logo (1)

دلایل و علائم افسردگی در نوجوانان

افسردگی در نوجوانان
 • دلایل و علائم افسردگی در نوجوانان

  برای آگاهی از دلایل و علائم افسردگی در نوجوانان باید بدانیم دوران نوجوانی یکی از حساس ترین دوره های زندگی هر فرد می باشد. این دوران اوج غرور یک فرد می باشد. دوره ای که در عین نادانی و احساساتی بودن، فرد خود را عاقل و منطقی ترین انسان می داند. دوره ای که    انسان ها جز اعتقادات خود به هیچ چیزی اعتماد نمی کنند. به همین دلیل بروز مشکلاتی مانند افسردگی در نوجوانان، بسیار شایع و آسیب زننده می باشد. به همین دلیل در صورت عدم تشخیص به موقع افسردگی در نوجوانان می تواند، آسیب های جدی را به همراه داشته باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با دلایل و علائم افسردگی در نوجوانان، به طور کامل آشنا کنیم.

  افسردگی در نوجوانان

  افسردگی در نوجوانان

  دلایل افسردگی در نوجوانان

  بداخلاقی در نوجوانان بیشتر از هر سنی بروز پیدا می کند. تفکرات آن ها می تواند به تنهایی دلیلی برای افسردگی آن ها باشد. احساس بزرگ شدن، اعتقاد به منطق و عقل در اوج احساسی بودن، اوج غرور فرد، نصیحت هایی که می توانند غرور نوجوان را تحت تاثیر قرار دهد و … همگی محرکی برای افسرده شدن نوجوان شما می باشد.

  اما وجود مشکلات میان والدین، عدم توجه به نوجوان و مهم تر از همه مقایسه نمودن نوجوان با دیگر هم سن و سالان خود توسط والدین می تواند دلیل محکمی برای تخریب نوجوان و افسردگی او باشد. همچنین از دیگر دلایل افسردگی در نوجوانان می توان به تخریب او در جمع نیز اشاره نمود. متاسفانه یکی از دلایل شایع افسردگی در نوجوانان، رفتار والدین است. والدین ناخواسته نوجوانان را همچون کودک به درست و غلط راهنمایی می کنند. با هر رفتار اشتباه در حضور دیگران آن ها را نصیحت و امر و نهی می کنند. همین موضوع موجب افسرده شدن نوجوان می شود.

  علائم و نشانه های افسردگی در نوجوانان

  متاسفانه بسیاری از نوجوانان مشکلات و نشانه های افسردگی خود را پنهان می کنند. به همین دلیل معمولا خیلی دیر برای درمان افسردگی آن ها اقدام می شود. از طرفی علائمی که نمایان می شوند، از دید والدین ممکن است نشانه های بلوغ در نوجوان باشد. به همین دلیل ممکن است برای درمان افسردگی اقدامی نکنند. تشخیص به موقع افسردگی در نوجوانان، اولین قدم برای درمان این نوع افسردگی می باشد. نشانه های افسردگی نوجوانان به شرح زیر می باشند:

  –       افت تحصیلی، دعوا کردن در مدرسه، عدم تمرکز سر کلاس و مشکلات این چنینی در مدرسه از جمله نشانه های افسردگی در نوجوان می باشد.

  –       از دیگر نشانه های افسردگی در نوجوان فرار کردن از خانه است. معمولا این کار به منظور جلب توجه والدین انجام می شود. معمولا نوجوانانی که والدین آن ها با یکدیگر مشکل دارند، این نشانه بیشتر در    آن ها نمود پیدا می کند.

  –       روی آوردن نوجوان به سیگار، مواد مخدر و الکل از دیگر نشانه های افسردگی در آن ها است.

  –       اعتماد به نفس پایین نوجوان که به دلیل احساس پوچی، بی ارزشی و شکست خوردگی در نوجوان بروز پیدا می کند.

  –       اعتیاد پیدا کردن به گوشی تلفن از دیگر نشانه های این نوع افسردگی می باشد. معمولا نوجوان در جمع به جای هم صحبت شدن با دیگران، خود را با تلفن همراه سرگرم می نماید. همچنین این نوجوانان معمولا در خانه نیز خود را با گوشی موبایل سرگرم می کنند.

  –       بی احتیاطی نیز از علائم افسردگی در نوجوانان می باشد. معمولا این بی احتیاطی در رانندگی، نوشیدن الکل، مصرف مواد مخدر و … نمود پیدا می کند.

  –       یکی از دیگر نشانه های افسردگی که معمولا در پسران نوجوان بیشتر بروز پیدا می کند، خشونت نسبت به دیگران به خصوص در مدرسه است. این خشونت در دختران معمولا به صورت خود آزاری نمایان می شود. نخوردن غذا نمونه ای از این خود آزاری می باشد.

  افسردگی در نوجوانان

  افسردگی در نوجوانان

  خطر خودکشی هنگام بروز افسردگی در نوجوانان

  نوجوانانی که به افسردگی حاد دچار می شوند، معمولا آن دسته از نوجوانانی هستند که، افسردگی آنها به موقع تشخیص داده نشده است. خطر خودکشی در این نوجوانان هشداری جدی برای آنها و والدینشان است. به همین دلیل بهتر است با علائم و نشانه های نوجوانانی که به این مرحله رسیده اند، آشنا شوید.

  –       شوخی کردن در رابطه با خودکشی

  –       نوشتن داستان و یا شعرهایی در رابطه با خودکشی

  –       گفتن جملات مثبت در رابطه با مرگ

  –       بیان نمودن جملاتی مانند ” دوست دارم بمیرم” ” دلم می خواد بمیرم” ” زندگی بیهودست، کاش بمیرم، مرگ بهتره” و …

  –       بروز رفتارهای خطرناک و آسیب زدن به خود یا دیگران

  –       وداع با نزدیکان و …

  جهت درمان افسردگی در ایران ، کلینیک راه احیا از انواع متدهای جدید همچون دستگاه آر تی ام اس ، کتامین تراپی و … استفاده می کند .

  منابع مرتبط:

  https://www.healthline.com/health/adolescent-depression

  https://www.priorygroup.com/blog/signs-and-symptoms-of-depression-in-teenagers

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۷ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button