خانواده‌ها به روانشناسی رنگ‌ها برای کودکان اهمیت دهند

 • خانواده‌ها به روانشناسی رنگ‌ها برای کودکان اهمیت دهند

  به طور کلی لازم است والدین اطلاعات کافی در خصوص رنگ‌ها و تاثیرات رنگ‌ پیدا کنند و از رنگ‌ها در زمان و مکان درست استفاده کنند.

  به طور مثال آبی رنگ معنوی، منطق، آرامش و خواب است و کاهش اشتها و فشار خون را به دنبال دارد.

  این رنگ با ترکیب شدن با رنگ سیاه، حس مسئولیت‌پذیری را افزایش می‌دهد. از این رو در فرم‌های مدرسه و اداری بیشتر از رنگ سرمه‌ای استفاده می‌شود.

  این رنگ برای افرادی که فشارخون بالا، بی‌خوابی و بیش فعالی دارند، جنبۀ درمانی دارد. همچنین استفادۀ بیش از حد از رنگ آبی ممکن است منجر به افسردگی کودک شود.

  قرمز نیز رنگ منطق، اقتدار، شور، شوق و هیجان است. به افراد خجالتی و دارای اعتماد بنفس و فشارخون پایین توصیه می‌شود، چرا که با افزایش آدرنالین خون، شور، هیجان و اعتماد بنفس را افزایش می‌دهد.

  با ترکیب دو رنگ آبی و قرمز، رنگ بنفش که رنگی گرم و رنگ احترام و دانایی است، به دست می‌آید. این رنگ در کاهش بیماری‌های عصبی، قلبی و عروقی، میگرن و ترک اعتیار مؤثر است.

  وجود رنگ بنفش در اطراف کودک، منجر به پرورش ذهن و افزایش خلاقیت و مهارت‌های او می‌شود. به طور معمول کودکانی که خودپسند و جسور هستند این رنگ را انتخاب می‌کنند.

  بنابراین والدین با تغییر رنگ محیط زندگی و وسایلی که فرزند با آن‌ها مواجه است، می‌توانند در ایجاد آرامش ذهنی و بهبود کیفیت زندگی آن‌ها نقش موثری ایفا کند.

  لازم است در استفاده از رنگ‌های صورتی و آبی برای دختران و پسران زیاده روی نشود چرا که این دو رنگ خواب‌آور هستند و منجر به افسردگی فرد می‌شود.

  به طور کلی، انتخاب رنگ به سلیقۀ افراد بستگی دارد. نمی‌توان کسی را مجبور به انتخاب و استفاده از رنگی کرد، اما توصیه می‌شود برای افراد خسته، افسرده و بی‌نشاط از رنگ‌های گرم و برای افراد پرخاشگر، عصبی و هیجانی از رنگ‌های سرد استفاده کرد.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  رنگ لباس بر روان و روحیه کودک چه تأثیری دارد؟
  خوراکی های مناسب برای کودک دارای اوتیسم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button