logo (1)

ترس از مرگ یا تاناتوفوبیا

بیماری روانی ترس از مرگ یا تاناتو فوبیا می‌باشد.

تاناتوفوبیا ترس غیرمعمول یا غیرطبیعی است که شخص احساس مردن یا مرگ می‌کند که بر عملکرد طبیعی و سالم فردی که این ترس را دارد اثر می‌گذارد و ممکن است در نظر اطرافیان این حالت یک خطر یا تهدید واقعی تلقی شود.

اکثر مردم معمولا در مواجهه با واقعیت مرگ و میر انسان در وضعیت‌های مختلف مانند بیمارستان، خانه یا خوابگاه در طول فرایند مرگ و یا در مراسم تشییع جنازه، یادبود یا مراسم و خدمات تدفین یکی از عزیزانشان، به طور کلی از ناراحتی یا اضطراب برخوردارند.

این احساس ناخوشایندی را به‌طور کلی نمی‌توان تاناتو فوبیا تلقی کرد (اگرچه این اصطلاح گاهی اوقات در این موارد به اشتباه اعمال می‌شود).مانطور که در بالا ذکر شد، ترس از دست دادن زندگی، هم طبیعی و هم سودمند است، اما معمولا به سطح تاناتوفوبیا نمی‌رسد، مگر اینکه ترس شما بر روی شیوه زندگی معمولی شما نیز تاثیر گذارد و یا پاسخ شما نسبت به اتفاقی و حتی خطر و یا تهدیدی برای خویشاوندانتان غیرمعمول باشد.

به طور کلی هر اضطراب و ترس شدید و غیرمنطقی در مورد یک مورد یا وضعیتی که به سطح فوبیا می‌رسد، طبیعتاً مربوط به حوزه روانشناسی می‌شود. برای مثال، بسیاری از افراد دوست ندارند در خانه شان عنکبوت پیدا کنند.

اما اگر ترس شما از این موجودات به حدی باشد که به محض دیدن خزنده‌ای روی دیوار خانه را ترک کنید و یا این ترس منجر به این شود که به جنگل‌ها، پارک‌ها و یا مناطق دیگری که عنکبوت در آنها وجود دارد نروید، این نوع ترس شما از عنکبوت به طور کلی آراکنوفوبیا (ترس از عنکبوتیان) نیست.

در حالی که علل هرگونه ترس و وحشت پیچیدگی‌هایی دارد، تاناتوفوبیا (و یا به طور کل ترس ما نسبت به مرگ) می‌تواند به علت برخی و یا همه موارد ذیل که افراد معمولا در مورد مرگ خود احساس می‌کنند، به وجود آید:

ترس از مرگ ناگهانی و یا طولانی مدت.
ترس از مرگ دردناک وحشتناک.
ترس از ناشناخته‌ها یا «چه چیزی ماورای آن است؟»
ترس از سلامتی عزیزان/ بازماندگان در آینده.
ترس‌هایی که ریشه در تجربه‌های دردناک یا منفی گذشته دارند.

باز هم قابل ذکر است که، علت و شناسایی خاص روانشناختی تاناتوفوبیا در هر شخص، بیش از حد پیچیده و منحصر به فرد است. اگر مشکوک به این فوبیای خاص هستید، باید به دنبال یک متخصص بهداشت روانی باشید.

علائم تاناتو فوبیا ممکن است در هر زمان و حالتی وجود نداشته باشد و تنها در مواقعی که فرد شروع به فکر کردن به مرگ خود یا عزیزان خود می‌نماید، رخ دهد

. شایع‌ترین علائم بیماری روانی ترس از مرگ به شرح ذیل می‌باشند:
حملات ناگهانی و مکرر-افزایش اضطراب-سرگیجه-عرق کردن-تپش قلب یا ضربان نامنظم قلب-حالت تهوع-دل درد-احساس گرسنگی یا درد معده-افسردگی-حساس شدن به دمای گرم یا سرد هوا-البته به غیر از

علائم فوق، ممکن است علائم عاطفی نیز در این افراد رخ دهد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:دوری از دوستان و خانواده برای مدت زمان طولانی
عصبانیت-احساس ناراحتی-پریشانی-احساس گناه-نگرانی مداوم-عوامل خطرساز ابتلا به این بیماری

اوج اضطراب مرگ معمولا در سن ۲۰ سالگی رخ می‌دهد و هر چه سن بالاتر می‌رود، این اضطراب کمرنگ‌تر و در نهایت محو خواهد شد، اما افراد مسن‌تر ترس از فرآیند مرگ دارند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، زنان بیشتر از مردان نسبت به مرگ عزیزان و پیامدهای مرگ آن‌ها می‌ترسند.افرادی که والدین سالخوده و از سن گذشته‌ای دارند، بیشتر به فرآیند مرگ و پیامدهای آن فکر می‌کنند، به همین علت احتمال ابتلا به بیماری روانی ترس از مرگ در آن‌ها بیشتر است.

تاناتو فوبیا یک وضعیت بالینی شناخته شده نیست، به همین علت هیچ آزمایشی وجود ندارد که این ترس را تشخیص دهد، اما علائمی که تجربه می‌کنید، به پزشکان در این رابطه کمک خواهد کرد.

تشخیص رسمی این بیماری، احتمالا اضطراب می‌باشد. پزشک اضطراب را در افراد بررسی کرده و نگرانی آن‌ها را درباره مسائل مورد ارزیابی قرار می‌دهند. جالب است بدانید که برخی از افراد مبتلا به این وضعیت، علائم را بیش از گذشت شش ماه تجربه می‌کنند. اگر پزشک عمومی از تشخیص خود مطمئن نباشد، ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد.

متخصص سلامت روان می‌تواند یک درمانگر، روانشناس و یا حتی یک روانپزشک باشد. اگر متخصص وجود این بیماری را تشخیص دهد، درمان را به کار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button