وسواس

درباره اختلال وسواس فکری عملی(OCD)

 • درباره اختلال وسواس فکری عملی(OCD)

  وسواس به عنوان داشتن افکار وسواسی ، غیرقابل کنترل و انجام اقدامات تکراری عمدی (اجبارها) تعریف می شود.

  داشتن چند فکر وسواسی یا اجبار جزئی بسیار رایج است ، اما اaکار و اعمال OCD می تواند زندگی مردم را به طرز ناراحت کننده ای مختل کند.

  وسواس فکری ، تصویری یا انگیزه ای تکراری و ناخواسته است که باعث اضطراب می شود و به سختی می توان متوقف کرد. در واقع ، تلاش برای جلوگیری از آنها باعث پریشانی بیشتر می شود. شما می دانید که این چیزها از ذهن شما ناشی می شود ، دقیقاً مانند سایر افکار و انگیزه ها ، اما کنترل آنها دشوار است.

  اجبارها اعمال یا رفتاری مکرر هستند که احساس می کنید مجبور به انجام آنها هستید ، حتی اگر می دانید این کارها غیرضروری هستند یا منطقی نیستند. اجبارها معمولاً با افکار وسواسی مرتبط هستند. به عنوان مثال ، افکار وسواسی در مورد کثیف بودن دستان شما را وادار می کند که از ابتلا به بیماری مضطرب شوید. این منجر به شستن مکرر و بیش از حد دست ها می شود.

  وقتی عمل اجباری را انجام می دهید در ابتدا کمی احساس بهتری خواهید داشت. اما بعد اضطراب برمی گردد. این می تواند منجر به رفتار بیشتر و بیشتر اجباری در تلاش برای کنترل سطح افزایش اضطراب شود.

  وسواس

  وسواس

  OCD یک مسئله شخصیتی نیست.

  مهم است که OCD را با یک مسئله شخصیتی اشتباه نگیرید. ممکن است شما چیزی داشته باشید که بتوان آن را شخصیت وسواسی نامید. شما باید بسیار دقیق باشید و مسائل را دقیق تر از دیگران بررسی کنید. شما ممکن است یک فرد کمال گرا باشید و در مورد برخی موارد استانداردهای بسیار بالایی داشته باشید. معمولاً این گرایش ها مشکلات بزرگی ایجاد نمی کنند. OCD بسیار متفاوت است – به طور معمول OCD به تدریج شروع می شود و می تواند برای سالها یک تحریک جزئی باشد ، در نهایت به جایی می رسد که دیگر نمی توان علائم را انکار کرد. به عنوان مثال ممکن است با کمی وسوسه بیشتر و تمیزتر نگه داشتن اشیا ، با فکر وسواسی کثیف بودن کنار بیایید.

  دو یا دو بار در روز دوش گرفتن ممکن است تأثیر زیادی روی کسی نگذارد. اگر این افزایش یابد به طوری که هر روز یک ساعت را در دستشویی می گذرانید ، برای خانوار کاملاً ناخوشایند است. اگر هر روز حمام به سه ساعت افزایش یابد ، زندگی شما واقعاً تغییر کرده است.

  OCD یک بیماری غیرمعمول و گاهی ترسناک است. بسیاری از افراد مبتلا به OCD می ترسند که “دیوانه شوند” و نگران از دست دادن کنترل کامل خود هستند. این اتفاق نمی افتد OCD همچنین به بیماری های شدید دیگری مانند اسکیزوفرنی منجر نمی شود ، اما برای برخی از افراد می تواند به همان اندازه ناتوان کننده باشد.

  وسواس

  وسواس

  چه کسانی دچار OCD می شوند؟

  OCD معمولاً در دوران کودکی یا در سالهای نوجوانی شروع می شود. بیشتر افراد در حدود 19 سالگی تشخیص داده می شوند. علائم OCD ممکن است بیایند و بروند و در زمان های مختلف بهتر یا بدتر شوند.

  یک عامل ژنتیکی (ارثی) واضح در OCD وجود دارد. اگر مبتلا به OCD باشید ، خطر ابتلا به این بیماری در کودکان شما بیشتر از اکثر افراد است.

  اگر فکر می کنید مبتلا به OCD هستید ، مهمترین درخواست کمک است. با مراجعه به پزشک خود شروع کنید.

  OCD اغلب به کمک یک متخصص بهداشت روان نیاز دارد ، اما پزشک به شما کمک می کند فردی را که از این بیماری اطلاع دارد پیدا کنید.

  OCD معمولاً مدت طولانی طول می کشد و در مواقعی که دچار استرس می شوید بدتر می شود ، بنابراین مهم است که زود کمک بگیرید ، قبل از اینکه OCD زندگی شما را کنترل کند.

  علت آن چیست؟

  علت دقیق OCD ناشناخته است اما شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد OCD علت جسمی در مغز دارد ، جایی که قسمت هایی از مغز مسئول شروع و توقف افکار و اقدامات و پاسخ به اطلاعات جدید به درستی کار نمی کنند.

  OCD ممکن است در اثر استرس هایی که باعث افزایش اضطراب می شوند ، ایجاد شود. همچنین با ایجاد آسیب پذیری بیشتر در افراد و عدم توانایی در کنار آمدن ، خستگی ممکن است باعث OCD یا بدتر شدن آن شود.

  علائم اصلی اختلال وسواس فکری وسواس و اجبارها است.

  علائم

  علائمی که باید جستجو کنید.

  علائم اصلی اختلال وسواس فکری وسواس و اجبارها است. این موارد از فردی به فرد دیگر متفاوت است ، اما موضوعات مشترک عبارتند از:

  آلودگی و تمیزی ، که منجر به شستشوی بیش از حد و جلوگیری از آلودگی احتمالی می شود

  شک ، منجر به بررسی کارها که به درستی انجام شده است – مانند در قفل شده و اجاق گاز خاموش

  تصاویر غیرمعمول یا دافعه در ذهن شما ، این ممکن است در مورد دین ، ​​جنس ، خشونت یا خودکشی باشد و ترس غیر واقعی در مورد ایمنی شما یا خانواده شما ایجاد کند.

  OCD یک بیماری غیرمعمول و گاهی ترسناک است

  وسواس

  وسواس

  چگونه یک متخصص بهداشت تشخیص می دهد که شما OCD دارید.

  اگر نگران هستید یا شک دارید که (یا یکی از عزیزان) دچار OCD شده اید ، مهم است که با پزشک عمومی خود صحبت کنید. مدتی را صرف صحبت با آنها در مورد علائم خود خواهید کرد و آنها به دنبال سه چیز می گردند:

  اگر وسواس دارید.

  اگر رفتارهای اجباری دارید.

  وسواس و اجبار چقدر در انجام فعالیتهای مهم روزانه ای که شما برای آنها ارزش قائل هستید ، مانند کار کردن ، رفتن به مدرسه یا گذراندن وقت با دوستانتان ، تاثیرگذار است.

  پزشک شما باید شما را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع دهد تا از مشاوره و درمان تخصصی مورد نیاز خود استفاده کنید.

  .

  کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  چگونه یک تراپیست انتخاب کنیم؟
  ADHD در کودکان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button