کوچک هستند و دارای کپسول های مایع الکترونیکی می باشند.
  • مود ها (Mods) در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند، اما به طور کلی بزرگترین دستگاه های سیگار الکترونیکی هستند که دارای مخزن قابل شارژ، باتری های قابل شارژ با دوام بیشتر و توان متغیر هستند.

  آیا سیگارهای الکترونیکی برای ترک اعتیاد مضر هستند؟

  دانشمندان بر این باورند که استفاده از سیگارهای الکترونیکی برای افرادی که به استعمال سیگار اعتیاد دارند ایمن تر و سالم تر از سیگارهای معمولی قابل احتراق هستند. با این حال، ایمنی آنها و عوارضی که در طولانی مدت برای سلامتی دارند هنوز به درستی ثابت نشده است.

  اطلاعات متناقضی درباره فواید سیگار الکترونیکی برای ترک اعتیاد به نیکوتین وجود دارد. اما تحقیقات در مورد وعده هایی که سیگار الکترونیکی می دهد ادامه دارد و هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد.

   با این حال مشخص شده که سیگارهای الکترونیکی نیز مانند سیگارهای عادی خطر اعتیاد به نیکوتین و آسیب طولانی مدت به ریه و مغز را دارند.

  استفاده از سیگارهای الکترونیکی در نوجوان زیاد شده و متاسفانه بسیاری از جوانان ابتدا شروع به مصرف نیكوتین با سیگارهای الکترونیكی میكنند و پس از اعتیاد به نیكوتین، سیگارهای سنتی را می كشند.

  همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مواد افزودنی موجود در سیگارهای الکترونیکی اثرات مضر دارند. این مواد افزودنی شامل بنزن، دی استیل و فلزاتی مانند نیکل، قلع و سرب می باشند.

   

  آیا سیگارهای الکترونیکی می توانند در ترک اعتیاد به سیگار موثر باشند 

  سیگارهای الکترونیکی به عنوان داروی ترک اعتیاد به سیگار توسط FDA تایید نشده اند. تا به امروز، تحقیقات نشان داده که شواهد علمی کمی در مورد موثر بودن سیگارهای الکترونیکی برای کمک به ترک سیگاری ها وجود دارد و همچنین در انگلیس نیز توسط پزشک تجویز نمی شوند و قوانین سختگیرانه ای برای تولید آنها وجود دارد.

  با اینحال تا به حال هزاران نفر از مردم با کمک سیگار الکترونیکی اعتیاد سیگار را ترک کرده اند.

  استفاده از سیگار الکترونیکی به شما کمک می کند تا ولع مصرف نیکوتین را کنترل کنید. برای استفاده موثر از سیگار الکترونیکی باید اطمینان حاصل کنید که به میزان مناسبی نیکوتین و با قدرت مناسب در آن وجود دارد. همچنین تا زمانی که سیگار کشیدن را به طور کامل قطع نکنید، از سیگار الکترونیک کاملاً سود نخواهید برد.

  به طور کلی این نوع سیگارها کاملاً بدون خطر نیستند،زیرا بخش کوچکی از خطر سیگار را به همراه دارند. اما آنها از این نظر برتری دارند که رزین و مونوکسیدکربن که دو عنصر مضر در دود توتون و تنباکو هستند را تولید نمی کنند.

  یک آزمایش در انگلیس که در سال 2019 منتشر شد نشان داد که احتمال ترک اعتیاد به سیگار در صورتی که از سیگار الکترونیک همراه با مشاور های چهره به چهره متخصص استفاده شود دو برابر بیشتر از افرادی است که از سایر محصولات جایگزین نیکوتین مانند آدامس را استفاده کرده اند.

  سیگار الکترونیکی

  سیگار الکترونیکی

  روش های جایگزین سیگار الکترونیکی برای ترک اعتیاد چیست

   روش های اثبات شده، ایمن و موثر تر دیگری برای ترک سیگار وجود دارند. یکی از راه های شروع این است که با پزشک یا یک مشاور ترک اعتیاد خبره و حرفه ای صحبت کنید تا بهترین استراتژی های ترک سیگار را برای شما مشخص کند.

  بسیاری از افراد از داروهای ترک سیگار، مانند درمان جایگزینی نیکوتین (NRT)، که به صورت چسب یا آدامس، اسپری یا قرص و سایر اشکال تولید می شوند استفاده می کنند. پزشکان و سایر کارشناسان معتقدند که این یکی از مفیدترین ابزارهایی است که افراد سیگاری می توانند برای ترک اعتیاد استفاده کنند.

   

  منابع:

  https://smokefree.gov/quit-smoking/ecigs-menthol-dip/ecigs#:~:text=Can%20e%2Dcigarettes%20help%20people,effective%20methods%20for%20quitting%20smoking.

  https://www.nhs.uk/live-well/quit-smoking/using-e-cigarettes-to-stop-smoking/

  https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/sgr/2020-smoking-cessation/fact-sheets/adult-smoking-cessation-e-cigarettes-use/index.html

  https://www.nhs.uk/live-well/quit-smoking/using-e-cigarettes-to-stop-smoking/

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  مزایا و معایب ترک اعتیاد به روش بوقلمون سرد
  نقش خانواده در ترک اعتیاد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button