شیوع لجبازی نافرمانی در بین پسران بیشتر از دختران است

 • شیوع لجبازی نافرمانی در بین پسران بیشتر از دختران است

  میگنا: دکتر فیروزه غضنفری اظهار کرد: لجبازی و نافرمانی از مراحل رشد طبیعی در کودکان است. که این رفتارهای مقابله‌ای بین ۱۲ تا ۲۰ ماهگی نمود پیدا می‌کند و در سه‌سالگی به اوج خود می‌رسد. و سپس در سال‌های پیش‌دبستانی کاهش پیدا می‌کند. این وضعیت زمانی نیازمند توجه بالینی می‌شود. که از نظر تداوم شدت و فراوانی، وضعیتی غیرعادی پیدا می‌کند. به این صورت که با وضعیت رشدی و سنی کودک هماهنگ نباشد. غضنفری افزود: از تداوم و فراوانی این رفتارها باید برای متمایز کردن رفتاری که در محدوده عادی است. از رفتاری که بیمارگونه بوده، استفاده شود.

  این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان یادآور شد: زمانی که این رفتارها با فراوانی زیاد تکرار شوند. و حالت شدیدی به خود بگیرد به‌نوعی اختلال به نام اختلال لج بازی نافرمانی تبدیل می‌شوند.

  این دکترای روانشناسی گفت: بر اساس تعریف پنجمین راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، اختلال لجبازی نافرمانی با الگوی خلق خشم_ تحریک‌پذیر، رفتار جنجالی_نافرمانی یا کینه‌جویی که حداقل شش ماه ادامه دارد. مشخص می‌شود.

  کودکان مبتلا به این اختلال معمولاً با بزرگ‌ترها جروبحث می‌کنند. خشمگین و زود رنج هستند، آن‌ها مکرراً و فعالانه در مقابل درخواست‌های بزرگسالان نافرمانی می‌کنند. مدتی باعث ناراحتی دیگران می‌شوند. و برای اشتباهات و سوء رفتار خود دیگران را سرزنش می‌کند.

  شیوع این اختلال بین یک تا ۱۱ درصد است که در کودکان پیش‌دبستانی یا قوانین مدرسه و در مرحله قبل از نوجوانی بروز می‌کند.

  .

  همچنین شیوع قبل از نوجوانی آن در پسران قدری بیشتر از دختران است. وی افزود: اختلال لجبازی نافرمانی تأثیر گسترده‌ای بر کودک، خانواده، معلمان آنان و جامعه دارد.

  رفتارهای پرخاشگرانه کودکان باعث اختلال در روابط با گروه همسالان و طرد شدن آن‌ها و همچنین منجر به مشکلات یادگیری و نتایج تحصیلی ضعیف می‌شود.

  این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان اضافه کرد: وقتی چنین عواملی با تعارض‌های درون خانوادگی با والدین و دیگر اعضای خانواده همراه می‌شود، موجب کاهش عزت نفس، خلق افسردگی، تحمل کم برای ناکامی و حملاتی کج‌خلقی می‌شوند. ‌

  وی گفت: لجبازی نافرمانی هم‌زمان و تدریجی است. همچنین پیش‌آگاهی این اختلال نامطلوب بوده و کودکان مبتلا در سال‌های آینده در معرض خطر رشد مشکلات دیگری همچون اختلالات خواب خلقی و اضطرابی، اختلال سلوک، مصرف مواد و الکلیسم و نیز اختلال شخصیت ضداجتماعی و رفتارهای بزهکارانه در دوران بلوغ و بزرگسالی هستند.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  شن بازی یا شن درمانی؟!
  لگو درمانی در کودکان اوتیسم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button