راهکارهای غلبه بر استرس امتحان

راهکارهای غلبه بر استرس امتحان

 • راهکارهای غلبه بر استرس امتحان

  یکی از موقعیت هایی که فرد به شدت دچار استرس می شود، استرس امتحان است. حجم زیاد مطالب، زمان کوتاه برای جواب دادن به سوالات، بی اطلاعی از پرسش ها، تاثیر نتیجه آن در زندگی فرد و … همگی از عوامل موثر در شکل گیری این استرس می باشند. به همین دلیل است که معمولا بیش از  پنجاه درصد از افراد در این گونه مواقع دچار استرس می شوند. با توجه به اهمیت این موضوع و تاثیر شایان آن در روند امتحان، در ادامه قصد داریم شما را با راهکارهای غلبه بر استرس امتحان، به طور کامل آشنا کنیم.

  راهکارهای غلبه بر استرس امتحان

  راهکارهای غلبه بر استرس امتحان

  چگونگی غلبه بر استرس امتحان

  ابتدا دلیل استرس امتحان را پیدا کنید:

  یکی از اولین اقدامات جهت غلبه بر استرس امتحان، شناخت دلیل استرس جهت برطرف نمودن آن است. در صورتی که ندانید دلیل این استرس چیست، قطعا نمی توانید بر آن غلبه نمایید. پس از شناخت دلیل استرس، می توانید آن را از بین ببرید.

  تغذیه سالم قبل از امتحان:

  یکی از دلایل استرس امتحان، گرسنگی و احساس ضعف فرد است. که معمولا موجب کاهش فشار و در نهایت ایجاد استرس در فرد می شود. به همین دلیل سعی کنید قبل از امتحان، حتما تغذیه سالم و کافی داشته باشید. تا در طول امتحان دچار ضعف و احساس گرسنگی نشوید. به طور مثال سعی کنید به میزان کافی آب بنوشید. زیرا کم آب شدن بدن تاثیر مستقیمی روی احساس خستگی و کاهش تمرکز شما خواهد داشت.

  خواب کافی داشته باشید:

  از دیگر مواردی که باید قبل از امتحان به آن توجه نمایید. خواب کافی داشتن است. خیلی از افراد برای قبولی در امتحان تمام شب را بیدار مانده و درس می خوانند. اما در جلسه امتحان تمرکز کافی جهت جواب دادن به سوالات را ندارند. همین موضوع موجب استرس امتحان می شود. از طرفی زمانی که بدن نیاز به خواب دارد، حتی اگر شما با دقت بسیار بالایی مشغول درس خواندن باشید. ممکن است بیشتر مطالبی که خوانده اید در حافظه شما باقی نمانند.

  بنابراین سعی کنید قبل از حضور در جلسه امتحان، به اندازه نیاز بدنتان خوابیده باشید. تا بتوانید با تمرکز و دقت بیشتری مطالب را به خاطر بیاورید و با درک بیشتری نسبت به سوالات، آن ها را پاسخ دهید.

  ورزش کردن را فراموش نکنید:

  افرادی را دیده اید که چندین بار از روی مطالب امتحانی می خوانند. سپس از دیگران می خواهند تا از آن ها سوال بپرسند. در نهایت نیز مانند بلبل به تمام سوالات پاسخ درست می دهند. اما بعد از آن مجدد کتاب را از اول دوره می کنند. این افراد معمولا دچار استرس امتحان هستند.

  به همین دلیل است که دائما فکر می کنند، اگر کتاب را زمین بگذارند، تمام مطالبی که خوانده اند را فراموش   می کنند. این افراد برای غلبه به استرس قبل از امتحان، می توانند ورزش کنند. ورزش کردن تا میزان بسیار زیادی ذهن آن ها را از امتحان دور می کند. که در نهایت می تواند موجب کنترل استرس آن ها شود.

  راهکارهای غلبه بر استرس امتحان

  راهکارهای غلبه بر استرس امتحان

  اصولی مطالعه کنید:

  از دیگر دلایل استرس امتحان، زمان کم و حجم بالای مطالب امتحانی می باشد. از آنجایی که فرد می داند ممکن نیست در این مدت زمان کوتاه، تمامی مطالب امتحان را حفظ نماید. دچار استرس می شود. در اینگونه مواقع تنها روشی که به شما کمک می کند تا علاوه بر یادگیری مطالب، استرس خود را نیز کنترل نمایید، مطالعه اصولی مطالب است.

  قطعا در طول تحصیل متوجه شده اید که کدام بخش از مطالب بسیار حائز اهمیت می باشند و کدام مطالب فاقد اهمیت هستند. بنابراین با توجه به این نکته مطالب را دسته بندی کنید. سپس از مهم ترین مطالب شروع به خواندن نمایید. این روند را تا رسیدن به کم اهمیت ترین مطالب ادامه دهید. اگر نرسیدید تا مطالبی را که در اولویت آخر قرار دارند را یاد بگیرید. کافی است قبل از امتحان یک بار روزنامه وار آنها را بررسی نمایید.

  نسبت به دیگران بی اهمیت باشید:

  در نهایت سعی کنید نسبت به دیگران بی اهمیت باشید. خیلی از افراد به دلیل اضطراب داشتن خود، سعی می کنند به شما نیز استرس وارد نمایند. یا اینکه بسیاری از افراد معمولا قبل از امتحان می خواهند وانمود کنند که درس نخوانده اند یا اینکه از تمامی مطالب فاقد اهمیت نیز ممکن است در امتحان سوال آمده باشد. بنابراین فقط به تفکرات و اطلاعات خود گوش دهید و اعتماد کنید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  تکنیک های مقابله با استرس در مصاحبه
  دلایل و نشانه های استرس در مردان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button