logo (1)

راهکارهای کاهش استرس

راهکارهای کاهش استرس
 • راهکارهای کاهش استرس

  استرس از مشکلات و اختلالات نگران کننده ای است، که امروزه افراد زیادی را درگیر نموده است. نبود کار و یا مجبور شدن به کار در محیط های مختلف، دغدغه های زندگی شخصی، مشکلات اقتصادی و اجتماعی، بیماری های جسمی و … همگی از جمله مواردی هستند که، می توانند موجب بروز استرس در فرد شوند. به همین دلیل بهتر است هر فردی با راهکارهای کاهش استرس آشنا شود. تا بتواند در صورت بروز استرس آن را کنترل نماید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با راهکارهای کنترل و کاهش استرس به طور کامل آشنا کنیم.

  راهکارهای کاهش استرس

  راهکارهای کاهش استرس

  راهکارهای کاهش استرس

  خدا را از یاد نبرید:

  خیلی از افراد برای دست یابی به خواسته هایشان و یا مدیریت نمودن روند زندگی بیش از حد توانشان انرژی می گذارند. برخی از اتفاقات و رویدادهای زندگی از دست انسان خارج هستند. به همین دلیل است که، در صورت بروز هر کدام از این اتفاقات و برای جلوگیری از آنها، فرد دچار استرس خواهد شد.

  رای اینکه بتوانید به کاهش استرس خود کمک کنید. سعی کنید تا جایی که توان دارید، انرژی بگذارید و نه بیشتر از آن. سپس اتفاق افتادن و یا انجام نشدن مسئله را به دست خداوند بسپارید. باور داشته باشید که رخداد هر اتفاقی، فقط و فقط با خواست و اراده خداوند ممکن است.

  عوامل استرس را بشناسید و آنها را کاهش دهید:

  در بیشتر مواقع وجود یک سری از مسائل  می تواند موجب استرس فرد شود. به همین دلیل شناخت عواملی که باعث استرس می شوند و رفع آنها می تواند بهترین و مهمترین قدم برای کنترل و کاهش استرس باشد.

  خواب کافی داشته باشید:

  بی خوابی از جمله مواردی است که، موجب افزایش استرس و اضطراب فرد می شود. از آنجایی که نداشتن خواب کافی می تواند در سیستم عصبی فرد اختلال ایجاد نماید. افرادی که دچار کم خوابی هستند معمولا، بیشتر از دیگران نگرانی و استرس را تجربه می کنند. به همین دلیل به منظور کاهش استرس، بهتر است به تنظیم نمودن خوابتان، اهمیت دهید.

  مدیتیشن کار کنید:

  تمرینات یوگا و مدیتیشن می تواند در مثبت اندیشی شما و دور کردن افکار منفی از شما بسیار موثر باشد. از آنجایی که مثبت اندیشی از اساسی ترین راهکارهای کاهش استرس است. بنابراین با مدیتیشن می توانید افکار سمی و مخرب را از خود دور نمایید. همچنین راه را برای ورود افکار مثبت به مغزتان باز نمایید.

  نوشتن را رها نکنید:

  نوشتن موضوعاتی که شما را آزار می دهد، می تواند از حجم ناراحتی های شما بکاهد. همچنین نوشتن رویاهایتان می تواند شما را برای تلاش کردن به منظور رسیدن به آنها، ترغیب نماید. بنابراین اگر چیزی را می خواهید و یا موضوعی شما را آزار می دهد، که نمی توانید آن را با کسی در میان بگذارید. بهتر است آنها را روی یک برگه بنویسید. این کار تاثیر بسیار زیادی در کنترل نمودن و کاهش استرس شما دارد.

  مطالعه کردن را فراموش نکنید:

  یادگیری و مطالعه نمودن مطالبی که می توانند به شما انرژی مثبت دهند، می توانند در کاهش استرس و نگرانی های شما نیز موثر باشند. به طور کلی با توجه به تحقیقاتی که روی افراد مختلف انجام شده است، افرادی که مطالعه بیشتری دارند، کمتر از سایر افراد دچار استرس و اضطراب می شوند.

  راهکارهای کاهش استرس

  راهکارهای کاهش استرس

  رویا پردازی کنید:

  خیال پردازی از شیرین ترین کارهایی است که، انسان ها می توانند در خلوت خود انجام دهند. رویای رسیدن به اهداف را تصور کردن، می تواند انرژی شما را برای دستیابی به آن اهداف بیشتر کند. زیرا رویا پردازی می تواند تا حدودی شیرینی دستیابی به هدف را برای شما مشخص نماید. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، واقع گرایانه بودن رویاهایتان است. به این منظور تصور رویاهای غیر ممکن مه تنها به آرامش شما کمک نمی کند. بلکه استرس و اضطراب شما را بیشتر خواهد نمود.

  برنامه ریزی داشته باشید:

  ناتوانی در انجام کارها از جمله مواردی است که، می تواند به مرور زمان استرس شما را افزایش دهد. به همین منظور بهتر است برای انجام دادن کارهایتان برنامه ریزی داشته باشید. اینگونه می توانید کارهایتان را بر اساس اولویت هایتان انجام دهید. از طرفی برای هر روز به اندازه زمانی که در اختیار دارید، برنامه ریزی می کنید. این کار می تواند در به موقع انجام شدن کارها و در نهایت کنترل استرس به شما کمک نماید.

   

  منابع مرتبط :

  https://www.webmd.com/balance/stress-management/stress-management

  https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/six-relaxation-techniques-to-reduce-stress

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button