logo (1)

عوامل اجتماعی که باعث حملات پانیک می شوند

حملات پانیک
 • حملات پانیک چیست؟

  حملات پانیک به هجوم ناگهانی علائمی می گویند که در پی حس ترس و استرس ایجاد می شوند. این علائم شدید اضطرابی تعریق شدید، تغییر در سطح فشار خون، تپش قلب، لرزش دست و پا و … می باشند. گرچه بروز این علائم در افراد زیادی وجود دارد ولی تکرار آن ها به صورت مداوم و ایجاد اختلال در زندگی روزمره یک بیماری تلقی شده و به پانیک موسوم است. اما چرا بعضی افراد به این بیماری دچار می شوند؟ این سوال موضوع بخش های بعدی مقاله است.

  عوامل بروز حملات پانیک چیست؟

  پیش از آشنایی با عوامل اجتماعی که سبب بروز حملات پانیک می شوند، باید با علل ایجاد آن آشنا شوید. بروز حملات پنیک دلایل مختلفی دارد. طبق آمار، از هر 75 نفر، یک نفر به این بیماری مبتلا می باشد. گرچه دلیل اصلی بروز آن مشخص نیست، اما عوامل زیر در ایجاد آن موثر هستند.

  • عامل ژنتیکی و وراثت: وجود سابقه ی خانوادگی در این بیماری، شانس سایر اعضای خانواده را در ابتلا به آن افزایش می دهد. گرچه بخشی از این عامل به ژن های وراثتی مربوط است، اما بخش دیگر این فاکتور به دلیل مواجهه ی مستقیم فرد با این بیماری و افراد مبتلا به آن است.
  • استرس: استرس های شدید و مداوم نیز می تواند باعث ایجاد حملات پانیک می شود. استرس بخش جدانشدنی زندگی های امروزی است. اما اگر این استرس زمان بیشتری داشته باشد و به صورت مداوم فرد را تحت فشار قرار دهد، احتمال بروز حملات پانیک و تداوم آن نیز وجود دارد.
  • تغییرات شیمیایی مغز: در مغز انسان همواره مواد شیمیایی خاصی وجود داشته که برای انجام عملکردهای مغزی لازم هستند. اما تغییرات هورمونی و یا مصرف بعضی داروها می توانند در این مواد شیمیایی تغییراتی ایجاد کنند. مواد مخدر و مصرف الکل نیز این مشکل را در پی خواهند داشت. مثلا افرادی که ماریجوانا مصرف می کنند احتمال بروز حملات پانیک در آن ها افزایش می یابد.
  • رویدادهای زندگی: تجربیات تلخ زندگی مانند مرگ اعضای خانواده، تصادف های شدید، آزارهای جنسی و … می توانند از عوامل بروز این حملات باشند.
  • اختلالات و مشکلات روحی: بسیاری از مشکلات روحی و روانی می توانند زمینه ساز بروز حملات پانیک شوند. برای مثال، اختلال اضطراب فراگیر، استرس حاد، استرس پس از سانحه، انواع فوبیا و وسواس فکری و عملی از جمله موارد زمینه ساز برای حملات پانیک هستند.
  حملات پانیک

  حملات پانیک

  عوامل اجتماعی و ارتباط آن با پانیک

  در بخش قبلی، با علل ایجاد حملات پانیک آشنا شدید. اگر به این عوامل کمی دقت داشته باشید، متوجه خواهید شد که بسیاری از عوامل اجتماعی وجود دارند که در افزایش ضریب ابتلا به این اختلال موثر واقع می شوند. در ادامه به بعضی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

  • عدم آگاهی از مهارت های روابط اجتماعی و روش های کاهش استرس در سطح جامعه: یکی از مشکلات اجتماعی که سبب ایجاد حملات پانیک و افزایش آمار آن می شود، ناآگاهی های افراد در مورد داشتن روابط اجتماعی صحیح و روش های کاهش استرس است. چرا که در این صورت، افراد راه صحیح مقابله با ترس، استرس، تجارب تلخ، رفتارهای نادرست دیگران نظیر تمسخر و تهدید و … را نمی شناسند. لذا با فرو بردن این فشارها به درون خود، حملات پانیک را تجربه می کنند. علاوه بر این، وجهه ی بد اجتماعی مراجعه به روان شناس و روان پزشک نیز مزید بر علت شده و این افراد را از مراجعه و درمان دور می کند. نداشتن آگاهی کافی از روش های صحیح استفاده از فضای مجازی به خصوص در کودکان و نوجوانان نیز دیگر عامل آن می باشد. چرا که افراد در این فضا با هر رده ی سنی، شاهد تجربیات تلخی نظیر قتل، دزدی و … هستند.
  • وجود اعتیاد در جامعه: همان طور که گفتیم، اعتیاد یکی از دلایل بروز این حملات است. لذا در صورتی که افراد یک جامعه به آسانی به مواد مخدر دسترسی داشته و برای عدم گرفتاری در این دام آموزش کافی ندیده باشند، این اختلال نیز در جامعه رواج پیدا می کند.
  • ناامنی در جامعه: زندگی در یک جامعه ی نا امن و سرشار از جرم و جنایت می تواند از عوامل بروز حملات پانیک باشد. همان طور که گفتیم، تجربیات تلخ و استرس از دلایل عمده ی این حملات هستند. در جامعه ای که هر روز افراد با صحنه های جرم نظیر سرقت، قتل، تجاوز و … مواجه باشند، بروز این حملات نیز دور از دسترس نمی باشد. علاوه بر این ها وجود جنگ و کشتار مردم نیز در یک جامعه از دیگر عوامل بروز چنین اختلالاتی می باشد.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button