سیستم ایمنی جنینی و ریسک ابتلاء به اسکیزوفرنی در بزرگسالی | کلینیک اعصاب و روان راه احیاء
فعالیت سیستم ایمنی در دروان جنینی و افزایش ریسک ابتلا به اسکیزوفرنی در بزرگسالی

فعالیت سیستم ایمنی در دروان جنینی و افزایش ریسک ابتلا به اسکیزوفرنی در بزرگسالی

فعالیت سیستم ایمنی در دروان جنینی و افزایش ریسک ابتلا به اسکیزوفرنی در بزرگسالی:

 

محققان کالج پزشکی نیویورک واقع در آمریکا مکانیزمی را شناسایی کردند که فعال‌شدن سلول‌های میکروگلیا در دوران رشد جنین، موجب بروز اختلالات متابولیک می‌شود و سیستم ایمنی جنینی و ریسک ابتلاء به اسکیزوفرنی در بزرگسالی را افزایش می دهد. که گروهی از سلول‌های عصبی موسوم به اینترنورون‌های قشر مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب اختلال در رشد این سلول‌های عصبی می‌شود.  این سلول‌های عصبی پردازش اطلاعات در مغز را تنظیم می‌کنند.

سلول‌های میکروگلیا یاخته‌های کوچک غیرعصبی و میان‌بافتی هستند که بخشی از ساختار حمایتی سیستم عصبی را شکل می‌دهند. و اولین گروه از سلول‌های پاسخگوی سیستم مرکزی عصبی در مقابل آسیب‌ها، عفونت‌ها و واکنش‌های التهابی مغز هستند. تحقیقات پیشین نشان می‌دهد در سیستم ایمنی جنینی و ریسک ابتلاء به اسکیزوفرنی در بزرگسالی که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، حتی در صورت فعالیت نکردن سلول‌های میکروگلیا، رشد و عملکرد اینترنورون‌های قشر مغز دچار اختلال است و الگوهای غیرطبیعی دارد.

اکنون محققان دریافتند در شرایط التهابی فعالیت سیستم ایمنی در دوران جنینی، متابولیسم اینترنورون‌های قشر مغز به خطر می‌افتد. و این وضعیت تاثیر بلندمدتی بر این سلول‌های عصبی دارد. نتایج این تحقیقات بر تعامل بین سابقه ژنتیکی اسکیزوفرنی و فاکتورهای ریسک محیطی این بیماری تاکید دارد.

اسکیزوفرنی یک اختلال مغزی است که معمولا از دوران نوجوانی آغاز می‌شود و فرد مبتلا مدام دچار توهم، هذیان، افکار غیر طبیعی و حرکات نامتعارف است.

اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) یا روان گسیختگی یک بیماری روانی است. که در آن مرز میان خیال و واقعیت مخدوش می­شود. فرد مبتلا معمولا خودش از بیماریش آگاهی ندارد و این امر باعث دشواری معالجه می‌شود.این روانپریشی به معنای مسخ ذهنی واقعیت است که علایم آن توهم، تصورات واهی و دگرگونی‌های رفتاری است.

منابع مرتبط:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6611212/

 

با ورزش کردن این بیماری های روانی را از خود دور کنید
داروی کتامین چیست و به چه دلیل استفاده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

قبلا ثبت نام کردید؟

دسته بندی ها

تماس سریع