logo (1)

خطای کنترل شناختی در زمان وقوع بلایای طبیعی

 •  کنترل شناختی افراد در زمان وقوع بلایای طبیعی دچار خطاهای بیشتری می‌شود

   تحقیقات مختلف نشان داده است که تلفات ناشی از تصادفات در پی بروز بلایای انسانی مانند فاجعه‌ی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ویا حملات تروریستی ، با افزایش میزان اضطراب و افکار مزاحم همراه است که باعث افزایش اختلالات شناختی می‌شود. در سال ۲۰۱۰ در نیوزلند، شرایط ویژه ای پیش آمد که گروهی از محققان توانستند کنترل شناختی افراد را قبل و بعد از زلزله ارزیابی کنند.

  آنها درحال بررسی کنترل شناختی گروهی از افراد بودند که در دو جلسه ارزیابی می‌شد. به طور معمول عملکرد افراد در جلسه دوم بهتر از جلسه اول می‌شود. اما در این پژوهش شرایط ویژه ای پیش آمد .

  در فاصله ی میان برگزاری جلسه اول و دوم زلزله محلی نسبتا شدیدی رخ داد. این اتفاق باعث شد که پژوهشگران ، تصمیم به مقایسه عملکرد کنترل شناختی افراد قبل و بعد از زلزله بگیرند. نتایج بررسی نشان داد که خطاهای افراد در آزمون پس از زلزله بیشتر شده بود.

  همچنین محققان دریافتند که آزمودنی هایی که گزارش میدادند بعد از زلزله دچار مشکلات اضطرابی شده اند ، مدت زمان پاسخگویی آن ها به سوالات سریعتر و خطاهایشان بیشتر شده بود و آزمودنی هایی که گزارش میکردند دچار حالات افسردگی شده اند ، سرعت پاسخگوییشان کمتر شده بود.

  این پژوهش از شواهدی است که نشان می‌دهد عملکرد شناختی افراد بعد از وقوع رویداد های طبیعی بزرگ دچار آسیب می‌شود و خطاهای بیشتری رخ می‌دهد،این یافته ها همچنین حاکی از آن است که پلیس و سایر نیروهای امدادی که در پی این فاجعه کار می کنند نیز ممکن است اختلال شناختی را تجربه کنند ، که می تواند توانایی آنها در انجام کارهای مربوط به نجات را مختل کند.

   

  و شاید لازم است بپرسیم که آیا نیروهای امداد آموزش ها و مهارت های لازم را برای به حداقل رساندن خطاهای شناختی در زمان بحران را دارند ؟

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button