logo (1)

راهکارهایی برای درمان سریع افسردگی

درمان سریع افسردگی
 • آیا درمانی سریع افسردگی امکان پذیر است؟

  افسردگی یکی از درمان‌پذیر‌ترین بیماری ها در علم سلامت روان است. بین 80 تا 90 درصد افراد به خوبی به درمان پاسخ داده، به این معنی که بهبودی محسوس در علائم نشان می دهند و یا نشانه ها به کلی ناپدید می‌شوند. باید توجه کرد اگرچه ممکن است فرد برای سال‌ها هیچ علائمی از بیماری بروز ندهد، اما افسردگی هم به مانند اعتیاد نیاز به مراقبت و توجه مادام‌العمر دارد. یک دوره استرس، تغییر ناگهانی زندگی یا از دست دادن یک عزیز می‌تواند باعث شروع یک دوره افسردگی جدید شود. البته بسیاری از کسانی که از بیماری بهبود می یابند با استفاده از مراقبت های درمانی ویژه و انجام دقیق آن در زندگی ممکن است دیگر هرگز افسردگی را تجربه نکنند.

  علائم افسردگی در افراد مختلف متفاوت است. یک برنامه درمانی شامل مداخلات پزشکی، حمایت نزدیکان و تغییرات سبک زندگی می تواند موجب این درمان شده و فرد را قادر سازد تا به زندگی عادی خود برگردد. با این حال یافتن برنامه درمانی مناسب هر فرد فرآیندی است که می تواند زمان بر باشد. هرگز برای درمان از توصیه افراد غیر‌متخصص یا درمان‌های طب سنتی استفاده نکنید. درمان‌های سنتی یا گیاهی می تواند تنها با نظر دکتر به پروسه درمان بیمار اضافه شود.

  گاهی یک فرد مبتلا به افسردگی ممکن است چندین دوره متوالی از بیماری را تجربه کند. به خصوص در افرادی که نسبت به رویدادها، احساسات و موقعیت های مختلف حساس تر هستند؛ بیشتر مشاهده می شود. با آگاهی از محرک ها فرد می تواند از وقوع دوره های افسردگی در آینده جلوگیری کند. با پشت سر گذاشتن یک دوره، پزشک معمولا برنامه درمانی خود را مرور و تغییرات را در صورت لزوم اعمال خواهد کرد.

  استرس از مهمترین عوامل ایجاد و تشدید افسردگی است.

  درمان سریع افسردگی

  نقش استرس در افسردگی

  استرس یک محرک رایج برای افسردگی است. مدیریت استرس می تواند به پیشگیری از علائم کمک کند. برخی از توصیه های مدیریت استرس عبارتند از:

  • نوشیدن مایعات زیاد
  • داشتن یک رژیم غذایی سالم
  • خواب کافی
  • حفظ ارتباط موثر با خانواده یا دوستان
  • محدود کردن مصرف الکل و کافئین
  • تمرینات ذهن آگاهی
  • کاهش مسئولیت در محل کار

  در واقع بسیاری از راهکار های موثر در این درمان آنهایی است که به مدیریت استرس شخص اختصاص می یابد.

  اجتناب از استرس همیشه امکان پذیر نیست. اسباب کشی، یک دوره پرمشغله در محل کار یا یک رابطه نگران کننده همگی می توانند بخشی از زندگی هر کدام از ما باشند. بیمار باید با درمانگر خود و در کنار آن با خانواده و دوستان در مورد مسائل استرس زا صحبت کند. با سازماندهی مناسب و برنامه ریزی دقیق می توان بر بیماری چیره شد. معمولا پزشکان در حین درمان توصیه می کنند شخص مدتی از کار خود مرخصی بگیرد یا حداقل آخر هفته ها را به طور کامل استراحت کند‌.

  درمان سریع افسردگی

  پروسه درمان در مبتلایان به افسردگی

  حدود 15.7 میلیون بزرگسال در ایالات متحده افسردگی را تجربه کرده اند، اما تنها حدود یک سوم از این افراد پیگیر بهبودی خود شدند.

  افراد ممکن است از مراجعه برای درمان اجتناب کنند زیرا فکر می کنند مشکل جدی نیست. عده ای حتی اعتراف به افسردگی را شرم آور و نشانه ضعف می دانند یا برای رهایی از مشکلات بیماری به خود درمانی روی می آورند. به خاطر داشته باشید افسردگی یک وضعیت جدی پزشکی است که نیاز به درمان توسط متخصص دارد.

  با توجه به شدت افسردگی، پزشک می تواند نوع متفاوتی از درمان را انتخاب کند

  .

  طرح پروسه درمان افسردگی به شدت و نوع علائم و آنچه فرد از درمان می‌خواهد بستگی دارد. یک متخصص روانپزشکی می تواند بسته به وضعیت و درخواست شخص برای این درمان، طرحی شامل روان درمانی، دارو درمانی یا تغییر در سبک زندگی فرد ارائه دهد.

  برای افسردگی خفیف، ورزش، خودیاری و مشاوره می تواند به خوبی موثر واقع شود. در افسردگی متوسط، پزشک ممکن است شروع به دارو درمانی کند. افسردگی های شدید اغلب به ترکیبی از مشاوره، دارو و متد پیشرفته درمانی نیاز دارند.

  متخصصان معمولا از دو مدل توانبخشی و روان درمانی برای بهبود افسردگی استفاده می کنند.

  • درمان شناختی رفتاری (CBT)
  • درمان بین فردی (IPT)

  در مدل شناختی رفتاری، فرد شروع به درک افکار، احساسات و رفتارهای خود می کند. بیمار برای غلبه بر افکار منفی خود راهکار می گیرد و دید مثبت تری نسبت به پیرامونش پیدا می کند.

  مدل بین فردی بر روابط شخص تمرکز دارد. این درمان می تواند به بیماری که افسردگی او ناشی از مشکلات و ناتوانی های ارتباطی است؛ کمک کند. کلینیک اعصاب و روان راه احیا با ارائه خدماتی مانند مشاوره رایگان راهنما و همراه شما در درمان سریع افسردگی خواهد بود.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button