logo (1)

راهکار های درمان استرس مقایسه اجتماعی

راهکار های درمان استرس مقایسه اجتماعی
 • راهکار های درمان استرس مقایسه اجتماعی

  استرس یکی از مشکلات و هیجانات روحی است. که در صورت عدم درمان می تواند در زندگی شخصی و کاری فرد اختلال های جدی ایجاد نماید. استرس می تواند به دلایل مختلفی در فرد به وجود آید. یکی از دلایل استرس، مقایسه خود با دیگران است. ایجاد استرس مقایسه اجتماعی، می تواند زندگی کاری و اجتماعی فرد را   به شدت تحت تاثیر قرار دهد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با استرس مقایسه اجتماعی و راهکارهای درمان آن، بیشتر آشنا کنیم.

  راهکار های درمان استرس مقایسه اجتماعی

  استرس مقایسه اجتماعی چیست؟

  مقایسه اجتماعی از کودکی با انسان ها همراه بوده است. به طور مثال کودکان اطراف خود را نگاه کنید. اسباب بازی های جدیدی که در دست کودکان دیگر را می بینند، می خواهند. اگر به آن ها ” نه” بگویید. می پرسند که پس چرا فلان کودک آن اسباب بازی را دارد. این نوعی از مقایسه اجتماعی است که با بزرگ شدن فرد، تغییر   می کند. در سن نوجوانی افراد به دنبال گوشی مدل بالاتر، در سن جوانی به دنبال ماشینی شبیه به فلان فرد و … می باشند.

  این مقایسه اجتماعی می تواند مفید باشد. به طور مثال افراد برای دست یابی به موقعیت های بهتر اهداف خود را بزرگ تر می کنند. به کارهای خود سامان می دهند و برای دستیابی به خواسته خود تلاش می کنند. اما در برخی مواقع در صورت عدم دست یافتن به خواسته، ممکن است فرد دچار استرس مقایسه اجتماعی شود. این استرس زمانی در فرد ایجاد می شود. که او خود را با فرد موفق تر، ماهر تر و با تجربه تر مقایسه می نماید. از آنجایی که فرد مقابل سال ها برای دستیابی به خواسته خود تلاش نموده است.

  برای رسیدن به جایگاه او نیاز به عبور از تمام سال هایی است که، او پشت سر گذاشته است. به همین دلیل ممکن است فرد از این مقایسه دچار استرس شود. به این نوع از واکنش های روانی، استرس مقایسه اجتماعی گفته می شود.

  راهکار های درمان استرس مقایسه اجتماعی

  راهکارهای رفع استرس مقایسه اجتماعی

  رقابت از هیجان انگیز ترین مواردی است که هر فرد در زندگی خود تجربه می نماید. اما در صورتی که این مقایسه منجر به اختلال در روند زندگی فرد و ایجاد استرس در او نشود. امروزه موارد بسیار زیادی وجود دارند که، می توانند باعث ایجاد استرس اجتماعی شوند. که در ادامه به بررسی آن ها و ارائه راهکار برای رفع آن خواهیم پرداخت.

  باور واقعیت شبکه های اجتماعی:

  یکی از مهم ترین دلایل ایجاد استرس مقایسه اجتماعی، بررسی مخاطب هایی است که در شبکه های اجتماعی آن ها را دنبال می کنید. انجام دو کار می تواند این استرس را به طور قابل توجهی کاهش دهد. 1. باور کنید که، هر حس موفقیت و شادی که در فضای مجازی می بینید. نیمه دیگری نیز دارند. که نشان دهنده مشکلات و ناخوشی های فرد است و شما آن را نمی بینید. 2. مخاطب هایی که در شبکه اجتماعی آن ها را دنبال می کنید را، کاهش دهید.

  راهکار های درمان استرس مقایسه اجتماعی

  دوستان رقابتی خود را محدود نمایید:

  برخی از افراد در اطراف شما هستند. که دائما در حال نمایش دادن موفقیت خود و یادآوری ضعف های شما نسبت به دیگران هستند. رفت و آمد با این افراد را به طور جدی در زندگی خود محدود نمایید.

  حامی پیدا کنید:

  از دیگر راهکارهای مقابله با استرس مقایسه اجتماعی، پیدا کردن افرادی است که، می توانند حامی شما باشند. این افراد به دنبال یادآوری ضعف های شما نیستند و معمولا توانایی های شما را برایتان یادآوری می کنند. از طرفی در صورتی که بخواهید برای اهداف خود تلاش کنید. تمام قد به شما کمک خواهند نمود.

  داشته های خود را فراموش نکنید:

  از دیگر دلایل ایجاد این استرس، توجه کامل به داشته های اطرافیان است که، شما از داشتن آن محروم هستید. برای رفع این مشکل سعی کنید داشته ها و توانایی هایتان را برای خودتان مرور نمایید.

  از موفقیت دیگران لذت ببرید:

  در نهایت نیز مقایسه بیش از اندازه منجر به ایجاد حسادت و در نهایت استرس خواهد شد. سعی کنید بدون اینکه به کسی حسادت کنید، از موفقیت او لذت ببرید. احساس خوب شما نسبت به شادی دیگران، این شادی را در زندگی شما منعکس خواهد نمود. بنابراین حسادت و مقایسه بیش از اندازه می تواند انرژی های منفی را جذب زندگی شما کند. بنابراین سعی کنید حس حسادت را در خود از بین ببرید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button