انواع اضطراب (قسمت سوم)

 • انواع اضطراب

  در دو مقاله قبل به توضیح علائم اضطراب پرداختیم و انواع اضطراب را مورد بررسی قرار دادیم .

  در این مقاله نیز به ادامه انواع اضطراب نیز می پردازیم.

  اضطراب حاد :

  این نوع اضطراب در طول روز چند بار در مدت زمان محدودی اتفاق می افتد و به صورت ناگهانی شروع و پایان می یابد.

  این نوع اضطراب معمولا پس از وقوع یک اتفاق حاد در زندگی  یک شخص اتفاق می افتد و معمولا بین یک تا سه ماه طول می کشد.

  اضطراب حاد معمولا هنگام مواجهه؛ و یا مشاهده  وقایع و اتفاقاتی مانند  جراحات سنگین ؛ خشونت های فیزیکی ؛ خطرمرگ و…ایجاد می شود.

  پس زمانی که فردی با حوادث تروماتیک مواجه می شود خطر بروز صدمات روانی در او نیز افزایش پیدا می کند .مثلا شخصی که به او تیراندازی شده بیشترین آسیب روانی وجسمی را خواهد دید و شخصی که این تیراندازی را نیز مشاهده کرده هم نسبت به بقیه بیشترین آسیب روانی را می بیند . در نتیجه گفته می شود علائم مربوط به اضطراب حاد ناشی از  حادثه تروماتیک ؛ حداقل پس از سه روز از وقوع حادثه طول می کشد و از یک ماه نباید فراتر برود ؛ در غیر این صورت وضعیت بیمار بدتر شده و این علائم به استرس پساآسیبی نسبت داده می شود.

  افرادی که دچار اضطراب حاد هستند علائمی مانند یادآوری خاطرات تلخ و آزاردهنده ؛ حالات خلقی منفی ؛ احساس بهت و گیجی و کندی زمان ؛ رفتارهای تحریک پذیر ؛ مشکل در به خواب رفتن و.. را دارند که درمان اضطراب آن ها قبل از آنکه آسیب های بیشتری برای آن ها ایجاد شود ضروری است .

  اضطراب

  اضطراب واقعی :‌

  اضطراب واقعی یک نوع اضطراب طبیعی در مقابل اتفاقات بیرونی و یا عوامل محیطی است که باعث ایجاد ترس شده و همین ترس یک واکنش برای افزایش هوشیاری انسان در برابر خطرات محیطی نیز می باشد .

  اضطراب روان رنجوری :

  این نوع اضطراب معمولا به صورت افسردگی ؛ تمایل به ناراحتی و اضطراب و شک به خود تلقی می شود و بعضی از افراد که به صورت مداوم به سرعت عصبی می شوند نیز ممکن است از این اختلال رنج ببرند.

  از نظر روانشناسان و روانپزشکان روان رنجوری به صورت تمایل انسان به احساسات منفی نشان  داده می شود و میزان عصبی بودن افراد با توجه به چند معیار که افراد به آها امتیاز می دهند مورد سنجش قرار می گیرد.

  این علائم و معیار ها شامل موارد زیر هستند :

  ۱.براحتی آشفته و پریشان شدن

  ۲.احساس ناراحتی و نگرانی در مورد مسائل

  ۳.براحتی از دیگران یا چیزی آزرده خاطر شدن

  ۴. احساس پکری و افسرده بودن در بیشتر اوقات

  ۵.داشتن نوسانات روحی مداوم

  در واقع تحقیقات نشان می دهد میزان عصبی بودن فرد به عوامل ژنتیکی و محیطی مرتبط است که درجات بالای آن برای افرادی که این مشکلات را دارند موجب ایجاد بیماری های روانی شده و   درمان اضطراب این افراد  توسط روانشناس و روانپزشک باید صورت بگیرد .

  اضطراب عملکرد :

  این نوع اضطراب در افرادی صورت می گیرد که نگران عملکرد خود به خصوص در روابط جنسی هستند که کاملا با احساس لذت تناقض دارد و ممکن است باعث ناتوانی فرد در عملکرد جنسی وی  شود و با توجه به نظر بسیاری از روانشناسان این نوع اضطراب از زمان بدو تولد در فرد شروع شده و منشا تمام اضطراب ها نیز  می باشد.

  اضطراب

  چگونه از ایجاد اضطراب جلوگیری کنیم ؟

  قبل از آنکه به درمان این مشکل و نکات آن بپردازیم باید به عواملی که  باعث پیشگیری از این موضوع می شوند توجه کنیم .

  1. سعی کنید از از تفکرات زیاد در مورد مسائلی که فکر می کنید روح و جسمتان را آزار می دهد دوری کنید .زیرا هرچه بیشتر به عوامل آزاردهنده توجه کنید و به آن ها فکر کنید آسیب های بیشتری به جسم و روح خود وارد می کنید .
  2. برای کاهش استرس و اضطراب خود از روش های مراقبه و مدیتیشن درجهت حفظ آرامش خود استفاده کنید.
  • سعی کنید بیشتر در اجتماعات حضور داشته باشید تا هم هراس و ترستان از بین برود و هم اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید و هم استرس خود را کاهش دهید.

  اگرحس کردید دچار استرس و اضطراب شدید باید بتوانید آن را مدیریت کنید در مقالات بعدی در مورد مدیریت اضطراب و استرس نیز صحبت خواهیم کرد.

  پس وقتی احساس کردید دچار استرس هستید باید برای درمان این مشکل خود وقت بگذارید و با مراجعه به یک روانشناس احتمال بروز آسیب های جدی را کاهش دهید .

  منابع مرتبط:

  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anxiety/diagnosis-treatment/drc-20350967

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  پایانی تراژدیک در پی گره های باز نشده !
  خود ارضایی در کودکان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button