logo (1)

حملات پانیک چیست

حملات پانیک چیست
 • حملات پانیک چیست ؟

  حملات پانیک نوعی اضطراب ناگهانی است. که می تواند علائمی روحی و جسمی به همراه داشته باشد. معمولا این نوع از وحشت زدگی یک بار در زندگی هر فردی اتفاق می افتد. اما در برخی مواقع ممکن است فردی چندین بار در طول زندگی این ترس را تجربه کند. در این صورت به نوعی از اضطراب غیر معمول دچار شده است که، باید هر چه سریع تر برای درمان آن اقدام نماید. در ادامه قصد داریم شما را با حملات پانیک بیشتر آشنا کنیم.

  حملات پانیک چیست

  حملات پانیک چیست

  حملات پانیک چه علائمی را به همراه دارد

  وحشت زدگی و یا حمله پانیک می تواند علائم جسمی و یا روحی را به همراه داشته باشد. که با بررسی نمودن آنها می توانید متوجه شوید که، به این حمله دچار شده اید و یا اضطرابی معمول را پشت سر می گذارید. این علائم به شرح زیر می باشند:

  –       در ابتدا بدانید که این حمله نوعی ترس شدید و وحشت زدگی است که، بدون هیچ دلیل موجهی در فرد ایجاد می شود. به طور کلی این ترس زمانی ایجاد می شود که، چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

  –       تنفس های عمیق و سریع از دیگر علائم حملات پانیک می باشد.

  –       تعرق بیش از حد بدن

  –       احساس سوزن سوزن شدن و یا بی حسی بدن

  –       افزایش پیدا کردن تعداد ضربان قلب

  –       احساس سرما و یا گرمای بیش از حد، در صورتی که دمای هوا کاملا متعادل می باشد.

  –       همچنین ممکن است در صورت بروز این حمله، فرد کنترل خود را از دست بدهد.

  –       قطع ارتباط با اطرافیان به دلیل احساس اضطراب و ترس

  –       تمایل به فرار کردن از محیط به دلیل احساس خطر، بدون آنکه دلیل موجهی وجود داشته باشد.

  –       در برخی مواقع فرد احساس می کند، علائمی شبیه به علائم حمله قلبی در حال رخ دادن است. این علائم می توانند شامل تنگی نفس و یا اختلال در عملکرد قلب باشد.

  –       ترس از مردن نیز از دیگر علائم حملات پانیک می باشد.

  نحوه بروز علائم حملات پانیک

  حمله پانیک زمانی رخ می دهد که، حداقل چهار مورد از علائم به طور همزمان در فرد ایجاد شود. بنابراین اگر چند مورد از علائم را به طور همزمان مشاهده نمودید، قطعا دچار حملات پانیک شده اید. این حملات معمولا بین 5 تا 20 دقیقه طول می کشند. اما می تواند در دقیقه دهم به اوج خود برسد. از طرفی فاصله بین حملات می تواند یک ساعت تا یک هفته متغییر باشد.

  به طور کلی افرادی که بیشتر از سایر افراد به این حملات دچار می شوند. قبل از بروز حمله می توانند تشخیص دهند که، قرار است دچار وحشت زدگی شوند. بنابراین بهتر از سایر افراد می توانند از آن پیشگیری نمایند.

  حملات پانیک چیست

  حملات پانیک چیست

  تفاوت حملات پانیک با حملات قلبی

  از آنجایی که حملات پانیک و حمله قلبی علائمی نسبتا مشابه دارند. ممکن است در خیلی از مواقع افراد این دو مشکل را با یکدیگر اشتباه بگیرند. بنابراین باید به طور دقیق تفاوت میان این دو نوع حمله را بررسی نمود. تا در صورت بروز هر کدام از این حملات، بتوان سریع تر برای رفع خطرات آن، اقدام نمود. این تفاوت ها به شرح زیر    می باشند:

  –       در حملات پانیک درد به صورت نقطه ای و یا تیز در قفسه سینه رخ می دهد ( مانند ضربه چاقو). اما در حملات قلبی فشار و درد در ناحیه قفسه سینه به صورت ناگهانی بروز پیدا می کند.

  –       وحشت زدگی با احساس استرس ناگهانی همراه است. اما حمله قلبی با درد در ناحیه بازو، شانه و فک هنگام فعالیت های فیزیکی همراه است.

  –       درد ناشی از حمله قلبی به مرور زمان بدتر و شدیدتر می شود. اما درد ناشی از حمله پانیک به مرور زمان کمتر می شود.

  –       بروز علائم حمله پانیک نهایتا نیم ساعت طول می کشد. در صورتی که علائم حمله قلبی تا مدت زمانی بیش از یک ساعت طول خواهد کشید.

  –       از تفاوت علائم این دو نوع حمله می توان به حالت تهوع و استفراغ که با حمله قلبی همراه است و خارش دست ها که ناشی از حمله پانیک است، اشاره نمود.

  –       همچنین برخی از علائم حملات قلبی و وحشت زدگی مشترک می باشند. این علائم شامل عرق کردن، اختلال در ضربان قلب و تنگی نفس  می باشند. در صورتی که هر کدام از این علائم با دیگر علائم حمله پانیک همراه باشد، نشانه وحشت زدگی است. اما در صورتی که به تنهایی رخ دهد، نشانه حمله قلبی   می باشد.

  منابع مرتبط :

  https://www.helpguide.org/articles/anxiety/panic-attacks-and-panic-disorders.htm

  https://www.healthline.com/health/panic-disorder

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نظرات (2)

  1. احمدعلی

   جالبه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button