اضطراب

درمان اضطراب (قسمت دوم)

 • انواع اضطراب

  در مقاله قبل به تعریف اضطراب پرداختیم انواع آن را توضیح دادیم و از ضرورت درمان اضطراب افراد نیز سخن گفتیم .

  در این مقاله نیز به ادامه انواع اختلال اضطراب می پردازیم .

  آگورافوبیا

  آگورافوبیا یک نوع اختلال اضطراب است در افرادی که ترس بیرون رفتن از خانه را دارند. این افراد هنگامی که وارد یک محیط جدید و نا آشنا می شوند به شدت دچار استرس و نگرانی شده و ممکن است علائمی مانند علائم اختلال هراس در آنها بروز پیدا کند.

  این افراد تلاش می کنند در طول روز بیشتر درخانه بمانند و بیرون نروند و یا فقط به محل کارخود و نهایتا یک فروشگاه و مغازه برای خرید بروند و اصلا دوست ندرند در محیط های غریب و ناآشنا حضور پیدا کنند.

  آگورافوبیا اغلب در بزرگسالان پس از بروز حوادث تکان دهنده اتفاق می افتد . و این افراد می ترسند زمانی که در یک مکان عمومی و یا در جمعی قرار بگیرند کنترل روانی و حتی جسمی شان را از دست بدهند؛ در نتیجه همیشه در تلاشند تا از قرار گرفتن در این موقعیت ها دوری کنند .

  پس اگر حس کردید این علائم به صورت مداوم و طولانی مدت درشما بروز و زندگی شما را مختل کرده برای درمان اضطراب  خود به روانشناس مراجعه کنید .

  فوبیای خاص

  این نوع فوبیا در نتیجه ترس و هراس از یک موقعیت خاص ویا اشیاء اتفاق می افتد.

  در واقع فوبیای خاص احساس ترس شدید ازیک شئ ؛ حیوانات ؛ سوسک ؛ حشرات ؛ هواپیما و… است که ممکن است در بیشتر مردم ؛ انواع مختلف آن وجود داشته باشد .

  با این حال بسیاری از انسان ها در تلاشند تا درمان اضطراب را در این مورد جدی بگیرند و با این فوبیا مواجه شوند و در نتیجه با آن مبارزه کنند.

  فوبیاها در بسیاری از موارد باعث مشکلات زیر می شوند:

  1. تحمل یک سری محدودیت ها در زندگی به دلیل ترس و هراسی که از چیزی دارید.
  2. تلاش بسیار زیاد برای دوری از وضعیتی که فوبیای آن را دارید و باعث ترس شما می شود.
  3. حس ناتوانی در مهارترس هایی که دارید مخصوصا زمانی که بدانید غیرمنطقی است.
  4. ترس بیش از حد ازیک وضعیت و رویداد خاص

  زمانی که  فوبیاها در افراد شدید باشند و حتی زمانی که در آن موقعیت قرار ندارند نیز از فکر آن موقعیت دچار ترس و هراس شدید می شوند و زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد و درنتیجه درمان اضطراب این افراد قبل از ایجاد مشکلات بیشتر برای آن ها باید زودتر صورت بگیرد.

  اختلال وسواس جبری

  اختلال وسواس جبری یک نوع اختلال اضطراب است که حالت شدید آن ممکن است بسیار خطرناک و ویرانگر باشد.

  افرادی که دچار این اختلال هستند ممکن است رفتارها و ترس هایشان برای خودشان هم گیج کننده به نظر برسد ولی آن را انجام می دهند.

  این اختلال باعث ایجاد اجبارها و وسواس هایی در زندگی افراد می شود.

  اجبارها یعنی فرد در خود نیاز می بیند یک فعالیت را به صورت خاص انجام دهد و حتما باید به همان شکل که در ذهن او است این کار را انجام دهد.

  وسواس هم مربوط به فکر و رفتار در فرد است . مثلا ناراحتی و  افکار نگران کننده و ترسناکی که فرد احتمال وقوع آن را در ذهنش بررسی می کند و هرچه قدرتلاش می کند نمی تواند این افکار را از ذهن خود دور کند.

  مثلا فرد از ازاحتمال مرگ خانواده اش می ترسد و این فکر او را آزار می دهد و این یک وسواس است و از این که به دیوار دست نزند و دیوار را لمس نکند می ترسد و این یک اجبار است و به این فکر می کند که اگر هرروز یا در زمان خاصی به دیوار ضربه نزند و آن را لمس نکند خانواده اش می میرند که وسواس و اجبار در این زمان گریبان گیر آن فرد می شود و باعث می شود او هرروز این عمل را به دلیل ترسی که دارد تکرار کند.

  چه زمانی متوجه شویم دچار تفکر وسواسی هستیم ؟

  زمانی که احساس می کنید همواره نگران موضوع خاصی هستید ولی دیگران اصلا به آن موضوع فکر هم نمی کنند و تلاش می کنید هنگام بروز این افکار در ذهن خود آن را از ذهنتان دور کنید و باز متوجه می شوید این رفتار تاثیری در شما ندارد و این وسواس ادامه پیدا می کند و چون قادر نیستید این افکار را از ذهنتان دور کنید؛ دچار حس ناراحتی می شوید و در نتیجه متوجه می شوید هر چه احساس بدتری داشته باشید ؛ بیشتر در افکارتان غرق می شوید و همین موضوع باعث بروز رفتارهای غیر منطقی درشما خواهد شد و با اینکه می دانید این کار غیرمنطقی است اما باز هم آن را انجام می دهید.

  درمان اضطراب و تفکرات وسواسی برای این افراد باید به صورت مرحله به مرحله توسط روانشناس و حتی روانپزشک صورت بگیرد.

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  انواع اضطراب (قسمت اول)
  انواع اضطراب (قسمت سوم)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button