logo (1)

دلایل اضطراب اجتماعی و نشانه های آن

دلایل اضطراب اجتماعی و نشانه های آن

دلایل اضطراب اجتماعی و نشانه های آن

اضطراب اجتماعی نوعی دیگر از اضطراب می باشد. که می تواند روابط اجتماعی افراد و نحوه برخورد آنها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. شاید تا به حال با نام این نوع اضطراب آشنا نشده باشید. اما قطعا انسان های متعددی را در اطراف خود دیده اید که، با این مشکل درگیر می باشند. به طور مثال قطعا یک یا چند نفر را دیده اید که، نسبت به خود تفکرات منفی دارند و دائما خود را کمتر از دیگران می دانند. معمولا اینگونه افراد دائما نقش افراد متواضع را دارند. که از حق خود به خاطر دیگران می گذرند. برای آشنایی بیشتر با اضطراب اجتماعی بهتر است در ابتدا با دلایل و علائم آن آشنا شوید. سپس برای درمان آن اقدام نمایید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با دلایل و نشانه های اضطراب اجتماعی به طور کامل آشنا کنیم.

دلایل اضطراب اجتماعی و نشانه های آن

دلایل اضطراب اجتماعی و نشانه های آن

تعریف اضطراب اجتماعی

این نوع اضطراب اختلالی است که موجب می شود تا افراد دائما خود را مورد قضاوت دیگران بدانند. که موجب می شود تا در هر زمانی از قضاوت و دیدگاه افراد نسبت به خود هراس داشته باشند. معمولا این افراد از تحقیر شدن به شدت می ترسند. این ترس ممکن است در برخی مواقع به قدری شدید باشد که، در زندگی کاری، درسی و روابط دوستانه فرد اختلال جدی ایجاد نماید.

به طور کلی اضطراب اجتماعی نوعی ترس غیر منطقی و اغراق شده می باشد. که به شدت روابط فرد با دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد. ابتلا به این اضطراب می تواند زمینه ای قوی برای ایجاد افسردگی و کاهش عزت نفس فرد باشد. از پیامدهای این اضطراب ناتوانی در دوست یابی و فرار از موقعیت های اجتماعی مانند رفتن به مدرسه می باشد.

دلایل اضطراب اجتماعی و نشانه های آن

دلایل اضطراب اجتماعی و نشانه های آن

علائم تشخیص آن

علائم مشترکی میان این نوع از اضطراب و استرس وجود دارد. از جمله این نشانه ها می توان به عرق کردن بدن،  لرزش بدن، احساس حالت تهوع، ناتوانی در حفظ تسلط در گفتار، افزایش ضربان قلب، دلشوره، سرخ شدن صورت و … اشاره نمود.

از علائم بارز این اضطراب می توان به ترس از هر ملاقاتی اشاره کرد. همچنین ابتلا به وسواس فکری و عملی، روی آوردن به الکل و یا مواد مخدر، حس خودکشی و همچنین گوشه گیری نیز از نشانه های این نوع اضطراب می باشد. دیگر نشانه های اضطراب اجتماعی نیز به شرح زیر می باشند.

  • معمولا فرد از شرمنده شدن بابت کارهایشان به شدت هراس دارد.
  • افرادی که به این اضطراب دچار می شوند، معمولا از حضور در جمع پرهیز می کنند. زیرا فکر می کنند که ممکن است مورد قضاوت و یا تحقیر دیگران قرار گیرد.
  • این اضطراب به گونه ای است که، علائم آن بیش از شش ماه فرد را درگیر می نماید.
  • دلشوره و استرس جزو حالت های همیشگی فرد، هنگام قرار گیری در موقعیت های اجتماعی است. که معمولا این دلشوره بدون هیچ منطق و دلیلی می باشد.
  • عدم برقراری ارتباط چشمی و همچنین صحبت کردن با صدای بسیار آرام از جمله واکنش های فیزیکی این اختلال می باشد.
دلایل اضطراب اجتماعی و نشانه های آن

دلایل اضطراب اجتماعی و نشانه های آن

دلایل ایجاد اضطراب اجتماعی

بهترین و موثر ترین درمان زمانی اتفاق می افتد که، شما بتوانید دلیل اختلال را پیدا کنید. در رابطه با اضطراب اجتماعی نیز، شما زمانی می توانید این اضطراب را از بین ببرید که، دلیل ایجاد آن را تشخیص دهید. در برخی مواقع این اضطراب می تواند کاملا ارثی باشد. البته این دلیل زمانی صادق است که یک یا دو نفر از نزدیکان فرد به این اضطراب دچار شده باشد.

از آنجایی که اضطراب اجتماعی بر پایه ترس های فرد ایجاد می شود. در صورتی که فرد در کودکی توسط نزدیکان خود مورد تحقیر و مقایسه خود با دیگران، قرار گرفته باشد. ممکن است این استرس و تفکرات منفی نسبت به خود در او پرورش داده شود و تا بزرگسالی همراه او باقی بماند. این ترس در همان دوران کودکی و همچنین دوران جوانی می تواند به این نوع از اضطراب تبدیل شود.

نکته بسیار مهم در رابطه با این اضطراب، اقدام به موقع جهت درمان آن است. از آنجایی که در صورت عدم شناخت دلایل و علائم این اضطراب قادر به درمان آن نیز نخواهید بود. سعی کردیم شما را به طور کامل با دلایل و نشانه های آن آشنا کنیم. پس از درک بهتر این اختلال و شناخت آن می توانید برای درمان اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button