تثبیت کننده‌های خلق چه نوع داروهایی هستند؟

تثبیت کننده‌های خلق چه نوع داروهایی هستند؟

در میان داروهایی که می توانند تغییرات شدید خلق و خوی را در انسان کنترل نموده و به ثبات برسانند، باید به تثبیت کننده‌های خلق اشاره کنیم. این نمونه از داروها معمولا برای بیمارانی که با مشکلاتی همچون اختلال دو قطبی یا اختلال اسکیزوافکتیو درگیر هستند، تجویز می شود. تا بتوانند از بروز تغییرات خلق و خوی آنها جلوگیری نموده و خشم را در این نوع بیماران کنترل کنند.

داروهای تثبیت کننده خلق نمونه ای از مواد شیمیایی خاص هستند، که انتقال دهنده های عصبی مغز را به تعادل می رسانند. به گونه ای که فرد بیمار می تواند راحت تر حالت های رفتاری و احساسی خود را کنترل نماید. از سوی دیگر تثبیت کننده‌های خلق قادر هستند به درمان بیماری اسکیزوفرنی نیز کمک شایانی نمایند.

پس باید بگوییم این نمونه از داروها قادر هستند بسیاری از بیماری های اختلال روان را درمان کنند. البته لازم به ذکر است که داروهای تثبیت کننده خلق می توانند برای درمان افسردگی نیز موثر باشند. این داروها با نام داروهای ضد انعقادی نیز شناخته می شوند و بیماران آنها را مورد استفاده قرار می دهند.

بهتر است این نکته را در مورد داروهای تثبیت کننده به خاطر داشته باشید، که اثربخشی این نمونه از داروها معمولا چند هفته به طول می انجامد. پس نباید انتظار داشته باشید در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانید نتیجه مطلوبی از درمان با این داروها به دست آورید. لازم است این داروها را به صورت ترکیبی با داروهای ضد روان پریشی و ضد افسردگی استفاده نمایید، تا بتوانید در طولانی مدت بیماری اسکیزوفرنی را درمان کنید.

داروهای تثبیت کننده خلق و خو

انواع تثبیت کننده‌های خلق کدامند؟

نمونه داروهای بسیاری وجود دارند که تثبیت کننده های خلق و خو به شمار می روند. از میان این داروها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • والپروات:

نمونه ای از داروهای ضد تشنج که می تواند برای تثبیت خلق و خو نیز موثر باشد، داروی والپروات است. این دارو با نام های تجاری دپاکین و والپروات تولید و به بازار عرضه می شود. می توان از آن برای درمان بیماری های مختلفی همچون اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و اختلالات تهاجمی و رفتاری نیز استفاده کرد. که البته استفاده از آن نیز با ترکیب دیگر نمونه داروها خواهد بود.

از جمله عوارض این نمونه از تثبیت کننده‌های خلق باید به خواب آلودگی، ناراحتی معده و انرژی کم اشاره کنیم. البته در برخی موارد نیز ممکن است مصرف کننده با عوارض دیگری همچون سردرد، ریزش موی موقت، سردرگمی و افزایش وزن نیز مواجه شود. علاوه بر آن ممکن است با استفاده از این دارو پانکراتیت در بدن افراد افزایش یابد. از دیگر عوارض استفاده از والپروات باید به مشکلات کبد، اختلالات خون، سندروم تخمدان پلی کیستیک در خانم ها و … نیز اشاره کنیم.

تثبیت کننده‌های خلق

  • لیتیوم:

این دارو را باید تنها دارویی بیان کنیم که به عنوان تثبیت کننده واقعی خلق و خو توسط پزشکان تجویز می شود. ممکن است داروهای بسیاری با نام تثبیت کننده‌های خلق تولید شوند، اما تنها دارویی که می توانیم برای این مشکل تجویز نماییم، داروی لیتیوم است. این دارو برای درمان بیماری هایی همچون اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی و افسردگی شیدایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

البته در بیشتر مواقع داروی لیتیوم همراه با داروهای دیگر افسردگی تجویز می شود. پس از مصرف این دارو، می توانید به سرعت آن را از طریق کلیه از بدن خارج نمایید. پس استفاده از آن به صورت دو بار در روز هیچ مشکلی برای بیمار به همراه نخواهد داشت. اما از آنجایی که استفاده از این نمونه تثبیت کننده‌های خلق ممکن است با مشکل هاضمه همراه باشد، بهتر است آن را همراه با غذا مصرف کنید.

  • کاربامازپین:

نمونه دیگری از داروهای ضد تشنج که به عنوان تثبیت کننده‌های خلق شناخته می شود، داروی کاربامازپین است. این دارو بیشتر برای افرادی تجویز می شود که بدن آنها در برابر دریافت لیتیوم هیچ واکنشی از خود نشان نداده است. این دارو همچنین برای درمان بیماری های دیگری چون اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی نیز موثر است.

بهتر است به خاطر داشته باشید که این دارو را هرگز با داروی کلوزاپین مصرف نکنید. زیرا هر دوی این داروها تعداد گلبول های سفید بدن را کاهش داده و از این رو بدن را با مشکلات ایمنی مواجه می سازند. می توانید در کنار این دارو از دیگر نمونه تثبیت کننده‌های خلق همچون گاباپنتین، لاموتریژین، توپیرامات و اکساربازپین استفاده کنید. در این صورت قادر خواهید بود بدون هیچ گونه عوارضی به تثبیت خلق و خوی بیمار کمک کنید.

آشنایی با نمونه داروهای زوال عقل
تاثیر داروهای محرک بر روی مغز انسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button