logo (1)

راههای افزایش عزت نفس نوجوانان

 • تشویق نوجوانان

  اولین قدم در افزایش عزت نفس نوجوانان تشویق آنهاست. والدین عزیز توجه کنند با کوچکترین حرکت فرزندتان می توانید آنها را تشویق کنید تا در کارها مشارکت داشته باشند و در فعالیت های گروهی و اجتماعی او دخالت دهید. زیرا در این فعالیت ها ممکن است با چالش ها و مشکلات جدیدی روبرو شود و این شکست ها و پیروزی ها میتواند اعتماد به نفس آنها را دوبرابر کند.

  علاوه بر این روحیه مشارکت های گروهی او بیشتر شده و قطعا در آینده قادر خواهد بود پروژه های سنگین را در دست بگیرد. عزت نفس نوجوانان تنها در سایه مشارکت ها و فعالیت های گروهی است که بالاتر خواهد رفت.

  یادگیری مهارت های جدید

  گام بعدی برای افزایش عزت نفس نوجوانان آموزش مهارت های گوناگون به اوست. این مهارت ها ممکن است عملی باشد یا معنوی. اول اینکه به او بیاموزید که چگونه در زندگی از پس مشکلات خود بر بیاید. چگونه با دیگران روابط خوبی داشته باشند. نحوه صحیح برخورد با دیگران را بدانند و احترام و ادب را در همه حال حفظ کنند و از همه مهم تر اینکه چطور بتوانند به تنهایی و بدون کمک زندگی کنند. این آموزش ها بسیار کاربردی است و در طی زمان اتفاق می افتد. البته والدین باید الگوی خوبی برای فرزندشان باشند تا از آنها حساب ببرند. در سنین نوجوانی باید بتوانند آموزش های لازم را دیده و با اعتماد به نفس کامل وارد اجتماع شود.

  تمرکز او را بالا ببرید

  معمولا نوجوانان در این سن تمرکز پایینی دارند. علت این موضوع به دلیل تغییرات هورمونی و جنسی و روحی است که در دوران بلوغ آنها اتفاق می افتد. بالا بردن تمرکز او می تواند از بهترین راهکارها در افزایش عزت نفس نوجوانان باشد. به او بیاموزید که مسائل بی ارزش و بی اهمیت را کنار بگذارد و از حساسیت هایش کم کند. او باید یاد بگیرد برای رسیدن به موفقیت های آینده بسیاری از چیزها را نادیده بگیرد و به خود بیاید و خود را بشناسد. نوجوانان باید یاد بگیرند که هر کس نقاط ضعف و نقاط قوتی دارند. بداند که باید بر روی نقاط ضعف خود تمرکز کند و آنها را به نقاط قوت تبدیل کند.

  اجازه ندهد حرف ها و مسائل بی اهمیت او را آزار دهد و فکر و ذهنش را اشغال کند. در عین حال کمی به او آرامش دهید و محیط را برای او امن کنید تا بتواند در تنهایی خود کمی فکر کند. به او بیاموزید که اجازه ندهد شکست های عاطفی او را از رسیدن به مسیر موفقیت منع کند. با قدرت و تمرکز به سوی آینده ای روشن گام بردارد.

  پشتیبانی و حمایت از نوجوانان

  می دانید که دل فرزندان به پدر و مادر خود گرم است. پدر و مادر الگوهای فرزندانشان به حساب می آیند. نوجوان می بیند که چگونه آنها در زندگی از پس مشکلات خود بر می آیند و حتی فرزندانشان را حمایت می کنند. بچه ها نیاز دارند تا پدر و مادر های قوی و محکم داشته باشند و پشتیبان فرزندشان باشند. آنها تا آخر عمر نیاز به حمایت دارند. پس والدین باید به آنها توجه کنند و مراقب آنها باشند.

  در عین حال باید دل آنها را قرص کنند که از چیزی نترس و جلو برو اگر اشتباهی کردی من از تو حمایت خواهم کرد. قطعا زمانی که می بیند تا این مراقب آنها هستند عزت نفسشان بالاتر خواهد رفت و یاد می گیرند که در زندگی باید ریسک کرد و از چیزی نترسید. علاوه بر این باید یاد بگیرد که صبور باشد. صبر و توکل در زندگی کلید مشکلات است و باید در صورت شکست هیچگاه نا امید نشود و بدون توقف به جلو برود. حمایت شما والدین عزیز قطعا عزت نفس نوجوان را بالا خواهد برد.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button