logo (1)

دلایل اعتیاد در دوران تحصیل و نقش خانواده در پیشگیری از آن

اعتیاد در دوران تحصیل
 • دلایل اعتیاد در دوران تحصیل و نقش خانواده در پیشگیری از آن

  متاسفانه امروزه در میان نوجوانان و دانش آموزان بیشتر از سایر افراد جامعه، شاهد اعتیاد به مواد مخدر می باشیم. به همین دلیل است که اعتیاد در دوران تحصیل یکی از بزرگ ترین نگرانی های، والدین محسوب    می شود. بسیاری از والدین به دلیل عدم شناخت دلایل اعتیاد و ناآگاهی در رابطه با علائم آن در این دوران، شروع به کنترل فرزندان خود می نمایند. که همین موضوع می تواند دلیل محکمی برای گرایش نوجوانان به سمت اعتیاد شناخته شود. به همین دلیل در ادامه قصد داریم شما را با دلایل اعتیاد در دوران تحصیل و نقش خانواده در پیشگیری نمودن از آن، بیشتر آشنا کنیم.

  اعتیاد در دوران تحصیل

  اعتیاد در دوران تحصیل

  دلایل اعتیاد در این دوران

  اعتیاد در دوران تحصیل می تواند. به دلایل متعددی ایجاد شود. که والدین قادر به کنترل و مدیریت همه آن ها نیستند. اما شناخت این دلایل می تواند تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ایجاد آن ها شود. این دلایل عبارتند از:

  • نقش گروه های همسن: یکی از شایع ترین دلایل اعتیاد در دوران تحصیل، نقش پررنگ گروه های همسن فرد می باشد. در صورتی که اعتیاد در میان دوستان و یا نوجوانان هم مدرسه ای، رایج باشد. ممکن است موجب وسوسه فرد برای امتحان مواد مخدر شود. به همین دلیل هم کلاسی و نوجوانانی که فرد با آن ها در طول روز ملاقات دارد، می توانند باعث گرایش فرد به سمت اعتیاد شوند.
  • وجود مشکلات خانوادگی: از دیگر دلایل اعتیاد در دوران تحصیل، می توان به مشکلات و اختلافات میان والدین و دیگر اعضای خانواده اشاره نمود. در این صورت فرد به دنبال راهی برای دوری از خانه و همچنین عدم تفکر در رابطه با مشکلات درون خانه می باشد. مصرف مواد مخدر می تواند راهکار مناسبی برای فرد نوجوان محسوب شود. که همین موضوع باعث اعتیاد او به مواد مخدر می گردد.
  • ضعف و شکست تحصیلی: همچنین ضعف تحصیلی و رفوزه شدن در سال تحصیلی می تواند موجب تحقیر و یا تمسخر فرد توسط دیگران شود. در این صورت نوجوان اعتماد به نفس خود را از دست خواهد داد. همچنین خود را فرد بی ارزشی تلقی می نماید. که همین موضوع می تواند موجب گرایش او به سمت مواد مخدر شود.
  • کنجکاوی بیش از اندازه: بسیاری از نوجوانانی که به سمت اعتیاد در دوران تحصیل، گرایش پیدا می کنند. به دلیل کنجکاوی در مورد مواد مخدر و تمایل به شناخت نتایج آن، معتاد می شوند. به همین دلیل نیاز است تا از قبل، او را به طور کامل در رابطه با عوارض و مشکلات اعتیاد، آشنا کنیم.

  • اختلالات رفتاری: از دیگر مواردی که می تواند موجب اعتیاد در دوران تحصیل شود، مشکلات روانی و رفتاری است که از قبل در فرد ایجاد شده است. این مشکلات پس از تشخیص داده شدن، باید توسط پزشک درمان شوند. در صورت عدم درمان آن، می تواند در دوران مدرسه عوارض بسیار جدی را ایجاد نماید. که یکی از آن ها اعتیاد به مواد مخدر در دوران تحصیل فرد است.
  • رفاه و آسایش نامحدود: از دیگر دلایل اعتیاد در دوران مدرسه، تفریح و سرگرمی افراد است. بسیاری از دانش آموزان در رفاه کامل به تمامی خواسته های درست و غلط خود، به واسطه والدین دست پیدا می کنند. به همین دلیل زمانی که در برابر مواد مخدر قرار می گیرند، برای تفریح و سرگرمی آن را امتحان می کنند.
  • تمایل به رفتارهای پرخطر: هیجانات بالا و تمایل نوجوانان به رفتارهای پرخطر از دیگر دلایل اعتیاد در دوران تحصیل می باشد. بسیاری از نوجوانان علاقه شدیدی به انجام کارهای خطرآفرین و تهدید کننده دارند. به همین دلیل با وجود اطلاع از عواقب مصرف مواد مخدر، باز هم تمایل دارند، که آن را امتحان کنند.
  اعتیاد در دوران تحصیل

  اعتیاد در دوران تحصیل

  راهکارهایی برای خانواده ها به منظور پیشگیری از اعتیاد در این دوران

  • شناخت کافی در رابطه با ویژگی های عاطفی و روحی نوجوانان
  • شناخت ویژگی های فردی نوجوانان و کمک به شناخت مهارت های رشد در آن ها
  • آشنایی با مهارت های ارتباطی با نوجوانان و نحوه صحیح مدیریت نمودن رفتار آن ها
  • آشنایی اصولی با مهارت های لازم جهت حفظ نوجوانان از آسیب های اجتماعی
  • آگاهی دادن به نوجوانان در رابطه با اعتیاد به مواد مخدر و پیامدهای آن
  • تبدیل خانه به محیطی امن و فضایی بدون تشنج برای نوجوانان، به گونه ای که حضور در خانه موجب آرامش و شادی آن ها شود.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button