تنهایی

 • تنهایی

  تحقیقات نشان می‌دهد که تنها ماندن بر روی سلامت روانی افراد نیز اثر دارد. نکته جالب این است که اگر فرد قبلا به یک مشکل روحی و روانی مبتلا بوده باشد، احتمال می‌رود که بیشتر احساس تنهایی بکند. حس انزوا می‌تواند اثرات بسیار مخربی و منفی بر روی سلامت روانی فرد و در نتیجه آن سلامت روانی جامعه داشته باشد.

  ماهیت رابطه دو طرفه است. اما اگر فردی احساس افسردگی یا اضطراب بیش از حد داشته باشد، ممکن است در تعامل با دیگران دچار مشکل شود. به گونه‌ای که برقراری ارتباط و تعامل با آن‌ها برایش دشوار گردد. پس سعی خواهد کرد تا حد ممکن از برقراری ارتباط دوری کند که همین امر منجر به منزوی شدن هر چه بیشتر وی می‌شود.

  این چرخه معیوب مرتبا تکرار می‌شود. به این ترتیب، ابتدا فرد حس خوبی ندارد، سپس منزوی می‌شود و در نهایت به تنهایی دچار می‌شود. انزوا و تنها ماندن باعث افزایش علائم افسرگی، ایجاد استرس، عدم توانایی کنترل استرس، ترس از ارزیابی منفی، اضطراب، عصبانیت و هم‌چنین کاهش خوش‌بینی و عزت نفس می‌شود.

  .

  حس تنهایی چیزی نیست که وابسته به آدمها باشد، وابسته به عشق و عاشقی ها باشد، حتی وابسته به روابط هم نیست. یک جور حس است این تنهایی، که گاهی می آید و در وجودت میپیچد. بگذار بیاید، با تمام حجم اندوهی که با خود می آورد بگذار بیاید.

  نه سرکوبش کن و نه خودت را به آن راه بزن که ندیدیش و نه از آن فرار کن. اتفاقا بگذار بیاید، شاید حرفی برای گفتن دارد. شاید زخمی از گذشته او را تحریک کرده به آمدن یا شاید آمده است چون وقت پوست انداختن و ورود به یک عالم فکری دیگر است. یا شاید هم آمده که به یادت بیندازد همه ی ما تنها به دنیا می آییم و تنها خواهیم رفت و تجربه ی این تنهایی بخشی از ماهیت هستی است.

  پناه بردن به آدمها، به کار بیش از حد، غرق شدن در تجملات و زرق و برقهای دنیا، یعنی سرکوب و فرار از این حس. اگر زخم های پشت تنهایی را ببینی و یا دعوتش را به فضای فکری جدید بپذیری کنار خواهد رفت. نه برای همیشه، اما دفعه بعد که بیاید زهر و دردش کمتر است.
  مرکز اعصاب و روانپزشکی راه احیا
  سعادت آباد میدان کاج سرو غربی پلاک ۳۳ طبقه ۴واحد ۱۴
  تلفن ۲۶۶۵۴۹۶۱

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  هوش دیجیتال چیست ؟
  مهارت نه گفتن

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button