علائم اسکیزوفرنی چیست؟

 • علائم اسکیزوفرنی چیست؟

  بیماری اسکیزوفرنی (Schizophrenia) یکی از بیماریهای روحی روانی است که بر شیوه‌ تفکر، احساس و رفتار افراد تاثیر گذار است. اسکیزوفرنی مانند دیگر اختلالات ذهنی، شایع نیست، اما میتواند بسیار ناتوان‌کننده باشد.در این بیماری افراد معمولا صداهایی را می شنوند یا چیزهایی را می ببینند که وجود خارجی ندارند. آنها ممکن است تصور کنند که افراد دیگر، ذهن آن‌ها را می‌خوانند. یا مثلا تصور کنند که دیگران برای صدمه زدن به آنها نقشه می‌کشند. بیماران اسکیزوفرنی ممکنست ساعت‌ها بدون حرکت یا صحبت بنشینند. گاهی‌ اوقات این افراد خیلی طبیعی دیده می شوند، ولی وقتیکه شروع به صحبت کردن درباره‌ افکارشان می‌کنند، متوجه علایم شان می شویم.

  علائم اسکیزوفرنی به سه طبقه‌ گسترده تقسیم می‌شوند:

  نشانه‌های مثبت
  نشانه‌های منفی
  نشانه‌های شناختی

  نشانه های مثبت بیماری های اسکیزوفرنی، رفتارهای روان پریشانه ای هستند که در انسان‌های سالم دیده نمی‌شوند. کسانیکه علائم اسکیزوفرنی مثبت را دارند، ارتباطشان را با بسیاری از جنبه‌های واقعیت از دست خواهند داد. برای بعضی از افراد، این نشانه‌ها گذرا هستند، اما برای خیلی از آنها این علائم همیشگی است و ثابت می‌مانند. نشانه های مثبت اسکیزوفرنی گاهی شدید و گاهی به سختی دیده می شوند. شدت نشانه‌های مثبت ممکنست به این بستگی داشته باشد که بیمار تحت درمان هست یا نیست.

  برخی از نشانه‌های مثبت بیماری اسکیزوفرنی عبارتند از :

  توهمات:توهمات یکی از علائم اسکیزوفرنی هستند که نوعی تجربیات حسی بوده و بدون وجود محرک بیرونی رخ می‌دهند. این توهمات در هر یک از پنج حس می‌توانند بروز کنند (بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی یا لامسه). ولی شایع ترین آنها مربوط به شنیدن صداهای عجیب و غریب است.

  هذیان ها:هذیانات، باورهای اشتباهی هستند که فرد عمیقا به آن‌ها اعتقاد دارد. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی می‌توانند هذیاناتی داشته باشند که عجیب و غریب است. مثلا ممکنست آنها تصور کنند که همسایه‌ها می‌توانند با امواج مغناطیسی، رفتار آنها را کنترل کنند. گاهی‌ وقتها آنها تصور میکنند شخص دیگری هستند، مثلا یک شخصیت معروف تاریخی.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  VR تراپی چیست و چه کاربردی دارد ؟
  محرومیت از خواب توانایی ما را در جلوگیری از ورود افکار مزاحم ذهنی مختل می کند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button