logo (1)

شیوه های مهارت آموزی نوجوانان در اجتماع

شیوه های مهارت آموزی نوجوانان در اجتماع

تغییرات جسمانی، هیجانی، ذهنی و اجتماعی از عمده ترین تغییرات دوره ی نوجوانی است. در این دوره ارتباطات و روابط اجتماعی فرد تغییر می کند. بهتر است توضیحات مربوط به تغییرات به هنجار را زمانی به نوجوان ارائه کنید که تغییرات و تحولات مورد نظر را در وی مشاهده کرده اید.

ضمن توضیح تغییرات، به گونه ای موضع گیری کنید که او احساس کند به رغم بروز تغییرات، باید در غلبه و هدایت صحیح آن ها خود را مسئول بداند. نوجوان باید در زمینه ی رفتارهای اجتماعی نیز تحت آموزش قرار گیرد.

باید بدانید که نوجوان در مقایسه با سنین دبستان، به لحاظ رفتار اجتماعی، بیش تر دچار مشکل می گردد. او در این دوره گاهی مهارت خویش را در برقراری رابطه با دیگران، از دست می دهد و به دلیل هوشیار شدن نسبت به خود، نمی تواند به راحتی گذشته عمل کند؛ در نتیجه مسأله ی آموزش رفتار اجتماعی برای وی ضرورت می یابد.

 اجتماعی شدن فرایندی است که در آن هنجارها، مهارت ها، انگیزه ها، نگرش ها و رفتارهای فرد شکل می گیرد، تا ایفای نقش وی در جامعه ی مطلوب شناخته شود. اکتساب و به کارگیری مهارت های اجتماعی و چگونگی برقراری ارتباط و تعامل با دیگران، یکی از مؤلفه های اصلی رشد اجتماعی در بین نوجوانان محسوب می شود.

در این مرحله پس از گذشتن بحرانی مقطعی او قادر است به تنهایی با دیگران ارتباط برقرار سازد، در جامعه رفت وآمد کند و به ارتباط اجتماعی با اطرافیان بپردازد.

نوجوان تمایل دارد با دوستان خویش همراه باشد؛ برای همین لازم است ارتباط های سالم همسالان را از ارتباطات ناسالم تشخیص دهد و از مهارت کافی برخوردار گردد.

روابط با همسالان در سال های نوجوانی زمینه ای برای روابط بزرگ سالی از جمله روابط اجتماعی، روابط کاری و روابط زناشویی… است. اگر نوجوان در طی این دوره نیاموزد چگونه با افراد هم جنس خود کنار بیاید و یا روابط درستی با افراد جنس مخالف برقرار سازد، در بزرگ سالی با مشکلات بسیاری روبه رو خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button