راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

 • راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

  اضطراب اجتماعی در کودکان از دغدغه های اصلی والدین می باشد. زیرا در صورت عدم شناخت نمی توان برای درمان به موقع اقدام نمود. همین موضوع می تواند موجب بروز آسیب های جدی در ارتباطات اجتماعی کودکان شود. به همین دلیل برای درمان نیاز است تا علائم و نشانه های اضطراب اجتماعی در کودکان را به طور کامل شناسایی نمود و سپس برای درمان آن اقدام نمود.  به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی در کودکان، به طور کامل آشنا کنیم.

  راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

  راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

  چگونگی درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

  برای درمان این نوع اضطراب می توان از روش های دارو درمانی، روان شناختی و خانواده درمانی استفاده نمود. که از مهم ترین و موثرترین آن ها می توان به خانواده درمانی اشاره کرد. والدین نقش بسیار موثری در روند درمان این اضطراب دارند. در صورت عدم نتیجه دهی روش خانواده درمانی،     می توان از روش های روان شناختی و دارو درمانی استفاده نمود. از جمله روش های درمانی این اضطراب به شرح زیر می باشند.

  یکی از مشکلات و دلایل اصلی ایجاد این اضطراب در کودکان و نوجوانان، ناتوانی در رفع مشکلات خود مانند مدیریت درس ها و … می باشد. بنابراین یکی از بهترین و موثرترین راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی کودکان، آموزش مهارت حل مسئله به آنان است.

  از دیگر روش های خانواده درمانی آموزش مواجهه با موقعیت های مختلف اجتماعی توسط والدین است. بسیاری از کودکان به دلیل ترس از تحقیر و قضاوت بسیار گوشه گیر می شوند. مواجه شدن با موقعیت های مختلف اجتماعی می تواند این ترس را به شدت کاهش دهد.

  راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

  راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

  افکار کودکان را نسبت به روابط اجتماعی و طرز تفکر دیگران تغییر دهید. معمولا ترس از قضاوت دیگران موجب بروز این اضطراب می شود. زمانی که کودکان توسط والدین خود اطمینان پیدا کنند که، قضاوت های نادرست دیگران هیچ اهمیتی ندارد. از اضطراب آن ها به شدت کاسته خواهد شد.

  کودکان خود را در جمع ” خجالتی” مورد خطاب قرار ندهید. این عنوان موجب می شود تا آن ها بیشتر خجالت بکشند و در نهایت گوشه گیرتر شوند. سعی کنید آنها را در گفتگو های خود مشارکت دهید و در صورت همکاری او، کاملا طبیعی رفتار کنید. در این صورت متوجه خواهد شد که گفتگوی او کاملا طبیعی است و دیگران تنها به رفتار و گفتار او دقت نمی کنند.

  از کودک خود بخواهید تا در رابطه با نگرانی و دلهره هایش با شما صحبت کند. این کار موجب می شود تا اضطراب او کاهش پیدا کند. همچنین می توانید با مشورت دادن به او، غیر منطقی بودن نگرانی هایش را برایش توضیح دهید.

  راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

  راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی در کودکان

  پیشگیری از بروز اضطراب اجتماعی در کودکان

  همیشه این شعار را شنیده ایم که ” پیشگیری بهتر از درمان است” اما ما به شما خواهیم گفت که ” پیشگیری بهترین درمان است” بنابراین اگر می خواهید اضطراب اجتماعی در کودکان همراه با آسیب های اجتماعی نباشد. بهترین کار پیشگیری نمودن از بروز این اضطراب است. روش های متعددی وجود دارند که، می توانند به شما در این راه کمک کنند. این روش های پیشگیری به شرح زیر می باشند.

  از ابتدایی ترین راه های پیشگیری از این اضطراب ، توجه به نیازهای آنان است. به همین دلیل سعی کنید فرزند خود را به گونه ای تربیت کنید که، نیازهایش را عنوان نماید و برای دریافت پاسخ آنها مصمم باشد. این ویژگی تا حدود بسیار زیادی از بروز این اضطراب جلوگیری می نماید.

  اعتماد به نفس کودک خود را تقویت کنید. معمولا اضطراب اجتماعی در کودکان بیشتر در افرادی بروز می کند که خجالتی هستند و یا اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند. افراد با اعتماد به نفس معمولا به خود و رفتارهایشان اعتماد کامل دارند. به همین دلیل از تمسخر، تحقیر و یا قضاوت های دیگران ترسی ندارند.

  همدردی از جمله رفتارهای والدین است که می تواند تاثیر مستقیمی در روحیه کودک و افزایش اعتماد به نفس او داشته باشد. تقویت این دو می تواند از بروز این اضطراب به شدت جلوگیری نماید. کودکان در بسیاری از مواقع نیاز دارند که درک شوند. اما در بیشتر مواقع ترس از تمسخر موجب می شود تا مشکلات خود را بیان نکنند. به همین دلیل حتی اگر مشکل کودک از دید شما بسیار پیش پا افتاده است. سعی کنید خود را جای کودک بگذارید و او را درک کنید.

  منابع مرتبط:

  https://raisingchildren.net.au/school-age/health-daily-care/mental-health/social-anxiety

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  دلایل و نشانه های اضطراب اجتماعی در کودکان
  علائم پرخاشگری کودکان در دوران کرونا تشدید شده است!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button