logo (1)

خرناس کشیدن (خروپف شبانه)

خرناس کشیدن یا خروپف شبانه
 • خرناس کشیدن(خر و پف شبانه) چیست؟

  خر و پف صدای خشن و ناگواری است که به دنبال جریان هوا از بافت نرم گلو و لرزش بافت در هنگام تنفس ایجاد می شود. در حال حاضر تقریبا بیش تر افراد خر و پف می کنند اما در بعضی افراد خر و پف مشکلی مزمن و طولانی است. گاهی اوقات خرناس کشیدن نیز نشان دهنده ی یک بیماری جدی است. علاوه بر این خر و پف می تواند برای شریک زندگی تان نیز آزار دهنده باشد. برای جلوگیری از بروز خر و پف، تغییر سبک زندگی مانند کاهش وزن، اجتناب از نوشیدن الکل قبل خواب و خوابیدن به پهلو می تواند برای توقف خر و پف کمک کننده باشد. علاوه بر این ابزار های پزشکی و جراحی نیز برای کاهش خر و پف  در دسترس هستند، با این که استفاده از ابزار های پزشکی برای برخی افراد مناسب هستند ولی برای تمامی افراد ضروری نیستند.

  علائم خرناس کشیدن

  خر و پف اغلب با اختلال خواب که به آن آپنه‌ی انسدادی خواب می گویند همراه است. گرچه تمام موارد خر و پف با این اختلال همراه نیست اما اگر همراه با هر کدام از علائم زیر باشد برای ارزیابی های بیش تر باید به پزشک مراجعه کنید:

  وقفه ی تنفس در خواب به صورت واضح

  خواب آلودگی بیش از حد در طول روز

  سردرد صبحگاهی

  گلودرد به محض بیدار شدن از خواب

  بی قراری در خواب

  نفس زدن یا احساس خفگی در شب

  فشار خون بالا

  درد قفسه ی سینه در شب

  خر و پف شما آنقدر بلند است که خواب شریک زندگی تان را نیز مختل می کند.

  در کودکان موجب بی توجهی، اگر موجب مشکلات رفتاری و عملکرد ضعیف در مدرسه شود.

  الگوهای وقفه تنفس ممکن است بارها در شب تکرار شوند.

  افرادی که دچار آپنه ی انسدادی خواب هستند حداقل ۵ بار در ساعت تنفس کند یا وقفه ی تنفسی را در خواب تجربه می کنند.

  علل خرناس کشیدن

  خرناس کشیدن می تواند به دلایل متعددی مانند آناتومی دهان و سینوس ها، مصرف الکل، آلرژی، سرما خوردگی و افزایش وزن ایجاد شود. وقتی که به خواب عمیق فرو می روید ماهیچه های سقف دهان(کام نرم)، گلو و زبان شل می شود و گلوی شما به اندازه ی کافی شل شده و راه تنفس شما را تا حدودی بسته و دچار لرزش می شود.
  هر کدام از موارد زیر می تواند روی مجاری هوایی تاثیر گذاشته و موجب خر و پف می شود:
  آناتومی دهان: اگر کام نرم کمی متورم شود، موجب تنگ شدن راه هوایی شما می شود. همچنین افراد دارای اضافه وزن ممکن است بافت اضافی در پشت گلویشان داشنه باشند و راه هوایی آن ها را تنگ کند.
  مصرف الکل: خوردن بیش از حد الکل قبل از خواب نیز می تواند موجب خر و پف شما شود. الکل موجب شل شدگی عضلات گلو شده و مقاومت راه های هوایی  در برابر انسداد را از بین می برد.
  مشکلات بینی: احتقان مزمن بینی یا انحراف بینی می تواند موجب خر و پف شود.
  محرومیت از خواب: نداشتن خواب کافی می تواند عضلات گلو را بیش تر شل کند.
  وضعیت خوابیدن: هنگامی که فرد به پشت می خوابد خر و پف مکرر و بلند تر است زیرا به دلیل تاثیر نیروی گرانش بر گلو، راه هوایی را تنگ تر می شود.

  عوامل خطر

  جنسیت مذکر

  اضافه وزن

  راه هوایی تنگ

  مصرف الکل

  مشکلات بینی

  سابقه ی خانوادگی خرناس یا آپنه ی انسدادی خواب

  عوارض خرناس کشیدن

  اگر خر و پف با آپنه ی انسدادی خواب همراه باشد ممکن است در معرض هر کدام از عوارض زیر نیز باشید:

  خواب آلودگی در طول روز

  اختلال در تمرکز

  سرخوردگی و عصبانیت مکرر

  افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری های قلبی و سکته ی مغزی

  افزایش خطر ابتلا به اختلالات رفتاری مانند پرخاشگری یا اختلالات یادگیری در کودکان مبتلا به آپنه ی انسدادی خواب

  افزایش خطر تصادف به دلیل کمبود خواب

  درمان خرناس کشیدن

  برای درمان خر و پف پزشک احتمالا برای بار نخست تغییر شیوه ی زندگی را به شما توصیه می کند مانند:

  کاهش وزن

  اجتناب از خوردن الکل قبل از خواب

  درمان احتقان بینی

  پرهیز از نخوابیدن

  اجتناب از خوابیدن به پشت

  استفاده از دستگاه های دهانی

  فشار مثبت هوایی مداوم( CPAP ):

  در این روش باید هنگام خواب ماسک را بر روی دهان یا بینی قرار دهید. ماسک هوا را با فشار از داخل کپسول وارد راه های هوایی شما می کند تا راه های هوایی را هنگام خواب باز نگه دارد. این روش خر و پف را از بین می برد و اغلب برای درمان خر و پف همراه با آپنه ی  انسدادی خواب به کار می رود. گرچه CPAP یک روش قابل اعتماد و موثر برای درمان است اما استفاده از آن برای برخی از افراد مشکل است.

  جراحی راه های هوایی فوقانی:

  روش های متعددی برای باز کردن راه هوایی فوقانی و جلوگیری از باریک شدن آن ها در هنگام خواب وجود دارد. به عنوان مثال در روشی که به آن UPPP میگویند به شما بی هوشی عمومی داده می شود و بافت های اضافی گلو را بر می دارد. روش دیگری که به آن MMA می گوییم حرکت فک بالا و پایین را به سمت جلو است که به باز کردن راه های هوایی کمک می کند. تکنیک جدید دیگری که وجود دارد محرکی است که به عصب گلو اعمال می شود و حرکت رو به جلو زبان را کنترل می کند بنابراین زمانی که نفس می کشید زبان، راه هوایی را مسدود نمی کند.

  چه موقع برای درمان به پزشک مراجعه کنیم؟

  اگر دچار هرکدام از علائمی که در قبلا گفته شد هستید، حتما به دکتر گوش و حق و بینی مراجعه کنید زیرا احتمالا نشان دهنده ی این است که خر و پف شما همراه با آپنه  ی انسدادی خواب است. اگر کودک شما نیز خر و پف می کند به متخصص اطفال مراجعه کنید زیرا کودکان نیز ممکن است مبتلا به آپنه ی انسدادی خواب شوند. مشکلات بینی و گلو(مانند لوزه های بزرگ شده) و چاقی اغلب می توانند راه هوایی کودک را محدود کنند و منجر به آپنه ی انسدادی خواب شوند
  هر چهار نفر انسان روی زمین یک نفر در خواب خرناس می‌کشد، اما نکته جالب‌تر این‌که شیوع این مشکل در مردان دو برابر زنان است، موضوعی همزمان برای زنان خوشایند و هم ناخوشایند است.
  به‌همین دلیل تعجبی ندارد که روش‌های جدید حل مشکل خروپف ارائه می‌شوند با پوشش خبری گسترده‌ای روبرو شوند؛ حال هرقدر که این روش‌ها غیرمحتمل باشند.
  به تازگی پژوهشگران دانشگاه تورنتو راه‌حل جدیدی برای این مشکل دیرپا ارائه کرده‌اند و به همین بهانه، تلگراف به مرور این ایده و 4 ایده شگفت‌انگیز دیگر (که پیش از این مطرح شده بودند) پرداخته که می‌توانند رویای هر فرد خروپف کننده‌ای باشند.

  3ایده شگفت انگیز برای درمان خروپف

  1- جوراب واریس
  به استناد پژوهشی، پوشیدن جوراب‌های واریس برای جلوگیری از لخته شدن خون می‌تواند از خروپف کردن جلوگیری کند. در طول روز، مایعی در قسمت‌های پایینی پا انباشته می‌شود که شب‌هنگام به سوی گردن می‌رود و مشکل را بدتر می‌کند. جوراب‌های واریس مقدار انباشتگی این مایع را کاهش می‌دهند و پژوهش اخیر نشان داده مردانی که در طول روز جوراب واریس می‌پوشند، احتمالاً کمتر در شب خروپف می‌کنند.
  2- توپ‌های تنیس
  افرادی که به پشت می‌خوابند احتمالاً بیشتر خروپف می‌کنند، چراکه زبان و بافت‌های نرم بیشتر درخطر افتادن و بستن راه‌های هوایی هستند.
  برای جلوگیری از این وضع، برخی پزشکان پیشنهاد می‌دهند که وصل کردن توپ تنیس به پشت تی‌شرتی که موقع خواب می‌پوشید، موجب احساس ناراحتی هنگام خوابیدن به پشت می‌شود و شما را وادار می‌کند که به پهلو بخوابید. سرانجام به خوابیدن به پهلو عادت خواهید کرد و دیگر نیازی به توپ تنیس نخواهد بود.
  3- آواز خواندن
  درس‌های آوازی وجود دارد که هدف از آن بهبود زندگی خروپف کننده‌ها است و ماهیچه‌ها را در مکان معمول لرزش ناشی از خروپف کردن مانند کام نرم، زبان، مجرای هوایی و … تنظیم می‌کند.
  شواهدی وجود دارد که تمرین‌های مداوم آواز خواندن ممکن است به افرادی که خروپف می‌کنند کمک کند اما برای تأیید قطعی آن نیاز به پژوهش‌های بیشتری است.

  میلیون ها نفر مبتلا به خروپف یا همان تنفس با صدای در حین خواب، هستند.این مورد با افزایش سن و وزن بیشتر شده و می‌تواند منجر به خواب ناآرام و بدون رفع خستگی برای فرد مبتلا و هم اتاقی‌ها شود. این مورد می‌تواند به چرخه خواب ضعیف و عملکرد غیرمطلوب در طول روز و سرانجام به جداسازی اتاق خواب و فشار در مورد زوجین و یا روابط بین هم اتاقی ها شود.
  جالب این است که حدود نیمی از افراد مبتلا به خروپف مزمن شرایطی به نام sleep apnea دارند که به این معناست که تنفس برای مدتی کوتاه در حین خواب قطع می شود. بعضی اوقات راه حل داشتن یک خواب شبانه خوب، تغییری ساده در سلامت یا شیوه زندگی است. در اینجا هفت راه برای کمک و درمان خروپوف و خرناس شما یا رفیق‌تان ارائه شده است.

  درمان خروپف: تغییر حالت خواب

  یک تغییر ساده در حالت خواب از پشت به پهلو می تواند کل چیزی باشد که یک فرد برای توقف خروپف نیاز دارد. خوابیدن به پشت ممکن است سبب شود که زبان شما به عقب افتاده و مجرای هوای شما را مسدود کند و منجر به خروپف شود.

  درمان خروپوف: تغییر در سبک زندگی

  تغییرات سبک زندگی، از جمله دوری از الکل قبل از خواب و کاهش وزن می تواند به توقف خروپف کمک کند. بیشتر افراد قبل از خواب یک لیوان نوشیدنی می خورند که این کار می تواند در بعضی موارد علت خروپف باشد. الکل به عنوان یک شل کننده عضله عمل کرده و سبب می شود که بافت های نرم پشت دهان و حلق شما به سمت داخل بیفتند. بین فربهی و خروپف نیز یک رابطه مثبت وجود دارد.

  درمان خرناس: کاهش عوامل حساسیت زا

  عوامل حساسیت زای اتاق خواب را کاهش دهید خروپف گهگاه می تواند به خاطر عوامل حساسیت زا در اتاق خواب باشد. تعویض پوشش های  متکا و رخت های خوابتان می تواند از قرار گرفتن گرد و خاک و سایر عوامل حساسیت زا روی آنها جلوگیری کند. اگر عوامل حسایت زا عامل خروپف هستند، استفاده از تهویه هوا در خانه می تواند به کاهش خروپف کمک کند.

  درمان خرناس: چای برگ گزنه

  اگر خروپف به خاطر حساسیت های فصلی باشد نه عوامل حساسیت زا در اتاق خواب، می توان با خوردن چای برگ گزنه قبل از خواب از شدت آن کاست. استفاده از گزنه در طب، قدمتی طولانی دارد. چای برگ گزنه بدون خاصیت گزش به عنوان یک آنتی هیستامین عمل کرده و معبر هوای ملتهب که مسئول خروپف است را تسکین می دهد.

  درمان خرناس: رطوبت اتاق را افزایش دهید

  هوای خشک، خصوصاً در زمستان، می تواند سبب سوزش مخاط بینی شما شده و منتج به گرفتگی شود که نهایتاً موجب خروپف می شود. تنفس از راه دهان در یک اتاق خشک می تواند در حلق شما سوزش ایجاد کرده و آن را تنگ کند و رطوبت طبیعی موجود در حلق شما چسبناک شده و خروپف تشدید شود. یک راه حل ساده برای آن افزایش رطوبت اتاق با استفاده از رطوب سازهای قابل حمل است.

  درمان خرناس: روغن آویشن

  خستگی می تواند خروپف را تشدید کند. برای کمک به داشتن آرامش در حین یک خواب شبانه خوب،بعضی از افراد با استفاده از روغن های خاص، به موفقیت های بزرگی دست یافته اند. روغن آویشن بسیار مفید شناخته شده است. قطرات روغن آویشن رقیق نوعاً قبل از خواب برای پا استفاده می شود، اما در مورد افراد مبتلا به فشار خون بالا، زنان باردار و کودکان کم سن و سال باید احتیاط به خرج داد و حتما با پزشک خود مشورت کنند

  درمان خرناس:  طب سوزنی

  گهگاه، بعد از رنجش طولانی مدت سینوس ها و گذرگاه های هوا، در بافت داخلی می تواند مایعی شکل گیرد. این مایع آماس نام دارد و می تواند مانع جریان هوا شده و منجر به خروپف شود. طب سوزنی می تواند در این موارد با افزایش جریان خون به بافت ها، و کمک به خارج کردن مایع اضافی، سودمند باشد.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button