سیگار و روان پریشی

رابطه میان سیگار و روان پریشی

 • مصرف سیگار خطر روان پریشی را افزایش می‌دهد :

  نتایج یک مطالعه در فنلاند نشان می‌دهد که استعمال سیگار می‌تواند خطر روان‌پریشی را افزایش دهد. /رابطه میان سیگار و روان پریشی
  به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، در این بررسی جدید آمده‌است: خطر فزاینده روان‌پریشی نه تنها در میان مصرف کنندگان ماری‌جوانا بلکه در بین افرادی که استعمال سیگار هم دارند بیشتر است.

  نتایج تحقیقات حاکی از آن است بین روان پریشی و استعمال سیگار و ماری جوانا ارتباط وجود دارد. هرچند، دلایل قطعی این موضوع که چرا افراد مبتلا به روان پریشی بیشتر به مصرف دخانیات روی می‌آورند، مشخص نیست.
  برخی از محققان بر این باورند استعمال مواد دخانی همچون یک نوع خود درمانی عمل می‌کند؛ چرا که افراد مبتلا به روان پریشی تصور می‌کنند با مصرف این مواد آرام می‌شوند. یا مصرف مواد دخانی موجب می‌شود مبتلایان به روان پریشی کمتر دچار احساس خستگی و استرس شوند.

  به تازگی مطالعاتی انجام گرفته تا مشخص شود آیا استعمال سیگار به خودی خود خطر روان پریشی را افزایش می‌دهد که نتایج بدست آمده حاکی از آن است بروز علائم روان پریشی در میان مصرف کنندگان سیگار در مقایسه با افراد غیر سیگاری بیشتر است.

   سیگار و روان پریشی

  اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که مشخصه آن از کارافتادگی فرایندهای فکری و پاسخگویی عاطفی ضعیف است. این بیماری در بین همه بیماری های عمده روانشناختی از همه وخیم تر است و معمولاً خود را به صورت توهم شنیداری، توهم‌های جنون آمیز یا عجیب و غریب، یا تکلم و تفکر آشفته نشان می‌دهد، و با اختلال در عملکرد اجتماعی یا شغلی قابل توجهی همراه است.

  مطالعات جدید حاکی از آن است که بین سیگارکشیدن و روان پریشی رابطه وجود دارد. بر اساس این مطالعات، ۵۷ درصد افرادی که نشانه های جنون را از خود نشان دادند، سیگاری بودند. این آمار به این معناست که احتمال ابتلا به بیماری های روانی در افراد سیگاری، حدودا سه برابر افراد غیرسیگاری است.

  محققان دانشکده کینگ لندن در این مطالعه، فرضیه ای را مطرح می کنند که به نقش سیستم دوپامین در مغز اشاره دارد. بر اساس این فرضیه، دوپامین بهترین توضیح بیولوژیکی برای بیماری های روانی مانند شیزوفرنی است. در معرض نیکوتین قرار گرفتن، باعث افزایش آزاد شدن دوپامین می شود و این موضوع منجر به بروز روان پریشی می گردد.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۵ رای
  اضطراب و تغذیه
  اعتیاد به شبکه اجتماعی چیست

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button