logo (1)

فوبیای ارتفاع و درمان آن به کمک VR تراپی

فوبیای ارتفاع

فوبیای ارتفاع و درمان آن به کمک VR تراپی

فوبیا یکی از ترس های غیر طبیعی و غیر قابل کنترل است. که می تواند تاثیرات منفی در زندگی شخصی و اجتماعی فرد داشته باشد. یکی از انواع فوبیاهای معمول در میان افراد، فوبیای ارتفاع است. این فوبیا با سرگیجه کاملا متفاوت است. افرادی که در ارتفاع دچار سرگیجه می شوند، قطعا فوبیا ارتفاع ندارند. این یک واکنش فیزیولوژیکی است که، می تواند با درمان های پزشکی برطرف شود. اما برای درمان فوبیای ارتفاع، باید علل، علائم و راه های درمان آن را به طور کامل بشناسید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با این فوبیا و درمان آن به کمک VR تراپی، به طور کامل آشنا کنیم.

فوبیای ارتفاع

ترس از ارتفاع

فوبیای ارتفاع چیست؟

فوبیای ارتفاع نوعی هراس از بلندی است. که حتی تصور آن نیز می تواند موجب اضطراب و استرس فرد شود. افرادی که به این فوبیا دچار هستند. معمولا از قرار گرفتن در ارتفاع اجتناب می نمایند. همچنین در صورت قرار گیری در این موقعیت واکنش های غیر طبیعی نشان می دهند. این فوبیا می تواند به دلایل مختلفی به وجود آمده باشد. که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند.

–       تجربه کردن اتفاقات ناگوار در ارتفاع می تواند دلیل ایجاد این فوبیا باشد. به طور مثال دیدن پرت شدن فردی از بلندی، یا افتادن خود فرد ممکن است موجب تداعی شدن خاطرات هنگام قرار گرفتن فرد در ارتفاع باشد. که همین موضوع موجب ترس و اضطراب فرد می شود.

–       فکرهای مخرب نیز می تواند دلیلی برای ایجاد این فوبیا باشد. به طور مثال افرادی که با دیدن یک ساختمان بلند، با خود فکر می کنند، این ساختمان از مقاومت کافی برخوردار نیست. یا اینکه به راحتی فرو خواهد ریخت و یا ممکن است سرگیجه بگیرم و سقوط کنم و … معمولا نسبت به قرار گیری در بلندای این ساختمان ها، دچار هراس می شوند.

نشانه های فوبیای ارتفاع

از آنجایی که اکثر افراد هنگام قرار گیری در ارتفاع دچار سرگیجه و استرس های بسیار کمی می شوند. خیلی از افراد نمی دانند که، چگونه می شود واکنش های معمولی افراد را از نشانه های فوبیای ارتفاع، تشخیص داد. آشنایی با نشانه های فوبیا ارتفاع، می تواند بهترین راه شناخت این فوبیا باشد. افرادی که دچار این فوبیا هستند، با قرار گیری در ارتفاع واکنش های زیر را از خود نشان می دهند.

–       از ابتدایی ترین نشانه های این فوبیا، احساس سرگیجه در فرد است.

–       استرس و اضطراب غیر طبیعی و اغراق آمیز هنگام قرار گیری و یا حتی صحبت کردن در رابطه با ارتفاع

–       افزایش تپش قلب و اختلال در تنفس

–       فرار کردن از قرار گیری در مکان های بلند

–       احساس دلهره غیر منطقی هنگام قرار گرفتن در ارتفاع، به قدری که فرد احساس کند هر لحظه ممکن است، دچار ایست قلبی شود.

نکته: در صورتی که هر کدام از این نشانه ها، بیش از 6 ماه در فرد بروز پیدا کرد. قطعا فرد دچار فوبیای ارتفاع می باشد.

فوبیای ارتفاع

ترس از ارتفاع

درمان فوبیای ارتفاع و نقش VR تراپی در آن

برای داشتن زندگی شخصی و اجتماعی بهتر، نیاز است تا فوبیای خود را درمان نمایید. خود درمانی یکی از بهترین روش های درمان فوبیای ارتفاع است. اما قطعا کافی نیست. روش VR تراپی می تواند این روند درمان را کامل نماید. برای اینکه بتوانید این فوبیا را از بین ببرید. در ابتدا نیاز دارید که فوبیای خود را باور کنید. پذیرش هر مشکل اولین و مهم ترین قدم برای از بین بردن آن است.

پس از باور فوبیا نیاز دارید تا به مرور زمان و به آرامی با آن روبه رو شوید. قرار گیری در ارتفاعات می تواند موجب حملات پانیک در شما شود. بنابراین بهتر است با تصویر سازی ارتفاع، با آن مقابله کنید. واقعیت مجازی با شبیه سازی ارتفاع و محیطی برای قرار گیری شما در آن، می تواند با حذف خطرات احتمالی ارتفاع، شما را  ترس هایتان روبه رو سازد.

از طرفی واکنش های شما را مدیریت نماید. در صورتی که واکنش های شما شدید شود. می توانید روند VR تراپی را متوقف نمایید. این روش درمانی به مرور زمان میزان حضور شما در واقعیت مجازی ارتفاع را افزایش    می دهد. تا جایی که فوبیای شما از ارتفاع به طور کامل از بین برود. به همین دلیل است که امروزه در جهان این روند درمانی یکی از موثرترین روش های درمان فوبیا به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button